Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Образ переселенців формують ЗМI

Ставлення українців до внутрішньо переміщених осіб позитивне або нейтральне, але житло їм орендують неохоче
22 червня, 10:35
ФОТО РЕЙТЕР

Масштабне дослідження по темі провів Київський міжнародний інститут соціології за сприяння Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Опитування охопило всю територію України, крім окупованих і непідконтрольних територій. Також соціологи провели  телефонне опитування в громадах із найбільшою концентрацією переселенців.

З’ясувалося, що 43% українців ставляться до ВПО позитивно, 47% — нейтрально, і лише 7% — негативно. Тільки 18% опитаних вважають, що через ВПО зростає рівень криміногенності, 11% відчули зростання соціальної напруженості.

«Саме дослідження проводили в лютому цього року. До нього були  фрагментарні дані про ставлення громадян України до ВПО. І локально, і за масштабом вони були недостатніми, щоб робити загальні висновки. Їхні результати були неоднозначними — ми фіксували й доброзичливе ставлення до переселенців, і масовий волонтерський рух, але в той же час бачили стереотипне, упереджене ставлення, і навіть дискримінацію», — розповіла виконавчий директор КМІС Наталя ХАРЧЕНКО.

Перше, що хотіли з’ясувати фахівці, — наскільки тісно місцеві громади перетинаються із ВПО, чи контактують з ними. Виявилося, що більшість українців насправді не спілкувалися з переселенцями, навіть у містах їхньої найбільшої концентрації (регіони, які прилягають до Донецької та Луганської областей, і Київ), таких майже 50%. А 39% опитаних по всій Україні та 12% респондентів у містах концентрації взагалі нічого не знають про ВПО. Більшість місцевих мешканців або зовсім не відчувають присутності в громадах ВПО, або, швидше за все, не відчувають — таких 70%.

«Найбільше ВПО присутні на сході України та в Києві — близько 33% опитаних там відчули їхню появу. Усталений стереотип — що переселенці піднімуть конкуренцію за робочі місця, за місця в школах, садках, сприятимуть збільшенню черг у державних установах, у відповідях респондентів не підтвердився. Невеликий відсоток респондентів припускав підвищення конкуренції на ринку праці — таких було 17%, але на власному досвіді з цим стикалися одиниці. Кияни частіше вважають ВПО конкурентами: 34% вказують, що існує конкуренція за  робочі місця, 29% — за доступне житло, 29% — за місця в школах і дитсадках. При цьому про власний досвід конкуренції говорять не більше ніж в інших регіонах. На заході України ми спостерігаємо певні знаки упередженого ставлення. Тут сильніші стереотипи: наприклад, менше підтримують твердження, що переселенці не винні в тому, що з ними сталося, і що вони — заручники ситуації», — пояснила провідний науковий співробітник КМІС Марина ШПІКЕР.

Як показало дослідження, в містах концентрації ВПО ставлення до переселенців ще краще: 58% ставляться до них позитивно. За два роки в цьому плані нічого не змінилося: так стверджують 83% опитаних, у 5% ставлення покращилося. Загалом українці вважають, що ВПО мають рівні з усіма права, є вразливими та потребують підтримки, а військовий обов’язок мають нести на рівні з усіма.

Експерти зробили висновок, що більшість людей розуміють: агресія, зневажливе ставлення, небажання працювати притаманні одиницям, а не усій спільноті ВПО.

Утім, від стереотипів проти переселенців не вільні представники влади. «Я дуже вражений, що моя точка зору, сформована на особистому досвіді, виявилася маргінальною. І я робитиму певні висновки з політики, яку здійснюю як державний службовець», — пообіцяв голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій ТУКА. За його словами, велика частина людей, котрі покинули непідконтрольну територію, є представниками інтелігенції: працівниками культури, освіти, медицини. І хоча, за даними Міністерства соціальної політики, зареєстрованих ВПО в Україні 1,7 мільйона, реально таких є 800 тисяч.

«Прикро, але майже мільйон наших співгромадян, які мали щире бажання покинути окуповану територію, ми своїми руками «вичавили» назад. З точки зору державної політики, це — на межі недалекоглядності. Нам потрібно все радикально змінити, інакше можемо втратити цей людський потенціал», — резюмував Георгій Тука.

Змушує замислитися ситуація із небажанням українців надавати житло в оренду ВПО: без побоювань це зроблять 50% опитаних. Причина відмов — недовіра до незнайомців, і страх бути обдуреним. Така ситуація простежується майже в усіх регіонах, трохи краще — на сході. За даними дослідження, інформацію про переселенців громадяни переважно отримують зі ЗМІ — таких 65%, незалежно від вікових груп. Навіть люди, які мають особисті контакти з ВПО, стверджують, що їхнє ставлення до переселенців сформовано завдяки ЗМІ. На другому місці серед джерел інформації — особисті контакти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати