Самые страшные в жизни те люди, которые прочитали одну книгу. С человеком же, который много читает, всегда будешь иметь о чем поговорить, и тебе рядом с ним ничего не будет угрожать.
Иван Малкович, украинский поэт и издатель, владелец и директор издательства «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

«Наше завдання – зламати стереотипи»

Тернополяни про «весняне «загострення» Путіна», коронавірусу і квітневі позитиви
9 апреля, 2021 - 11:02
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Марія ЧАШКА, директорка Тернопільського вищого професійного училища ресторанного сервісу і торгівлі:

— На межі локдауну, весняне «загострення» Путіна, «українська російська мова» і указ Президента «Про пріоритетні заходи щодо розвитку професійно-технічної освіти»... Так кількома словами можна охарактеризувати тиждень. Уже понад десять днів  — дистанційне навчання. Складно, бо багато учнів із сіл, де з інтернетом біда... Але прогнози, на жаль, невтішні. Кількість хворих збільшується, декотрі лікарні на Тернопільщині вже переповнені. Плюс постійне очікування, що Путін нападе, заледве не щоденні вбивства бойовиками наших військових і ... сніг серед квітня. Нервове напруження зростає, як цифри на цінниках у магазинах і платіжках за комуналку... А прессекретарка Президента Юлія Мендель вигадує нову «українську російську мову»... Як філолог стверджую: такої мови не існує, ніколи не існувало та існувати не може. Є державна мова — українська, і мова окупанта — російська, а «українська російська» — то звичайнісінький суржик, бур’ян у мові, котрий треба активно виривати, а не пропагувати.

Вагомою подією є указ Зеленського «Про пріоритетні заходи щодо розвитку професійної (професійно-технічної) освіти». Щоправда, нині важливо було би мати вже новий закон, адже досі керуємось ухваленим ще в 1998-му. Одним із найгостріших питань є фінансування. Якщо раніше заклади профтехосвіти фінансувалися з державного бюджету, то зараз — із місцевого, зостаючись при цьому у власності держави, приймаючи на навчання дітей із різних областей. Чимало місцевих громад не можуть утримувати заклади профтехосвіти, тому укрупнюють їх чи взагалі закривають. Самим училищам, будучи державними, складно заробляти на себе. Оновлення давно потребує перелік професій. Деякі училища, приміром, досі готують «операторів комп’ютерного набору», при тому, що на ринку праці потрібні сантехніки, швачки, газоелектрозварювальники. Необхідно створити всі умови для того, щоби місцеві комунальні підприємства та бізнес могли  замовляти підготовку фахівців, необхідних їм професій, забезпечуючи їх, відповідно, як оплачуваною практикою, так і першим робочим місцем. Відсутність належного фінансування зумовлює низький рівень учнівської стипендії, унеможливлює залучення технічних інновацій, модернізацію матеріальної бази. Особливо це відчутно під час дистанційного навчання. У більшості училищ викладачі користуються власними ноутбуками, оскільки заклади не мають змоги забезпечити їх персональними. Виробниче навчання учнів часто відбувається на застарілій, ще радянській техніці. Оновлення й ремонту потребують гуртожитки. У підсвідомості значної кількості людей училища, на жаль, досі асоціюються з «бурсами», куди йдуть тільки ті, хто не може довчитися в школі. Наша задача зламати ті стереотипи. Але це складно без належної державної інформаційної кампанії щодо популяризації робітничих професій, які, на відміну від Європи, в нас не цінуються.

Наталія ЛIСОВА, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри геоекології та методики навчання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В. Гнатюка:

— На погане намагаюся не звертати уваги. Розкажу, що зі мною відбулося хорошого цього тижня. Суботній ранок, сонячні промені ніжно кличуть покинути рутину та викинути з голови увесь інформаційний фон й поринути у світ пригод та подорожей. Завершивши всі домашні клопоти, сідаємо з чоловіком в автівку та рушаємо досліджувати «terra incognitа». Їдучи трасою, споглядаю навколо... І раптом — перед очима білий килим! Зупиняємося та вирушаємо стежинкою в ліс. Незліченна кількість підсніжників милує око, наче біле казкове покривало огорнуло галявини. У глибині лісу поринаєш у квітневе таїнство. Гомінкі джмелі діловито снують понад білими квітками, пташки захоплюють своїм різноголоссям, вітерець теплим подихом пестливо торкається обличчя. Сфотографувавши перші весняні квіти, бо підсніжники білосніжні занесені до Червоної книги України і зривати їх суворо заборонено, та насолодившись їхнім ніжним ароматом, ми таки схаменулися, що втратили лік часу і щасливі помандрували далі. У той день була і Городенка, що на Івано-Франківщині, з неймовірним костелом Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, у якого дуже сумна історія, та блукання вечірніми вуличками Коломиї, де доводилося йти, підстрибуючи від холоду, у пошуках чогось гарячого. І нічний хот-дог на автозаправці дорогою додому. Повернувшись пізно вночі, розумієш — ти сам будуєш своє життя, ніхто за тебе його не розфарбує усіма кольорами веселки. Щось неймовірне — поруч! Просто протягни руку. Поганим було тільки те, що цей чудовий день завершився.

Ярослав ЖДАНОВИЧ, головний спеціаліст відділу молодіжної політики Тернопільської міської ради:

— Хороше те, що в нашому місті планується молодіжний історичний форум. Це подія для молоді, але не просто, щоби зібратися і повеселитися, а подумати над національною ідентичністю, над історичними фальсифікаціями, над тим, як вони впливають на наше життя. У Тернополі є попит на події такої тематики і тому від Тернопільської міської ради дуже добре бачити відповідь на запит молоді.

Що поганого? Неочікувано сніг впав і лежить. І це у квітні! Крім того, є певний острах із захворюваністю на Covid-19 у Тернополі. Тенденція останніх кількох днів доволі негативна. Але будемо вірити в краще. Турбує також негативний момент щодо можливої ескалації російсько-українського конфлікту. Зараз і в міжнародному контексті обговорюють Україну. Росія стягує війська під наші кордони, і зі сторони Білорусі. Кількість техніки військової і кількість військовиків їхніх зростає. Про це сповіщають міжнародні аналітичні центри, про це говорять і в НАТО, і в Євросоюзі. Україна має бути теж відповідно готовою. Є навіть передбачення, що зараз ескалація готується, а приблизно в червні може бути зрушення не в нашу користь. Але треба вірити, надіятися і мотивувати вищу владу до правильних дій.

Лариса МИРГОРОДСЬКА, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ