Укладено перший після аварії "Зеніт-3SL" контракт на запуск космічного апарату
Міжнародний консорціум Sea Launch AG "Морський старт" уклав перший після лютневої невдачі з ракетою-носієм "Зеніт-3SL" контракт на запуск космічного апарату. Контракт вважається попереднім до оголошення офіційних результатів розслідування. Він передбачає запуск космічного апарату американської компанії EchoStar Satellite Services в 2015 році. Уже у другій половині квітня Sea Launch AG проведе фінальне засідання комісії з розслідування причин аварії з ракетою "Зеніт-3SL", на якому будуть оголошені результати розслідування і висновки по спільній роботі фахівців "Морського старту", російської РКК "Енергія", українських "Південмашу" і КБ "Південне", а також представників замовника - компанії Intelsat.
Тим часом у Дніпропетровську відбулася нарада під головуванням віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка. На ній були присутні керівники Державного космічного агентства України, а також підприємств космічної галузі. На нараді було розглянуто питання про причини відмови ракетоносія «Зеніт-3SL» при пуску за програмою «Морський старт». В результаті було прийнято рішення вжити всіх необхідних заходів для підвищення якості і надійності устаткування. «Зрозумілі ймовірні причини події, а також намічений комплекс заходів, які будуть здійснюватися найближчим часом, щоб уникнути подібних випадків і забезпечення надійності пусків», - сказав Ю.Бойко. Він заявив, що програма роботи ракет-носіїв типу «Зеніт» знаходиться під контролем уряду України. Віце-прем'єр нагадав, що Україна входить до п'ятірки світових країн з найбільшим космічним потенціалом і постійно працює над розвитком космічної галузі. «Ми завершуємо програму «Циклон» - будівництво космодрому в Бразилії і запуск супутників звідти. Це супутники нового покоління, і їх запуск змушує модернізувати виробництво. Ми крокуємо в ногу з часом», - запевнив Ю.Бойко.
Як раніше повідомлялося, аварія ракети «Зеніт-3SL» трапилася 1 лютого. Носій з американським супутником на борту вдало стартував з плавучої платформи «Одіссей», однак на 40-й секунді польоту автоматика дала команду на аварійне вимкнення двигуна. За попередніми оцінками, причиною аварії міг стати збій у роботі бортового джерела потужності першого ступеня, який розроблений і виготовляється в Дніпропетровську. До такого висновку прийшли російські партнери, які є основними акціонерами міжнародного консорціуму «Морський старт». У той же час дніпропетровські ракетники кажуть, що остаточні висновки робити рано.
Вадим РИЖКОВ, Дніпропетровськ