Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

«Хотілося, щоб книга знову була у тренді»

Так Ірина КОНСТАНЕВИЧ пояснює появу розіграшу гарної літератури в акції «Читай з народним депутатом»
18 березня, 2021 - 19:24
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Умови розіграшу дуже прості. Потрібно підписатися або бути підписаним на офіційну сторінку народного депутата у фейсбуці, поставити лайк публікації про чергову книгу, написати у коментарі ім.’я свого друга (кількість коментарів — необмежена) і зробити репост публікації. Але треба відзначити, що кількість лайків під кожним повідомленням про розіграш може сягати і тисячі, і навіть двох з половиною тисяч. Тобто пропозиція отримала відгук і попит.

Одними з останніх Ірина Констанкевич розіграла книги Ліни Костенко, поетеси, прозаїка, українки, яка стала моральним авторитетом нації, чий день народження відзначаємо 19 березня. Це книга «Записки українського самашедшего» — роман Ліни Костенко про заручника світових абсурдів, котрий прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом, «Триста поезій» — збірка найвідоміших віршів Ліни Костенко від ранньої поезії до сьогодні. І «Скіфська одіссея» — поема-балада про подорож молодого Грека з Ольвії, який вирушив у мандрівку Дніпром-Борисфеном у напрямку майбутнього Києва два з половиною тисячоліття тому; це твір, де перед читачем постає картина творення України на стику західної і східної цивілізацій, а сама Україна бачиться як невід’ємна частина середземноморської культури.

Раніше розігрувалися двомовне видання «Лісова пісня» Лесі Українки (українською та польською, українською та німецькою, українською та англійською), епістолярій Лесі Українки, книги Валер’яна Підмогильного, талановитого прозаїка-новатора доби Розстріляного відродження, зачинателя молодої української психологічної прози, три комплекти книг Павла Тичини, які складаються з двох книг та будуть цікаві і дітям, і батькам. І це лише невеликий перелік якісної літератури, котра, так би мовити, пішла у люди. Навіть під час першої зустрічі з новопризначеним Надзвичайним і Повноважним Послом Норвегії в Україні Еріком Сведалом Ірина Мирославівна вручила йому у подарунок книгу Лесі Українки «Лісова пісня» українською та англійською мовами. Бо, як каже, давно оцінила «дипломатію словом», якої вчилася і в  головного редактора «Дня» Лариси Івшиної, і посольство Норвегії знаходиться в будинку, де певний час у 90-х роках ХІХ століття жила Леся Українка. Поділилася, що для майбутнього розіграшу має дуже цікаву книгу: «Перська класична поезія» у перекладі Агатангела Кримського, чиє життя та діяльність пов’язані із Волинню.

Як же з’явилася ідея про подібні розіграші і саме книг? Відомо, що Ірина Констанкевич вже не один раз дарувала книги бібліотекам на своєму окрузі у Волинській області, зокрема, і книжкові новинки газети «День».

«Ідея ділитися гарними книгами уже давно ятрила мою душу і спонукою було одне банальне спостереження — люди стали менше читати, перестали обмінюватися книгами, обговорювати їх, насолоджуватися читанням, художнім словом. І мені, як людині, яка виростала з книгами і на книгах, було трохи боляче, що книга перестала бути в тренді. Саме тому я вирішила в ось такий простий спосіб — через розіграш гарних і дуже гарних книг, газет популяризувати читання», — каже Ірина Мирославівна.

Вибір книг, за її словами, на розіграш суворий — це має бути особлива і якісна книга, чи присвячена ювілею письменника або дню народження ( це були книги Лесі Українки, А. Кримського, П. Тичини ...), або патріотичної і краєзнавчої тематики, або з підтекстом ( таке собі просвітництво, зокрема екологічне), або дуже якісна в змістовому і художньому оформленні книга ( «Atlas Obscura»). Або книги-бестселери.

«Є й такі, які формують «золотий» фонд сучасних знань, як от «Корона, або спадщина Королівства Руського», ми її розігрували однією з перших, ще минулого літа, — продовжує Ірина Констанкевич. — Чи патріотичні книги Шкляра, Лиса, Горліс-Горського, Самчука та багато інших. Або дитячі книги. Ми розіграли більше 90 найменувань, а кількість книг добігає до двох сотень. До речі, ми не лише книги розігруємо. Ми запропонували 10 передплат на газету «День», але умовою було, щоб газети йшли в бібліотеки. Тому газета «День» є уже в Ківерцях, Черевасі, Седлищах, Любязі... Там газету читають і, як ліки пролонгованої дії, за рахунок накопичувального ефекту формують розумне середовище».

Географія учасників розіграшу достатньо широка: Київ, Донецька область, Львівщина, Волинь... «Надалі ми будемо розширювати коло учасників і перелік книг. До речі, плануємо  розіграти книгу про Джеймса Мейса, серію «Бронебійна публіцистика». У бібліотеці газети «День» кожна книга — це найкращий приз переможцю. Березень— квітень — дати славних іменинників: тому є книги Ліни Костенко, Максима Рильського. У лютому — 150 років Лесі Українці. Звичайно, це краплина в морі ... Але якби кожен нардеп, чиновник, бізнесмен по краплинці книг дарував, то мали б незабаром море розумних і креативних  громадян», — вважає Ірина Констанкевич. Нагадаємо, вона професор, доктор філологічних наук.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: