Перейти до основного вмісту

«Молодий марксизм» проти «збалансованого ідеалізму»

05 червня, 00:00
Олег ІВАНЦОВ, «День» У виступах двох претендентів на крісло голови Верховної Ради чітко виявилися дві вітчизняних версії парламентаризму. Щоправда, коли версію «у виконанні» П. Симоненка можна вважати парламентською (в європейському значенні цього слова). Дуель позицій спікеропретендентів, що відбулася напередодні, «Дневі» прокоментував керівник відділу соціальних структур Інституту соціології НАНУ, доктор соціологічних наук Сергій МАКЕЄВ:

— За викладом позицій двох претендентів на посаду спікера проглядаються дві моделі роботи парламенту. У такій поляризації є позитивний момент. Попри стан, поки що, нерухомої рівноваги, вона вже робить неможливою «одну на всіх» депутатів відповідальність, закріплюючи її за конкретними партіями та фракціями.

Перед нами дві різні риторики і два різних політичних стилі, за якими — дві позиції, що не зближуються щодо майбутнього держави. Ця полярність ускладнюється тим, що на ній лежить велика історична тінь, яка проявляється в найгострішому особистому несприйманні між політиками.

Виходів тут може бути два. Перший: диво все ж таки станеться — спікера оберуть, при цьому не відбувається якихось соціально-політичних змін, а готовність до демонстрацій непримиренних позицій залишається для інших конкретних випадків. Взаємостосунки гілок влади Росії показують нам приклади подібних див (щоправда, після розстрілу парламенту. Хочеться вірити, що подібної «практики» ми уникнемо — ред.). Інший вихід — нові парламентські вибори. Тоді найближчим часом вибори «загрожують» стати нашою «роботою».

Модель парламенту у версії П. Симоненка я би визначив як агресивну. Його стиль — це стиль молодого марксизму, який набирає силу в межах і контексті молодого ж капіталізму. Гадаю, питання про те, чи на цій стадії розвитку сьогодні перебуває наше суспільство, обговорювати не варто. Модель в баченні Л. Кравчука мені здається трохи ідеалістичною, якщо судити з його виступу. Можливість «дружної» узгодженої роботи фракцій в цьому парламенті просто нереальна.

У той же час, один з центральних пунктів у позиції Л. Кравчука — готовність до компромісів. А найважливіша характеристика демократії — здібність до вирішення гострих соціальних суперечностей «малою кров’ю». В цьому розумінні позиція Л. Кравчука, звичайно, більш збалансована. Петро Миколайович, здавалося б, також готовий до компромісів. Але ось тільки на засадах тієї фракції, яку він представляє.
 
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати