Скоро увидела Украина, что попалась в плен, потому что она по своей простоте не узнала, что там был царь московский, а царь московский был все равно, что идол и мучитель
Николай Костомаров - выдающийся украинский историк, поэт-романтик, мыслитель, общественный деятель и этнопсихолог

Хто встромив «ніж у спину» Путіна?

Кораблі США у Чорному морі та нові домовленості між Україною і Туреччиною посилюють дієвість міжнародного права
12 апреля, 2021 - 19:49
ФОТО REUTERS

Як повідомляє сайт Президента України, зустріч Президента України Володимира Зеленського та президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана тривала приблизно три години. Ключовими темами розмови між президентами сусідніх країн стало загострення ситуації на Донбасі, окупація Криму, співробітництво між Україною і Туреччиною на міжнародній арені та у внутрішній політиці. Ердоган вкотре підтвердив, що Туреччина підтримує суверенітет та територіальну цілісність України.

Військовий експерт з Праги Yury Fedorov зазначив на своїй сторінці у Фейсбуку, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган на зустрічі з Володимиром Зеленським, на його думку, «встромив черговий ніж в спину своєму заклятому другу президенту Росії Володимиру Путіну». На його думку, таким «ножем» на тлі жахливої мілітаристської істерики Москви і невиразних декларацій Франції та Німеччини, став підписаний документ, у якому погоджено багатосторонню співпрацю України та Туреччини. На думку празького експерта, «спадкоємці Сулеймана Пишного наразі виглядають набагато привабливіше, ніж спадкоємці Наполеона Бонапарта». Таким чином, якщо цей документ і можна вважати «ножем в спину Путіна», то встромив його не сам Ердоган, а зроблено це зусиллями двох президентів, які в Стамбулі тримали його за руків’я одночасно.

Тут нагадаємо, що саміт Зеленський-Ердоган відбувся відразу після телефонної розмови Реджепа Ердогана та президента Росії Володимира Путіна. Сайт Кремля після розмови повідомив, що під час бесіди Володимир Путін нарікав на «небезпечні провокаційні дії», які Україна нібито відновила останнім часом, а також на порушення нею Мінських домовленостей. В той же час в спільній декларації Ердогана та Зеленського не йдеться про «небезпечні дії», хоч сторони домовилися підтримувати мирне врегулювання ситуації у цьому регіоні на основі Мінських домовленостей. Тому, якщо врахувати, що весь світ причиною загострення вбачає мілітаристську політику самого Путіна, то можна вважати, що скоріше за все ніж в спину Путін встромив сам собі.

Як повідомляє інформаційне агентство «Анадолу», президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, коментуючи зустріч з Президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася напередодні, заявив, що «Туреччина виступає за «швидке мирне вирішення розбіжностей між Росією і Україною шляхом переговорів». Туреччина в цілому підтримує Україну в її протистоянні агресії Росії, хоча не приєднувалася до західних санкцій проти Москви. Туреччина підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах і виступає на захист кримських татар. Останнім часом між Туреччиною, яка є членом НАТО, і Україною також розгортається військово-технічне співробітництво, що має на меті посилити обороноздатність України перед можливою активізацією російської агресії.

Але в той же час Туреччина, на відміну від інших членів НАТО, намагається утримувати з Росією хороші відносини, аж до закупівель російського озброєння, несумісного з системами НАТО, що призвело до санкцій США проти Анкари.

Росія ж останніми тижнями істотно збільшує бойові дії своїх гібридних сил на окупованій частині Донбасу, грубо порушуючи умови режиму припинення вогню, але при цьому намагається звинуватити в цих порушеннях українські війська. Крім того, значне нарощування російських військ у Криму і біля кордонів України викликає у Києва і його західних союзників занепокоєння з приводу можливості нового відкритого вторгнення російських військ в Україну.

Про що ж домовились Володимир Зеленський та Реджем Тайіп Ердоган?

В підсумку зустрічі президенти підписали спільну декларацію Дев’ятого засідання Стратегічної ради високого рівня України і Турецької Республіки, у якій домовилися про співпрацю в створенні «Кримської платформи» як інструменту для врегулювання питання окупації півострова; поглибити співпрацю у сферах економіки, торгівлі, туризму, безпеки, оборонної промисловості, науки, освіти та молоді; розвинути співробітництво та спільні зусилля у боротьбі з тероризмом, сепаратизмом та екстремізмом; забезпечувати швидку обробку запитів про екстрадицію.

Туреччина підтримала перспективу членства України в НАТО, зокрема її наміри отримати План дій щодо членства в Альянсі найближчим часом. Крім того, сторони домовилися продовжити співпрацю задля захисту прав людини в окупованому Криму, а також для звільнення всіх незаконно утримуваних громадян України, зокрема кримських татар. Володимир Зеленський та Реджеп Ердоган домовились посилити співпрацю у сфері покращення умов проживання українських громадян, зокрема кримських татар, які були змушені покинути Крим внаслідок окупації півострова, що на практиці значить допомогу Туреччини в будівництві в Україні 500 квартир та будинків для кримських татар, що виїхали з Криму.

Як передає УНН, Володимир Зеленський в підсумку зустрічі записав у своєму Facebook: «Добре мати надійного сусіда, навіть якщо наш спільний кордон — ціле море. Туреччина стрімко рухається вперед і мотивує розвиватися та використовувати всі можливості для комфортного життя людей. Сьогодні українська делегація прибула до Стамбула. Я мав приємність віч-на-віч спілкуватися з Президентом Реджепом Таїпом Ердоганом дві години замість запланованої однієї. Пишаюся, що ми називаємо один одного друзями».

Зокрема Володимир Зеленський та Реджеп Ердоган обговорили питання безпеки та спільну протидію викликам у регіоні Чорного моря. Український президент зауважив, що бачення Києва та бачення Анкари — збігаються. Ердоган наголосив, що головною метою є зберегти Чорне море як море миру та спокою. За словами Зеленського, для України є дуже важливою підтримка Туреччини у питаннях відновлення суверенітету та територіальної цілісності. Особливу увагу український лідер приділив мілітаризації Криму та порушенням прав людини на півострові. Ердоган запевнив, що Туреччина — союзник України. «Туреччина захищає територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України. Ми ще раз підтвердили наш основний принцип — невизнання незаконної анексії Криму», — наголосив Ердоган. Турецький лідер заявив, що ситуацію на Донбасі необхідно врегулювати мирно з урахуванням міжнародного законодавства. За словами Ердогана, ескалацію на окупованих територіях України необхідно негайно припинити. Туреччина готова надавати усю необхідну підтримку.

Володимир Зеленський подякував Реджепу Ердогану за готовність долучитися до формату Кримської платформи. Окрім того, український президент заявив, що участь турецького лідера у саміті платформи 23 серпня у Києві може стати потужним сигналом, що Україна та її партнери рішуче налаштовані щодо деокупації півострова. Ердоган зауважив: Кримська платформа має на меті об’єднати Україну.

При обговоренні економічної співпраці Володимир Зеленський ознайомив Ердогана з перспективними напрямками для турецьких інвестицій в Україні. Зокрема, у галузі морських портів. Значну увагу під час зустрічі приділили торговельним відносинам України і Туреччини. Володимир Зеленський зауважив, що підписання угоди про вільну торгівлю змогло б їх суттєво підсилити. Однак це дуже відповідальний крок і до нього необхідно підготуватися. Ердоган висловив сподівання, що угоду вдасться підписати вже найближчим часом.

Важливим напрямком залишається співпраця в енергетичній сфері, в галузях оборони та літакобудування. Володимир Зеленський наголосив, що у 2021 році країни відзначають десяту річницю стратегічної співпраці. Партнерство України та Туреччини підкріплене реальними справами і перемогами.

Разом із українським главою держави в саміті в Стамбулі брала участь перша леді України Олена Зеленська. У межах візиту вона домовилася про запуск двох україномовних аудіогідів у Туреччині — у Галатській вежі в Стамбулі та в Музеї анатолійських цивілізацій в Анкарі.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В контексті поглиблення українсько-турецьких відносин, важливо пам’ятати спільну історичну базу, завдяки якій наші стосунки лише зміцнюватимуться. В 2015 році за ініціативою головної редакторки газети «День» Лариси Івшиної наша Бібліотека поповнилася книгою під назвою «Повернення в Царгород», яка цей час перевидавалася вже тричі. Зібрані в ній статті відомих науковців, істориків та журналістів досліджують зв’язки між Київською Руссю та Візантією, козацькою Україною та Османською імперією і Кримським ханством, а також формування Московської держави та її дружні стосунки із Золотою Ордою. «Там, у Візантії — корені нашого християнства, культури Київської Русі. Там, у Османській імперії — витоки нашого козацького руху, наших драм, трагедій, перемог і здобутків. Це — не лише минуле. Книга «Повернення в Царгород» суттєво зміцнить українську суб’єктність. А це саме те, що нам зараз потрібно найбільше», — говорить Лариса Івшина.

Микола СЕМЕНА
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ