Даремні закони позбавляють сили закони необхідні.
Шарль Луї де Монтеск'є, французький правник, письменник і політичний мислитель

Позиція чи заробіток?

9 жовтня, 2017 - 14:49

2 жовтня до Рівного завітав із культурною програмою Сергій Бабкін. Концерт мав відбутися в Міському будинку культури, але ближче до вечора вхід слухачам заблокували націоналістичні сили. Там були присутні члени «Правого сектору», «Свободи», ветерани АТО та небайдужі громадяни. Біля сотні людей, які купили квитки, встигли наслухатися багато неприємного, проте концерт таки відбувся. Після акції рівненська спільнота активно почала обговорювати події, що сталися, відтак думки розкололися навпіл.

Прихильники концерту вважають, що Сергій Бабкін має законне право виступати, де хоче, адже він митець. Своєю піснею він наводить мости між колишніми «братніми народами». Коментарем у Facebook поділилася студентка Острозької академії, яка фактично проривалася на концерт артиста: «Була на його концерті. Так, нам кричали «Ганьба!». Але я не маю ні крихти бажання, аби хтось зверху нав’язував, що мені слухати і до кого йти на виступ. Сергій виконує ліричні пісні, а також ті, якими намагається достукатись до серця кожного. Я теж вважаю себе українкою зі своєю позицією і не хочу, щоб через необґрунтовані вчинки деяких людей страждали ті, хто несе свою чисту творчість для кожного з нас. Кричати «зрада!» і «ганьба!» дуже легко. Але добре подумайте перед тим, як когось засуджувати, бо з іншої сторони є такі ж самі люди зі своєю думкою і твердим рішенням». Основна вікова категорія, що відвідує концерти екс-співака гурту «5’nizza», – це молоді люди, віком від 15 до 30 років.

Іншу позицію висловили протестувальики, які акцентують увагу на тому, що Бабкін у серпні 2014 року виступав в анексованому Криму, а також гастролював Росією, зокрема в Москві. Патріотичні сили посилаються на рішення Рівненської міської ради від 23.05.2016, в якому сказано: «Заборонити проведення концертів та інших розважальних заходів на території міста Рівного представниками шоу-бізнесу, котрі здійснюють свою бізнесову діяльність, проводять концерти, гастролі, беруть участь у різних інших розважальних заходах на території Російської Федерації (під час російсько-української війни)». Це рішення є обов’язковим до виконання на території міста, тому одразу зосередимося на кількох головних моментах. По-перше, концерт проходив у приміщенні Міського будинку культури, який є комунальним закладом, себто знаходиться на балансі міста. На моє звернення, яким це чином Сергій Бабкін виступив у МБК, директор закладу Ольга Стельмах не відповіла. По-друге, депутати, які приймали рішення, є народними обранцями, вони уповноважені говорити від громади, тому дивно, коли прихильники Бабкіна по суті самі себе зневажають, плюючи на рішення міськради. По-третє, поліція, яка відтісняла мітингувальників, як орган виконавчої влади, також порушила рішення. Замість того, щоб зупинити концерт, вона дали змогу слухачам зайти до зали.

Після Рівного Сергій Бабкін вирушив до Львова, де мав виступити 7 жовтня. Однак його концерт у місті Лева таки не відбувся. Кілька сотень націоналістів на чолі з ДР ОУН заблокували вхід до будівлі. Коли поліція спробували їх відтіснити – розпочалися сутички. Щоб знизити рівень напруги, організатори запросили очільників акції на перемовини. Мітингувальники висунули дві умови, після виконання яких концерт міг відбутися: визнати РФ агресором, а також некоректно висловитися про президента Росії. Сергій Бабкін, а також його команда цю вимогу не виконали, аргументуючи тим, що виконавець аполітичний, а його творчість не несе жодної загрози національній безпеці. Свою позицію в цій історії висловили представники ПП «Національний корпус», які також блокували концерт: «Сумно, що мешканці патріотичного Львова лаяли активістів, називаючи їх виродками та використовуючи інші епітети, намагалися, прикриваючись жінками, прорвати живу стіну націоналістів та загалом продемонстрували свою гнилу позицію. Особливої уваги заслуговує директор концерт-залу «Малевич», який звинуватив активістів у продажності».

Загалом, то не відомо, чи співак не хотів засмутити Путіна, в якого якраз 7 жовтня був день народження, чи він справді має свій погляд на стан речей, але не зрозуміло наступне: якщо артист виступав у Росії, то він сплачував податки у бюджет окупанта; яку реакцію він очікував від ветеранів російсько-української війни, в якій загинули понад 10 тис. осіб; невже не можна реалізувати свій творчий потенціал, гастролюючи балтійськими країнами, Білоруссю тощо, адже більшість пісень Бабкіна саме російською мовою.

Сам виконавець у Facebook так прокоментував поїздки до Росії: «Я не прекратил свою гастрольную деятельность в России в 2014-том году. Это непопулярная, но взвешенная позиция. Во-первых, я считаю, что 10 000 человек, которые хором поют песни на украинском языке в самом центре Москвы, – это победа Украины. Мы не представители шоу-бизнеса, и не развлекательная группа. Как артист, каждый раз я выхожу на сцену не для того, чтобы потешить своё самолюбие или чьё-то, а для того, чтобы пробудить в сердце каждого человека доброту, свет и человечность». Однак судячи з того, що Росія й надалі веде активні бойові дії на Донбасі, то, виходить, що миротворча діяльність Сергія Бабкіна лишається непоміченою.

9 жовтня Сергій Бабкін має виступити в Тернополі, але, як відомо, там не менш потужний націоналістичний рух, ніж у Рівному чи Львові, тому організаторам заходу варто готуватися до нових заворушень.

Також варто відзначити, що парламент 5 жовтня ухвалив проект закону про внесення змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні» (щодо особливостей організації та проведення гастрольних заходів в Україні за участю громадян країни-агресора) (№ 6682). За нього проголосували 232 депутати. Цікаво, як би повів себе український шоу-бізнес, якби подібні жорсткі заходи вжили стосовно артистів з українськими паспортами.

Олександр ПОДВИШЕННИЙ, Літня школа журналістики «Дня»-2017
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments