Вместо лелеять и воспитывать истинных патриотов Матери-Украины, мы выращиваем сварливых партийцев и патриотов родных задворках, уменьшающие в своем узком воображении большую и богатую Украину к своей волости.
Иван Лютый-Лютенко, украинский военный и общественный деятель, предприниматель, меценат

«Електоральний феодалізм»

Довибори до парламенту в двох округах показали дуже низьку явку, протистояння кандидатів на заході і договорняки на сході
29 марта, 2021 - 20:39
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Минулої неділі в двох округах — № 87 в Івано-Франківській області та №50 в Донецькій області — відбулися довибори до Верховної Ради. Як ми і писали напередодні («День», № 46 за 16 березня 2021 р.), на Прикарпатті розгорнулася запекла боротьба і зберігається інтрига, а на Донеччині прогнозовано обрали лідера передвиборчих перегонів.

На момент підготовки номера, в окрузі № 87 було підраховано 42% бюлетенів: за даними ЦВК, з 34,05% поки що лідирує кандидат «Слуги народу», спортсмен Василь Вірастюк, але йому в потилицю одразу дихають представник «Свободи» Руслан Кошулинський (28,24%) та бізнесмен Олександр Шевченко (27,50%). Явка на виборах в окрузі склала 35%.

Тим часом, дані екзит-полу (провела соціологічна група Рейтинг) показали трохи інший результат, згідно з ним Шевченко набирає 32,4%, Кошулинський — 31,6%, Вірастюк — 29,4%, але похибка у 1,8% залишила надію на перемогу всім трьом кандидатам.

Двоє з них вже заявили про свою перемогу. У повідомленні партії «Слуга народу йдеться про те, що її представники провели паралельний підрахунок голосів, згідно з яким, перемогу у 87 окрузі отримує Василь Вірастюк. «Тепер головне завдання — захистити наш результат!», — йдеться у заяві політсили.

В свою чергу, Олександр Шевченко у себе в ФБ подякував меру Івано-Франківська Руслану Марцінківу за визнання його перемоги. Так, за даними градоначальника, Шевченко виграв з перевагою в 167 голосів.

«Отже, ми маємо три різні медійні інтерпретації результатів: екзитпол групи «Рейтинг», свій екзитпол ЕС-Свободи та екзитпол «Слуги народу». Кожний з них віддає перемогу відповідно Шевченку, Кошулинскому та Вірастюку, — пише у ФБ політтехнолог Олег Постернак. — Переможе той, хто вміло скористується контролем над виборчими комісіями та технологіями уточнення протоколів. Однак, і тут буде не все так просто».

Тобто боротьба за перемогу у 87-му окрузі ще попереду. По суті, при невисокій явці спостерігаємо протистояння трьох умовних таборів — націонал-патріотів, любителів шоу і прихильників місцевих господарників. Інша ж частина виборців (більша) просто розчарована у всіх політиках. 

Зате на східному фланзі (округ №50) ніякої інтриги. Згідно даних ЦВК, яка порахувала 100% дільничних протоколів, в окрузі №50 переміг мер Добропілля, представник партії «Порядок» Андрій Аксьонов, набравши 65,46% голосів. На другому місці кандидат від «партії Шарія» Валентин Рибін з 13,00%, представниця «Європейської солідарності» Юлія Кузьменко отримала понад 6,69 % голосів, далі йде Вікторія Шилова від партії «Держава» із 4,08%, і тільки потім кандидат від «Слуги народу» Андрій Бондаренко — 3,02%.

Тут вже показовими є висновки іншого характеру. Насамперед, дуже низька явка, лише 21%. «Після того, як вибори на 50-му окрузі у Донецькій області виграв (вже офіційно) громадянин Росії Андрій Аксьонов, бачу багато запитань: як могли мешканці округу обрати таку людину? Що ж, давайте подивимося, — розмірковує у ФБ блогер Денис Казанський. — Результати виборів на 50-му окрузі у 2019 р. Тоді переміг мер Покровська Руслан Требушкін. Той же Аксьонов зайняв друге місце з 29%. Кандидат від «Слуги народу» — третє з результатом у 22%. Результати виборів у 2021 р. Зверніть увагу, що ОПЗЖ зняла свого кандидата, чим і забезпечила Аксьонову перемогу. Але все одно за Аксьонова проголосувала майже та сама кількість виборців (мешканці Добропілля), що і у 2019 р. І лише через низьку явку, 29% перетворилися на 65%. Зверніть увагу і на результат кандидата від «Слуги народу». Він посів ганебне 5 місце, після божевільної Шилової. Кампанії фактично не вів. Ніхто з депутатів чи авторитетних представників партії не приїхав його підтримати. Висунули просто хлопчика для биття, на якого було усім плювати. Якби за цей округ боролися, а з виборцями працювали — результати могли б бути іншими. Два роки тому «СН» отримали тут високу підтримку. А тепер просто віддали округ без боротьби. Отже знову маємо замкнене коло. Донбас без боротьби віддають проросійским силам, а потім скаржаться, що «там одні сепаратисти». Так, регіон складний. Але ситуацію можна виправити, якщо працювати, а не домовлятися».

В цілому ж, вибори в двох округах показали, що в Україні в електоральному плані, як і зі станом країни, мало що змінюється. Як написав народний депутат восьмого скликання Ігор Луценко «ім’я нашому суспільному ладу — електоральний феодалізм». На жаль, країна, по суті, залишається кланово-олігархічною, що фактично диктує правила гри в багатьох сферах життя, зокрема, як показав результат, і на двох виборчих округах.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ