Вместо лелеять и воспитывать истинных патриотов Матери-Украины, мы выращиваем сварливых партийцев и патриотов родных задворках, уменьшающие в своем узком воображении большую и богатую Украину к своей волости.
Иван Лютый-Лютенко, украинский военный и общественный деятель, предприниматель, меценат

Перемогти Суворова остаточно

В Україні триває збір коштів на бронзову скульптуру Івану Богуну у Києві
30 марта, 2021 - 11:22
ІГОР ГОРДІЙЧУК

Чотири роки в Україні триває робота над створенням і встановленням пам’ятника відомому полководцю, державному діячу України Івану Богуну на території Київського військового ліцею імені Івана Богуна, який очолює начальник, генерал, Герой України Ігор Гордійчук. «Іван Богун — найвидатніша постать української Держави, яка заслуговує найвищої поваги, шани та увіковічнення в скульптурі для українців»,— зазначив Ігор Гордійчук.

Як розповів однин із учасників ініціативи, голова благодійної організацяії «Волинь Велика» Сергій ЛЕЙЧУК, процес уповільнився через знесення пам’ятника Олександру Суворову — він був каменем спотикання до спорудження пам’ятника Богуну. Аби виконати демонтаж імперського символу, довелося докласти чимало зусиль: на різних щаблях влади був спротив від відкритого неприйняття до прихованого саботування, зволікання, перекладання відповідальності на інші структури. Нині місце, де раніше стояв Суворов, звільнилося. На місці майбутнього пам’ятника Івану Богуну закладений меморіальний камінь.

— Пам’ятник полководцю Івану Богуну має стати першим в Україні народним пам’ятником. Його постать — унікальна: цей полководець не програв жодної битви, державний діяч, який інтереси держави ставив вище за особисті. Його поважали сучасники, соратники і навіть вороги. Він був великим стратегом. Саме тому історичні дані про нього замовчувалися, документи свідомо знищувалися або фальсифікувалися. Така ситуація досі не зазнала змін, бо всі сучасні історики користуються даними, доступними за часів Російської імперії та Радянського Союзу. Саме тому роль Богуна в історії України намагалися применшити. Нині маємо дуже мало досліджень з інших джерел, хоч сьогодні є можливість докладніше і більш повніше знати історію України,— сказав Сергій Лейчук. — У закладі, який повинен виховувати патріотів України, не повинен стояти пам’ятник російському полководцю. Допомогла наполегливість начальника ліцею Ігоря Гордійчука, громадськості та патріотичних державних службовців: вдалося вирішити цю абсурдну ситуацію — зняти Суворова і відправити до музею. Велика подяка генералу, начальнику Ліцею Ігорю Гордійчуку, Сергію Сиротенку, який очолював Службу віцепрем’єрміністра В’ячеслава Кириленка. Завдяки їм та активній позиції громадськості вдалося зняти Суворова, який залишив кривавий слід в історії не лише українців, а й наших сусідів — ногаїв, греків, поляків.

Авторський колектив, який сьогодні працює над майбутнім пам’ятником,  -Володимир Стасюк та брати Володимир і Андрій Сухорські. Вони майже закінчили виготовлення 4,5-метрової гіпсової фігури Івана Богуна. Разом із постаментом має бути велична кінна скульптурна 9-метрова композиція. Наступник крок — відливання скульптури у бронзі. Нині основне питання на сьогодні — збір коштів на бронзу.

За словами Сергія Лейчука, наразі відкриття пам’ятника планується до 30-річчя Незалежності України, у ювілейний 400-літній рік від дня народження Івана Богуна, як вважають дослідники життєвого шляху героя. Ініціативу спорудження підтримали урядовці, представники київської влади, творчі товариства та спілки. Ще торік, у рамках збору коштів, планувалося проведення у Києві фестивалю «Богун-фест» на території музею Другої світової війни. Через карантин плани зірвалися. Проведення фестивалю цього року у травні теж під питанням.

До створення пам’ятника фінансово долучилися науковці, митці, громадські діячі, волонтери, учасники Майдану і Революції Гідності, російсько-української війни, випускники училища/ліцею, державні діячі. За словами організаторів, іноді люди жертвують невеликі кошти, аби долучитися до великої справи.

— Іван Богун — унікальна постать української історії. Віримо у чуйність українського серця, яке сприятиме благородному рішенню — підтримки проєкту задля відродження благословенної Богом України, — наголосив Сергій Лейчук.

Долучитися до проєкту та перерахувати кошти можна на розрахунковий рахунок:

код ЄДРПОУ 40280787 

IBAN:UA623333680000026001300993904

у філії РОУ АТ «Ощадбанк» МФО 333368 із позначкою: «на пам’ятник Іванові Богуну. Київ»

Оксана МИКОЛЮК, «День», фото надано Сергієм ЛЕЙЧУКОМ
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ