Вступили у Новий рік з повернутою головою в рік минулий...
2016-й розпочався з викриття законотворчого шахрайства у владних структурах: Кабінет Міністрів разом з Верховною Радою та при підтримці Президента України протягом однієї «бюджетної ночі» відтермінували (точніше – скасували) на цілий рік одну з найважливіщих функцій Національного агентства з питань запобігання корупції – запуск електронного декларування доходів і видатків усіх державних службовців. На додаток ще 48 нардепів звернулись до Конституційного Суду з поданням визнати не конституційними положення Закону «Про запобігання корупції» щодо декларування доходів і видатків тих же самих державних службовців, до яких належать і самі нардепи, які, до речі, мають ПЕРШИЙ ранг держслужбовця -такі собі 450 міністрів засідають «під куполом» і «творять» от такі закони…?!
Соціальні мережі і деякі ЗМІ (здається, крім центральних каналів ТБ і Радіо…!) разом з окремими нардепами, міністрами, громадськими діячами і друзями з міжнародних організацій (до речі, вони були – першими…?!) підняли «шкандаль» з цього приводу і почалось… “розслідування”, пояснення, виправдовування тощо… Все, як у нормальних «карточних шулерів» і «наперсточників» 80-х - 90-х минулого століття.
Пригадаймо, як все починалось…
Наприкінці 2014 року нардепи на хвилі «революційного ентузіазму», під тиском Майданівської громадськості і міжнародних партнерів вимушені були ухвалити низку законів, спрямованих на боротьбу з корупцією, а фактично – заради отримання фінансової допомоги з боку ЄС, США і міжнародних фінансових структур.
Закони ухвалили, призначили строки введення їх в дію, а потім почався скритий і відвертий саботаж їх реалізації…! Спочатку довго обирали керівника НАБУ, потім півроку формували конкурсну комісію з обрання членів НАЗК, потім … відтермінували введення в дію нового Закону «Про прокуратуру», що призвело до затягування формування антикорупційної прокуратури, і нарешті … успішно завалили формування складу НАЗК, яке й мало би з 1 січня 2016 розпочати процедури електронного декларування доходів і видатків держслужбовців…
Зупинюсь, вкотре за останній місяць своїх публікацій, на формуванні складу НАЗК, оскільки беру безпосередню участь у цій процедурі. Не вдаючись до деталей діяльності конкурсної комісії, зауважу, що представники владних структур (КМУ і АПУ) при явній і не явній підтримці інших окремих членів комісії підступно, з порушенням усіх етичних норм і прямих припісів Закону «Про запобігання корупції» домоглися відбору лише ТРЬОХ з П`ЯТИ членів НАЗК. При цьому з ТРЬОХ – ДВОЄ є кандидатами - прямо заангажованими виконавчою ВЛАДОЮ . При цьому члени комісії від владних структур на останньому етапі роботи комісії виголошували багатохвилинні промови про крайню необхідність негайного “запуску” НАЗК, виявляючи неабияку державотворчу зацікавленість і “відповідальність”, доводячи, що достатньо обрати ТРЬОХ і ми отримаємо безвізовий режим, фінансову підтримку, а всі держслужбовці з нового року стануть жити лише на зарплату...
КМУ при цьому, навіть, не дочекавшись належного оформлення ухваленого конкурсною комісією рішення (протоколу і необхідного подання), поспішаючи, на своєму позачерговому засіданні о 17.00 в п`ятницю 11 грудня (ще треба з’ясовувати, чи насправді було таке засідання…?) призначив цих кандидатів на посади і вимагає, щоб вони негайно приступили до роботи… Якої роботи? Протягом року (?) шукати приміщення, набирати (працевлаштовувати тих, хто попав під скорочення чи люстрацію в прокуратурі, МВС, СБУ, КМУ, АПУ, ВРУ…тощо) штатних працівників до апарату Агенства і розробляти «Програму боротьби з корупцією» під пильним оком чи в конкурентному протистоянні з Національною радою по боротьбі з корупцією при Президенті держави..? А за цей час – рік – всі, кому «треба і можна» (!) встигнуть стати «церковними мишами» за своїми задекларованими статками…?!
Повинен визнати, що й я, як член конкурсної комісії з відбору кандидатів на посади членів НАЗК, припустився серйозної помилки при голосуванні (віддавши свій голос «ЗА») за кандидатуру заступника Голови Агентства з питань державної служби ( не зваживши на ґрунтовні заперечення з боку представників громадськості в комісії – Андрія Марусова і Віктора Тарана) та не підтримавши їх пропозицію щодо задоволення «відвода» у зв`язку з прямим «конфліктом інтересів» у члена комісії – Голови того ж самого Агенства з питань державної служби.
Тим не менш, ми втрьох (А.Марусов, я і В.Таран), вирішили подати і подали адміністративний позов до Кабінету Міністрів України щодо скасування його рішення про призначення усіх трьох членів НАЗК. Не зважаючи, що наше правосуддя сьогодні викликає більше сумнівів, ніж впевненості та правової визначеності – ми віримо і впевнені, що доведемо в судових засіданнях факти грубого порушення законодавчих і нормативних приписів як в роботі самої комісії, так і в рішеннях КМУ. Сподіваємось, що українські ЗМІ (і не тільки українські…?) та антикорупційна громадськість приділять цьому майбутньому судовому процесу належну увагу.
Автор останньої публікації в «ГЛАВКОМ» щодо «скандальної поправки» у бюджетному законі … «мимохідь» зробив «заявку» на можливу необхідність «переформатування» складу цієї конкурсної комісії, яка начебто не справилась з покладеними на неї завданнями…? Це перший сигнал на те, що від «позивачів» в комісії треба позбавлятись..?
Цікаво, що жодне центральне ЗМІ протягом конкурсу особливо не цікавилось його проходженням, біографіями 53 кандидатів, які подавались на конкурс, та тих, хто вийшов на «фінішну пряму» - на відміну стосовно кандидатів до НАБУ, чи Антикорупційної прокуратури! Чому, хто-небудь знає? Можна лише висувати припущення...
Оголошений КМУ новий конкурс на ДВІ вакантні посади. І на подання документів на конкурс відведено лише 14 днів, з яких 4 припадають на Різдвяні свята…!?
До речі, один з членів конкурсної комісії (високопосадовець, якого я згадав вище у цьому тексті), реагуючи на мою репліку щодо не якісної організації роботи комісії з боку Кабміну, зауважив: «…У нас в країні не має Нельсона Мандели і йому подібних кандидатів на посади до антикорупційних органів...» Нельсона Мандели точно не має (якби був, то ми не писали би таких постів і статей…), але професійні, чесні, порядні і не байдужі люди Є і їм треба надати можливість реалізувати себе в цьому протистоянні корупційній гідрі!