Перейти до основного вмісту

З присвятою Владиці Шептицькому

У Національному музеї у Львові представили виставку творів із колекції Петра Лінинського пам'яті предстоятеля УКГЦ
04 грудня, 13:30

У показі дванадцять творів вісьмох відомих художників – Олекси Новаківського, Павла Ковжуна, Миколи Бутовича, Розена Яна Генрика, Теофіла Копистинського, Марії Водзіцької, Михайла Бойчука та Петра Терещука.

Про Петра Лінинського (1920 – 2003) та його колекцію «Дню» розповів директор НМЛ Ігор Кожан.

– Петро Лінинський був реставратором. Працював у нашому музеї. 1968 року одним із перших у Львові отримав звання реставратора найвищої категорії з правом виконувати всі роботи в ділянці реставрації, – говорить Ігор Володимирович. – Їздив в експедиції разом із Вірою Іларіонівною Свєнціцькою та Миколою Івановичем Батогом (мистецтвознавцями, працівниками НМЛ. – Т.К.). Поповнював фонди музею. Реставрував багато творів. 1973 року змушений був піти з музею. (Це якраз був період маланчуківський. А Петро Лінинський з 1947 по 1955 рр. відбував ув'язнення в таборах Воркути). Пішов у міжобласні реставраційні майстерні, де працював до виходу на пенсію.

Щодо колекції, яку назбирав Петро Лінинський, то, розповідає Ігор Кожан, багато ікон було передано Львівській галереї мистецтв – до Олеського замку. Були передані твори і до музеїв Франка, Грушевського, Соломії Крушельницької. І тоді ще Музей українського мистецтва (тепер – Національний) теж отримав від Лінинського багато речей. Також колекціонер зібрав кахлі XII, XVI, XVII століть (і це була найбільш вагома його збірка), відреставрував і подарував Музею етнографії і художнього промислу.

– А колекцію, присвячену Митрополитові Шептицькому, він тримав у себе вдома, мало кому показував, – продовжує розповідь Ігор Кожан. – Я ту колекцію знаю ще з кінця 1980-х – початку 1990-х років. І, напевно, разів із п’ять позичав на виставки, присвячені Андреєві Шептицькому, – і у корпусі на вулиці Драгоманова, і у корпусі на проспекті Свободи. Після смерті батьків діти Петра і Віри Лінинських передали ті роботи на збереження до музею «Студіон». А 2018 року, згідно з договором дарування, укладеним із Ганною Лінинською, збірка  Петра Лінинського, присвячена Митрополитові Андрею, потрапила до нашого музею.

Через карантинні обмеження урочистого відкриття виставки з творів із колекції Петра Лінинського не було.

Показ у головному корпусі Національного музею імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) триватиме до 15 грудня. Отож роботи відомих і знаменитих Олекси Новаківського, Павла Ковжуна, Миколи Бутовича, Розена Яна Генрика, Теофіла Копистинського, Марії Водзіцької, Михайла Бойчука та Петра Терещука встигнуть оглянути всі охочі.

А до 155-річчя від дня народження Митрополита якраз воно і на часі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати