Коротко / Панорама дня
В Одесі відсвяткують ювілей Українського клубу
29 травня в Центрі актуального мистецтва (на вул. Пушкінській) відбудеться прийом, а потім упродовж тижня пройдуть урочистості, присвячені 100-річчю Одеського українського клубу.
Нагадаємо, перші загальні збори Українського клубу відбулися 1910 року на квартирі одного з його засновників. Серед членів клубу переважала інтелігенція та перші особи Одеси тих часів. Головою став відомий одеський лікар Іван Луценко. Серед старійшин були голови закритої «Просвіти» Михайло Комаров і Олексій Панченко. Клуб проіснував три роки. У приміщенні клубу, що знаходилося на Соборній площі, проходили бали, маскаради, літературні вечори. Основною його метою була популяризація української культури. Після трьох років існування він був закритий, і ось через сто років знову відродився...
Нині співкоординатором Українського клубу є Андрій Юсов — начальник управління молодіжної та родинної політики Одеської міськради директор креативного бюро «Жаба» Зоя Казанжі, викладач історичного факультету ОНУ ім. Мечникова Володимир Полторак, депутат Одеської міської ради Наталія Чайчук, режисер Сергій Проскурня. Всі вони мріють відродити старовинні традиції і щоб українство в Одесі, яке значно відстало від низки національних співтовариств, що існують в Південній Пальмірі, заявило про себе не лише словом, але й ділом. До речі, членом Одеського українського клубу може стати будь-який громадянин нашої країни, незалежно від його національної приналежності, якому близькі ідеали українства.
— Почесними гостями торжеств будуть: письменниця Оксана Забужко і телеведучий Юрій Макаров, — розповів «Дню» Сергій ПРОСКУРНЯ. — Упевнений, що великий інтерес викличе виставка раритетів зі збірки колекціонера й історика Тараса Максимюка, в якій будуть представлені: членський квиток Українського клубу, газети та листівки того часу, особисті речі з сім’ї І. Ліпи — лікаря та міського голови 1918 року, а також інші експонати, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Суук-Су, вітер та флюгери
Завтра в Криму мистецька спільнота відкриє вже традиційний, восьмий пленер міжнародного проекту «Гурзуфські сезони». Проект має сталу прописку, щоразу його географія зосереджується в кримському містечку Гурзуф.
Куратор «Гурзуфських сезонів», мистецтвознавець Олеся Авраменко розповіла «Дню» про концепції деяких із попередніх семи проектів. Кожен із них запрошував художників до гри з конкретним просторовим «відрізком». Зокрема, проект «Хвиля» «випустив» живопис на площину гірського озера, а «Вулиця» перетворила одну з центральних вулиць містечка на музей під відкритим небом.
Ідея нових «Гурзуфських сезонів», що пройдуть під знаком «Вітру», належить Євгену Добровинському та Ігорю Ступаченку. Куратор проекту — Олеся Авраменко. Для реалізації «стихійної» концепції художники використають пагорб над долиною Суук-Су, в серці Гурзуфа, звідки можна побачити мальовничі Аю-Даг та Ай-Далари.
Як повідомляє прес-реліз, творче завдання пленеру «Вітер» позбавлене будь-яких соціальних або політичних конотацій. Мовою живопису та пластики художники повинні висловити власне сприйняття та розуміння природного й культурного світу Криму, зокрема, Гурзуфа. Свої композиції митці створюють на легких металевих пластинах та розміщують їх на пагорбі. Роботи будуть закріплені на спеціально підготованих для цього щоглах та інших металевих конструкціях так, аби картини могли рухатися на кшталт флюгерів.
Загалом у проекті візьмуть участь 18 художників, серед яких Олександр та Тамара Бабаки, Олександр Животков, Ганна Криволап, Анатолій Криволап, Максим Мамсиков, Влада Ралко, Олександр Сухоліт.
«Творче єднання» проекту «Вітер» та пагорба Суук-Су триватиме протягом усього літа, повідомляє Марія ТОМАК, «День».
Випуск газети №:
№90, (2010)Рубрика
Панорама «Дня»