Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Добре й погане в рік Півня

30 грудня, 2004 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Завдяки китайським астрологам наприкінці кожного року ми маємо непогану поживу для роздумів. Згідно з їхньою теорією, щоб скласти елементарний прогноз, зовсім не варто довго й нудно аналізувати пересування зірок. Що рік грядущий нам готує — можна приблизно з’ясувати, виходячи з того, яка тварина буде його заступником. Якщо, наприклад, це Тигр — то всі 365 днів обіцяють бути надто енергійними, емоційно насиченими і досить нервовими. А все тому, що саме такі риси має «тварина року».
Згідно з китайським гороскопом, хитру й непередбачувану мавпу 2005-го змінить півень — ексцентричний і часом агресивний фанфарон. Як твердять астрологи, пом’якшити ці настрої може стихія року. 2005-го це буде дерево, яке пов’язане з пробудженням, творенням і натхненням. Цікаво, що грядущий рік за своїми характеристиками повністю збігається з 1945 – м — саме 60 років тому було зафіксоване аналогічне поєднання елементів, кольорів і «тваринного» заступництва.
Загалом же, незалежно від поєднань, всі роки двадцятого сторіччя, які минули під «патронатом» Півня, безперечно, залишили свій слід у історії. Хоча й дуже не однозначний. Деякі з них навіть не потребують докладних коментарів: крім 1945-го , в минулому сторіччі під знаком Півня пройшли 1921-й, 1933-й, 1957-й, 1969-й, 1981-й і 1993-й роки.

1921 рік

У цей рік закінчилася Громадянська війна. Ніде розруха не досягла таких значних масштабів, як в Україні. Виробництво скоротилося вдев’ятеро, валовий збір зернових становив лише чверть довоєнного рівня, а населення поменшало на три-чотири мільйони. 1921-го було запропоновано нову економічну політику (НЕП) і прийнято ухвалу про заборону фракційної діяльності. Ще цей рік ознаменувався для України голодом. За оцінками наркомату охорони здоров’я, взимку 1921— 1922 рр. від нього загинуло понад 235 тисяч осіб.

У світі також, як говорив герой відомого фільму, стабільності не було. Почалася греко-турецька війна, у Флоренції відбулися зіткнення між прихильниками Комуністичної та фашистської партій. Стався так званий Кронштадтський заколот — 14 тисяч моряків і робітників виступили проти влади комуністів. Вони вимагали повернути громадянські свободи, визнати політичні партії, а також провести нові вибори до Рад. В Угорщині колишній імператор Карл намагався здійснити державний переворот. У німецькому Гамбурзі прокотилася хвиля безпорядків, організованих комуністами. А у Великій Британії шахтарі протягом трьох місяців відмовлялися стати до роботи. Причина: всі вугільні шахти повертаються колишнім власникам і в цій галузі запроваджуються нові виробничі відносини.

1933 рік

Колективізація призвела до різкого падіння продуктивності сільського господарства. Цього року Україна пережила голодомор, який, вже за сучасними даними, забрав життя трьох- семи мільйонів українців. Плюс до всього, саме в 33–му починається друга хвиля масових репресій — йде контрнаступ на українізацію. Різко зменшується кількість українських шкіл і театрів, забороняються п’єси рідною мовою. Здійснено арешт письменника Михайла Ялового, покінчив життя самогубством Микола Хвильовий.

У той же час у СРСР активно підписують міжнародні угоди: Лондонську конвенцію, що визначає, що таке агресія; договір про дружбу, ненапад і нейтралітет з Італією. Відновлюються дипломатичні, а пізніше — і торговельні відносини зі США.

У Німеччині уряд Курта фон Шлейхера йде у відставку після невдалої спроби примирити центристів і лівих. Новим канцлером призначається Адольф Гітлер. У цей же рік пожежа знищує в Берліні будівлю рейхстагу. Незважаючи на те, що злочин скоєно голландським робітником Марінусом ван дер Люббе, нацисти оголошують його результатом змови комуністів і на цій підставі скасовують всі громадянські свободи й запроваджують цензуру преси.

1945 рік

Найбільша перемога Радянського Союзу. Вже в цей рік починає відновлюватися промисловість: вводиться в експлуатацію Єнакіївський коксохімічний завод, Харківський тракторний завод. Українська і Білоруська РСР стають членами новоствореної Організації Об’єднаних Націй, хоча раніше в цьому їм було категорично відмовлено. Більше того, УРСР вже на першій сесії Генеральної Асамблеї ООН обрано до складу економічної та соціальної ради. Чехословаччина відмовилася від Закарпатської України, відповідно, в складі УРСР з’явилася Закарпатська область.

У цей же рік сталася одна з найгірших подій у історії Японії. Авіація США скинула атомну бомбу на Хіросіму, а декількома днями пізніше — на Нагасакі. 1945-го СРСР, оголосивши війну мілітаристській Японії, негайно почав проти неї бойові дії.

1957 рік

У цей рік спостерігається помітне пожвавлення. Розширено юридичні компетенції союзних республік. Відтепер вони дістали право самостійно вирішувати питання обласного, крайового й адміністративно-територіального поділу. А окрім того — розробляти кримінально-процесуальне законодавство. Збільшується кількість українців, що посідають керівні пости, і все більше міжнародних організацій приймають до своїх лав Україну.

Цього ж року СРСР запустив перший штучний супутник Землі. На нараді працівників галузі сільського господарства Хрущов виступив із програмною заявою: наздогнати і перегнати Америку з виробництва м’яса, молока і масла на душу населення. У країні ускладнюється політична обстановка. Хрущов, який наполіг на прийнятті закону про децентралізацію управління промисловістю, ще більше налаштовує проти себе консерваторів. Останні на засіданні Президії ЦК голосують за його зміщення з поста першого секретаря. Хрущов відмовляється підкоритися цій ухвалі. У результаті діяльність «антипартійної групи» засуджується, а її лідери виключаються з Президії ЦК.

1969 рік

В Україні — відгомін хвилі політичних репресій. Вчитель із Запорізького села на знак протесту проти антиукраїнської політики здійснив акт публічного самоспалення. Йде процес над колишніми працівниками Київської ГЕС — вони звинувачуються в розповсюдженні літератури проти зросійщення.

Чехословаччину перетворено на федерацію двох держав. На знак протесту проти радянської окупації здійснює публічне самоспалення чеський студент. Річард Ніксон складає присягу як 37-й президент США. Генерал Франко запроваджує в Іспанії воєнне становище, а члени Організації визволення Палестини обирають своїм головою Ясіра Арафата. У СРСР — воєнний конфлікт у районі острова Даманський. У Франції йде у відставку де Голль. А мільйони американців беруть участь у демонстраціях із вимогою покласти край в’єтнамській війні. Президент США обіцяє вивести з території Південного В’єтнаму всі американські сухопутні частини. І вже в грудні на батьківщину вирушає понад 50 тисяч військовослужбовців.

1981 рік

У СРСР — пік застою. Цього року вперше всім було велено перевести стрілки годинників на годину вперед. Відтоді з’явився «зимовий» і «літній» час.

Проходить інавгурація Рональда Рейгана як 39-го президента США. В Іспанії, при спробі здійснити державний переворот, 200 чоловік з громадянської гвардії беруть штурмом будівлю парламенту і захоплюють парламентаріїв у заручники. У Польщі — криза. Запроваджується нормований розподіл продуктів харчування, а незабаром польський уряд оголошує про скорочення продовольчого забезпечення карток і чотирикратне підвищення цін на продукти. У країні запроваджується воєнний стан.

1993 рік

Переломний рік для всього пострадянського простору. Як фіксують соціологи, більшість українців незадоволене своїм нинішнім становищем. Практично 65% признаються, що живуть у бідності. Гіперінфляція, розпад радянської структури промисловості, дезорієнтація суспільної свідомості. Постійні страйки та мітинги. У листопаді — гучний скандал. 25 адептів секти Біле братство, очолюване Марією Деві Христос (в миру Марина Цигун), мало не здійснили колективне самогубство, яке повинно було ознаменувати початок Страшного суду. Перший президент України Леонід Кравчук виступає за дострокові президентські та парламентські вибори. Восени 1993-го в Росії — путч. Противники президента Бориса Єльцина, які ратують за припинення його повноважень, штурмують мерію і захоплюють Останкіно. У столиці Росії на три тижні запроваджується надзвичайний стан. У цей же рік відбувається воєнний путч у Азербайджані (президент Абульфас Ельчибей змушений покинути Баку). А Чехія і Словаччина стають незалежними суверенними державами.

КОМЕНТАР

Олексій РОСОВЕЦЬКИЙ, астролог:

— Дванадцятирічний цикл китайського «зодіаку» спочатку відповідав дванадцятирічному циклу обертання Юпітера навколо Сонця. Нині цю відповідність втрачено. Зате залишилася забавна традиція саджати під новорічною ялинкою іграшкову мавпу або відмовляти собі в задоволенні ласувати курятиною на новорічному святі на честь настання року Півня.

2005-й може приготувати нам ситуації, коли доведеться боротися й відстоювати свої права. Цілком можлива зміна політичного режиму. Півень завжди охороняє свою територію, а значить, цього року буде важливо охороняти свою родину і власність від посягання довколишнього світу.

Хоча, говорячи об’єктивно, найбільш актуальний дванадцятирічний цикл для громадян Китаю. Звичайно, при бажанні можна справді виявити певні паралелі між властивостями людської вдачі й рисами, які приписує традиція тому чи іншому з дванадцяти звіряток. Але не забуваймо, що звертати увагу має сенс лише на добрі прикмети. І тим більше не варто заглиблюватися в історію і порівнювати події, що відбулися в ті чи інші роки, скажімо, Півня. Кожного року потрібно налаштовуватися лише на краще. Адже астрологія в якійсь мірі — психотерапевтичний інструмент.

Газета: 
Рубрика: