Вся история человечества - это борьба государств веры с государствами сомнения - во имя победы веры.
Юрий Липа, общественный деятель, писатель, поэт, публицист, автор украинской геополитической концепции, идеолог украинского национализма

Закон, що зупинить «токсичний» імпорт

Бізнес закликає остаточно вирішити питання енергетичної незалежності України
6 апреля, 2021 - 19:19
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На початку року Україна почала імпортувати електроенергію із Російської Федерації та Республіки Білорусь. У березні про необхідність обмеження імпорту електроенергії заявив Президент України, що пізніше було також підтримано в.о. Міністра енергетики Юрієм Вітренко.
   Однак питання обмеження імпорту і зростання обсягів української генерації стоїть на порядку денному і досі залишається офіційно не вирішеним.
   У Комітеті ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг наразі зареєстровано два законопроєкти щодо заходів з посилення енергетичної незалежності України (№ 5208 «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України щодо заходів з посилення енергетичної незалежності України» та № 5208-1 «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Утім, в Європейські бізнес асоціації переконані, що проєкт Закону №5208 не вирішує головну проблему, а саме — заборону імпорту електроенергії із  РФ, оскільки, не передбачає заборону імпорту російської електроенергії через територію Білорусії.

Крім того, авторами законопроєкту не взято до уваги, що поточний фінансовий стан українських електростанцій, за даними експертів галузі, є збитковим, а продовження практики імпорту електричної енергії з РФ через Білорусь може призвести до ще більшого зростання збитковості українських електростанцій та, як результат, скорочення штату працівників цих електростанцій.

28 червня 2017 року була підписана «Угода про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи». Угодою передбачено інтеграцію української енергосистеми із енергетичною системою континентальної Європи European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO?E) у режимі експлуатації.

Приєднання України до системи ENTSO-E є одним із стратегічних заходів, який передбачений Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та ЄС, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

Однак, варто зауважити, що є і інший законопроєкт — №5208-1, нормами якого має бути запроваджено умови для інтеграції української енергосистеми із системою ENTSO?E та ринкові умови імпорту електричної енергії, що, в результаті, може суттєво посилити енергетичну незалежність України. Перевагами даного законопроєкту є також встановлення чітких строків інтеграції ОЕС України до системи ENTSO?E, запровадження обмеження щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних перетинів з метою здійснення комерційного перетоку до України електричної енергії з Білорусії та Росії, збереження повноважень НКРЕКП щодо обмеження доступної пропускної спроможності, що розподіляється на добових та місячних аукціонах. Крім того, анулювання результатів річного аукціону, на якому розподілено пропускну спроможність на 2020 та 2021 роки, щодо міждержавних перетинів з Білорусії та Росії.

Тож, з огляду на вищезазначене, бізнес-спільнота Європейської Бізнес Асоціації висловлює підтримку законопроєкту № 5208-1 як такого, що сприятиме енергетичній незалежності України. Сподіваємось, законопроєкт буде підтримано цього тижня парламентарями.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ