Перейти до основного вмісту

Справа Скрипаля: Російська відповідь у дії

30 березня, 16:45

Як і очікувалося, Росія відповіла на висилку 140 своїх дипломатів цілком симетрично. На батьківщину повернуться 60 американських дипломатів, у тому числі двоє співробітників генконсульства в Єкатеринбурзі. А генконсульство США в Петербурзі буде зачинено. Також завершить свою місію в Росії відповідна кількість дипломатів інших країн, які раніше оголосили про відкликання російських дипломатів у відповідь на отруєння в Солсбері екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії.

Особливо болючим, але швидше не для американців, а для російських громадян, стало закриття генконсульства США в Петербурзі. Ця акція серйозно ускладнить отримання американських віз для жителів російського Північного Заходу. Рішення про закриття петербурзького генконсульства МЗС Росії спробував видати за «глас народу». На сайті російського посольства у Вашингтоні було організовано голосування з питання, яке саме американське генконсульство краще закрити у відповідь на закриття російського генконсульства в Сіетлі. Ну, як організовуються подібні голосування, відомо. Важко повірити, що росіяни будуть радіти тому, що тепер стане складніше отримати в'їзну візу до США (для американців отримання російської візи – проблема не настільки актуальна). Хоча на практиці це зачепить інтереси лише лічених відсотків російських громадян. Переважна більшість росіян в Америці ніколи не були і отримувати американську візу не збираються. Російському ж уряду чим менше росіян буде їздити до США, тим спокійніше.

Закриття американського консульства в Петербурзі по-своєму символічно. Воно було відкрито 1972 року, на хвилі розрядки напруженості, лише в кварталі від історичної будівлі, де розміщувалося посольство США в Росії до 1917 року. Зараз епоха більш-менш нормальних відносин Росії з США закінчилася. Дві держави з найбільш потужним ракетно-ядерним потенціалом у світі вступили в смугу дипломатичних і фінансово-економічних воєн, кінця яким не видно.

Держдепартамент США вже заявив, що дії Росії показують її «незацікавленість у діалозі з питань, важливих для обох країн». На думку американських представників, російській відповіді «немає жодного виправдання», оскільки американські дії «були мотивовані атакою на британського громадянина та його доньки», і Росії недоречно позиціонувати себе в ролі жертви. Американська сторона залишила за собою право на нові заходи у відповідь на дії Росії.

Можливо, у Вашингтоні розраховували, що дією у відповідь буде закриття консульства в Єкатеринбурзі або Владивостоку, подібними за своїми розмірами та значенням до консульства в Сіетлі. Очевидно, закриття консульства в Петербурзі американці визнали перебором. І тепер незабаром, протягом найближчих двох-трьох місяців, можна очікувати закриття російського генконсульства в Нью-Йорку, на що так само очікувано піде закриття американського генконсульства у Владивостоку або Єкатеринбурзі. На цьому нинішній раунд дипломатичної війни між Москвою і Вашингтоном, ймовірно, завершиться. Але нормалізації відносин все одно не відбудеться.

Англія, США та їх союзники насамперед вислали тих російських дипломатів, яких підозрювали у шпигунстві. Відповідно, російська сторона в першу чергу позбавляється від тих, кого підозрює у діяльності, не сумісній із дипломатичним статусом. Однак давно вже не секрет, що активність російських спецслужб на Заході, так само як і в пострадянських державах, на голову вища, ніж активність спецслужб відповідних держав у Росії. Відповідно, і розвідників, які працюють під дипломатичним прикриттям у Росії значно менше. Тому в більшості випадків Москва вимушена йти за чисто формальними підставами, висилаючи дипломатів, що займають ті ж самі посади, що і їх вже вислані російські колеги.

Ймовірно, ми і надалі будемо спостерігати періодичні спалахи дипломатичної війни з обох сторін. До них додаються фінансові санкції, перш за все проти власності і рахунків російських громадян в Англії та США. Англійці, зокрема, перейнялися тим, щоб перекрити Росії доступ на ринок євробондів. Припинити нову «холодну» війну можна буде тільки після зміни режиму Путіна на інший, більш поміркований. Швидше за все, в Москві, організовуючи отруєння Скрипаля, розраховували на жорстку реакцію з боку однієї лише Англії. З нею відносини і так погані. До того ж Лондон ось-ось покине Євросоюз, а значить, його роль в європейській політиці ще більше впаде. Але виявилося, що Англію підтримали всі її основні союзники, в тому числі більшість членів Євросоюзу, включаючи Німеччину, Францію, Італію та Іспанію.

Виправдатися ж за отруєння Скрипаль і перекласти вину на когось іншого у Росії не виходить і ніколи не вийде. Міністр закордонних справ Англії Борис Джонсон дотепно зауважив: «Настав нарешті момент, коли світ відмовився і далі вислуховувати виснажливі потоки російської брехні, крутійства та міжконтинентальної балістичної брехні. Спочатку нам говорили, що речовини «Новачок» ніколи не було. Потім сказали, що вона була, але нині все знищено. Потім заявили, що її запаси виявили в Швеції, Чехії, Словаччині чи США. А днями взагалі назвали «автором» «Новачка» Терезу Мей. За ці дні ми почули, що Сергій Скрипаль міг постраждати від передозування. Що він вирішив накласти на себе руки і заодно намагався вбити свою дочку. Що це замах на вбивство – помста за те, як Велика Британія нібито отруїла Івана Грозного. Або що це все для зриву чемпіонату світу з футболу. МЗС Великої Британії нарахувало вже 24 версії цих безглуздих домислів. Я дуже радий, що 27 країн вирішили більше не слухати цю нісенітницю».

Біда в тому, що висунути хоч якусь правдоподібну версію отруєння в Солсбері, яка виключає участь у ньому російської держави, просто неможливо. Припинити цей конфлікт Росії із Заходом можна буде, тільки коли Володимир Путін піде в небуття, а ті, хто прийде йому на зміну, будуть в змозі настільки дистанціюватися від нього, щоб публічно визнати і засудити його злочини. Очевидно, без такого визнання відносини Росії зі США, Англією та Євросоюзом вже неможливі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати