Перейти до основного вмісту

Запорізький ендшпіль

Відставка запорізького міського голови може перетворити наступні вибори в місті в звичайне голосування, позбавлене конкуренції та боротьби
28 вересня, 00:00

23 вересня запорізький мер Євген Карташов попрощався зі співробітниками апарату міськради та оприлюднив звернення про свою відставку. В ньому говорилось, «в силу обставин, які склалися, я змушений скласти свої повноваження». Також зазначив, що йому запропонована інша робота — експертом по координації торгівельно-економічного співробітництва з іноземними країнами в МЗС.

На наступний день 43 позачергова сесія міськради затвердила рішення про припинення його повноважень. Крім того, депутати, більшість яких від Партії регіонів, зняли секретаря міськради, котрий мав би почати виконувати обов’язки мера, і замінила його Володимиром Кальцевим. В результаті перестановок пан Кальцев, котрий є кандидатом від ПР на майбутніх міських виборах, опинився на жаданій посаді за місяць до голосування. Хоча і в якості В.О.

Так і закінчилась в Запоріжжі епоха Карташова, котрий керував містом майже дві каденції підряд. За цей час Запоріжжя, вірніше, його центральні вулиці погарнішали. Був реконструйований центральний проспект, прийнято Генплан розвитку міста, побудовали стадіон, розпочато спорудження мостів, створений новий парк і навіть відкрили нові фонтани.

Разом з тим, навіть в досягненнях була певна двоїстісь. Ті ж нові мости і автотраса, не побудовані вчасно, бо розпочали їх спорудження самочинно, без гарантій фінансування з держбюджету.

Новий стадіон фінансується з міського бюджету, а користується ним, в основному, приватний футбольний клуб. Занедбане при попередниках ЖКГ під час правління пана Карташова продовжувало деградувати через недофінансування. Інколи, з міського бюджету на цю галузь коштів виділялось менше, ніж на утримання міських чиновників!

І пояснити це можна лише тим, що як політик він сформувався ще в СРСР. Отримавши технічну освіту в КПРС він просувався по ідеологічній лінії. І навіть в бізнес пішов з ідеологічної посади в обкомі партії. Очолював зовнішньоторгівельну фірму комбінату «Запоріжсталь».

З комерції знов повернувся у владу, двічі призначався запорізьким губернатором. Займав посаду посла в Казахстані.

Двічі обирався міським головою. Орієнтувався на потужне місцеве фінансово-промислове угруповання.

Можливо, що саме з радянських часів і залишились у пана Карташова і недооцінка міського господарства, і неспроможність до копіткої і непомітної роботи по його поліпшенню, прагнення до показухи, масштабних проектів.

Той же реконструйований проспект Леніна мав цілком європейський вигляд. Але тільки з фасаду. Бо відремонтовані і пофарбовані були лише фасади будинків, котрі на нього виходили!

До достоїнств колишнього мера треба віднести те, що за часи його правління міська влада не судилася із ЗМІ, а на журналістів не здійснювались напади за критику на його адресу.

При всіх недоліках Евгена Карташова в останні роки запорожці вважали його кращим мером. Вірніше, кращим ніж його конкуренти. Не надто їм довіряли городяни, особливо тим, котрі кидали свій бізнес заради боротьби за крісло міського голови і щастя запорожців.

Зі свого минулого Євген Карташов виніс неймовірну здатність утримувати владу. Він був геніальним майстром апаратних ігор, закулісних домовленостей, компромісів, від яких вигравав саме він. В 2005 році президент Ющенко ініціював відкриття проти нього кримінальної справи, а в 2009 році нагородив орденом! Віктор Янукович називав пана Карташова «флюгером», а в 2006 році політрада ПР прийняла «флюгера» в партію! І це призупинило атаку місцевих регіоналів на мера!

За чотири роки регіонали, котрі мали більшість в міськраді, не змогли змістити пана Карташова! Він же до кінця свого правління контролював основні міські владні висоти і фінансові потоки.

Перемогти його на виборах було майже неможливо. Тим більше, регіоналам. Адже дії уряду викликали значне розчарування у запоріжців, і це могло негативно вплинути на рейтинг їхнього кандидата. Та й їхній кандидат уже тричі програвав вибори. Двічі саме пану Карташову.

Лише відставка діючого мера відкрила їм шлях до посади міського голови. Якщо згадати слова «в силу обставин, які склалися», «змушений скласти свої повноваження» із звернення відставника, схоже, що пішов він не надто добровільно. Більше того, здається, що його намагались ще й образити. Важко інакше розцінити те, що людині, котра має дипломатичний ранг надзвичайного і повноважного посла в МЗС запропонували малозрозумілу посаду експерта!

Що, в дійсності, змусило колишнього мера «здати» місто, ми дізнаємось лише з його мемуарів. Якщо він їх напише. Хоча запорізькі події нагадують київський варіант відсторонення від влади Черновецького. В цьому році запорізькі правоохоронці теж відкрили кілька кримінальних справ проти міських чиновників.

Крім колишнього мера в боротьбу вирішив не втручатися і відомий запорізький бізнесмен Ч., хоча ще навесні ним був сконцентрований потужний виборчий ресурс. Навколо його благодійного фонду сгрупувалось кілька десятків запорізьких бізнесменів, що забезпечило потужне, як для Запоріжжя, фінансування і позитивний піар. В їх розпорядженні було кілька ЗМІ. Відсутність власного телеканалу компенсувалась постійною передачею у форматі ток-шоу на одному з запорізьких каналів. Навіть в міськраді була створена своя депутатська група. І з весни цього року цей ресурс інтенсивно використовувався.

Хоча цей бізнесмен прямо і не заявляв, що братиме участь у виборах, але, схоже, що йому не повірили. І цим літом з ним та його соратниками по благодійному фонду почали відбуватись всілякі неприємності. До їх бізнесу виявила інтерес податкова. В свою чергу, міліція арештувала помічника Ч. Також правоохоронці завели ще кілька кримінальних справ. Проти потенційного кандидата в деяких передвиборчих ЗМІ почалась кампанія чорного піару. Потім деякі сподвижники почали зі скандалами покидати фонд.

Завершилось все заявою Ч., що участі у виборах він брати не буде. Більше того, він відзначив, що найкраще для Запоріжжя буде, якщо його очолить мер-регіонал.

Таким чином, ситуація в Запоріжжі змінилася. Крім губернатора-регіонала та більшості в обласній та міській радах, вони контролюють і виконавчу владу міста. Силові структури очолюють вихідці з Донбасу. Фактично, весь адміністративний ресурс області сконцентрований в руках правлячої партії.

Крім того, в передвиборчу боротьбу вирішили не втручатись потенційно прохідні кандидати. І видається маловірогідним, що хтось ще, не маючи ні адміністративного, ні фінансового, ні медійного ресурсів матиме якісь шанси на виборах.

Тому є велика вірогідність того, що майбутнім мером стане саме Володимир Кальцев, нинішній в.о. мера, перший заступник голови облдержадміністрації і керівник міської організації ПР. Типовий представник цієї політсили. Випадок із розгоном маршу українських націоналістів в жовтні минулого року характеризує цього політика. Тоді запорізьким судом були заборонені будь-які акції, що не завадило противникам націоналістів вивести на вулицю юрбу своїх прихильників. Кілька десятків молодих українських хлопців, котрі наважились пройти по проспекту були обстріляні «невідомими» з травматичної зброї, побиті на очах у міліції, і арештовані. Участь в протидії цьому маршу брали і активісти партійної організації, очолюваної паном Кальцевим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати