Марсохід Curiosity успішно відпрацював перші 100 днів та вивчив марсіанську погоду
NASA опублікувала результати метеорологічних спостережень ровера Curiosity, в результаті яких йому вдалося скласти карту вітрів в кратері Гейла і виявити перепади тиску в атмосфері Марса. Повідомлення з описом результатів вимірювань з'явилося на сайті американського космічного агентства.
Різниця між тиском атмосфери вдень і вночі на Марсі виявилась досить істотною - близько 10 відсотків від пікових значень. Зі слів астрофізиків, денний тиск настільки нижчий за нічний внаслідок того, що через розігрівання поверхні планети в атмосфері утворюються потужні висхідні потоки повітря.
Цікаво, що на Марсі коливання тиску супроводжуються коливаннями рівня радіоактивного випромінювання. Для його вимірювання Curiosity оснащено спеціальним детектором - RAD (він же збирав інформацію про космічну радіацію ще до того, як марсохід опустився на поверхню Червоної планети). Детектор зафіксував, що рівень іонізуючого випромінювання на поверхні коливається залежно від щільності атмосфери планети. Це пояснюється тим, що Марс, на відміну від Землі, позбавлений захисного магнітного поля.
Крім добових коливань, марсохід виявив і сезонні тренди в атмосферному тиску. Вони походять від того, що літо в південній півкулі Марса супроводжується випаровуванням великої кількості вуглекислого газу, відкладеного там у вигляді сухого льоду.
Поряд з проведенням глобальних кліматичних вимірювань, "Curiosity" також склав карту вітрів всередині кратера Гейла, де йому належить працювати. Вона істотно відрізнялася від того, що очікували фахівці. Вважалося, що в кратері переважними будуть вітри уздовж периферії до центру, де розташована гора Шарп. Однак, це виявилося не так - більш виражені були вітри уздовж межі кратера. У місці, де зараз перебуває Curiosity, вони мають західно-східний напрямок.
Нагадаємо, марсохід Curiosity здійснив посадку на поверхню Марса 6 серпня. На борту Curiosity встановлені десять наукових інструментів загальною масою 75 кг, які дають марсоходу можливість проводити детальні геологічні та геохімічні дослідження, вивчати атмосферу і клімат планети, шукати воду і її сліди, органічні речовини і визначати - чи був колись Марс придатний для життя, і чи є на ньому місця, придатні для життя зараз.
Джерело: Ukranews