Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього
Мігель де Сервантес Сааведра, іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури

«Птах душі»

Фільм про останні дні Василя Стуса

«Птах душі» – назва останньої, вилученої у концтаборі збірки віршів Василя Стуса. Таку ж назву дали своєму фільмові сценаристи Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов. Це –психологічний трилер, історія про останні дні та вбивство поета. «Птах душі» – другий фільм сценаристів, що цього року переміг на пітчінгу Держкіно і отримав державне фінансування.

Також держава виділила кошти на екранізацію їх військового детектива «Позивний Бандерас».

В основу сценарію фільму «Птах душі» покладений факт про висування кандидатури Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії. Тодішня влада пропонує поету відмовитися від участі в обмін на свободу. Втім, Василь Стус не піддається спокусі та залишається вірний особистим принципам. За документальними даними, кандидатуру Стуса у 1985 р. висунув нобелівський лауреат Генріх Белль, і саме цього року поет помер у концтаборі для політв’язнів, тому вона не була розглянута.

Сценарист Артемій Кірсанов згадує книгу Василя Стуса «Феномен душі», де письменник розмірковує про творчу долю Павла Тичини – як сталося, що він втратив себе як поета, ставши рупором радянської системи. Артемій зазначає, що, можливо, саме ця історія допомогла Стусові зберегти власні принципи і не піти на жодні компроміси із владою, адже, погодившись на пропозицію свободи, він би також міг перетворитися на «Тичину». Сценарій фільму побудований на достовірних фактах, але не є документальним в цілому. Багато уваги тут приділяється «романтичним історіям» Василя Стуса. За задумом, саме стосунки з жінками  розкриватимуть основні мотиви дій головних героїв.

Сценаристи зазначають, що прагнуть показати Василя Стуса не як пам’ятник, а як живу людину, справжнього чоловіка, який в будь-якій ситуації залишається вірний своїм переконанням. Також Сергій та Артемій проводять аналогію між судовим процесом над Василем Стусом та справою Олега Сенцова. Тут повторюється ситуація відсутності правосуддя, коли судові рішення ухвалюються без жодної логіки.

Початок зйомок фільму «Птах душі» заплановано на 6 січня 2018 року, день народження поета. Наразі Сергій та Артемій не розкривають усіх сценарних таємниць, але зазначають, що головною ідеєю фільму є показати, що Василь Стус живий, а його слова «народе мій, до тебе я ще верну і в смерті обернуся до життя» стали пророчими.

Текст та відео Тані-Марії ЛИТВИНЮК

comments powered by HyperComments