Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Поєднання туризму, природи і культурно-історичної спадщини

18, 21 і 25 липня презентують екомаршрут «Волинський спадок»
16 липня, 2021 - 10:53
НОВОЖУКІВСЬКЕ ГОРОДИЩЕ БІЛЯ ПЕРЕСОПНИЦІ

Клевань, Білів, Пересопниця... Олика, Залісоче... Цумань, Цуманська пуща, Деражне... Неможливо було в один день відкрити і презентувати весь історико-культурний екомаршрут маршрут, тому  це зроблять у три, так би мовити, заходи. Територія маршруту охоплює громади двох областей: Волинської та Рівненської. «Волинський спадок» — це промаркований шлях згідно з міжнародними стандартами, 150 кілометрів містечками та лісами, 30 об’єктів історико-культурного та природно-заповідного фонду. Підходить для автомобільної подорожі, веломандрівки та пішого походу. Проєкт реалізує ГО Волинська Фундація у партнерстві з Українська Природоохоронна Група — UNCG як проєкт, що був підтриманий в рамках конкурсної програми «Культура+» Український культурний фонд. І газета «День» вже розповідала про перспективи цієї нової, без сумніву, надзвичайно цікавої туристичної атракції («Відкриття і таємниці «Волинського спадку», «День», 20 квітня 2021 року). 

Чого чекають від маршруту самі організатори?  Чи буде до нього інтерес? Чи поїдуть, підуть туристи та просто зацікавлені в історії рідного краю? 

Павло ДАНИЛЬЧУК, виконавчий директор ГО «Волинська фундація», керівник проєктів:

— Загалом, маршрут налічує понад 40 як добре відомих українським мандрівникам, так і незаслужено непомічених на туристичних мапах локацій. Нашій команді «Волинської фундації» спільно з партнерами з Української природоохоронної групи UNCG було дуже цікаво визначати нитку маршруту, шукати й відкривати для себе все нові й нові скарби волинського культурно-історичного й природного спадку. Скажу відразу, ми значно збільшили кількість пунктів, адже, виїжджаючи на місця чи працюючи з архівами, постійно натрапляли на варті уваги об’єкти. 

Унікальність нашого маршруту в тому, що він поєднує в собі природні об’єкти з об’єктами історико-культурної спадщини, тож буде цікавий широкому колу мандрівників. Якщо хтось у вашій родині полюбляє блукати лісом, а хтось, навпаки, мріє побачити чим більше палаців чи давньоруських городищ, то наш маршрут якраз для вас. Додатковою перевагою є те, що його можна пройти чи проїхати велосипедом увесь відразу — 150 кілометрів — і ви вже гарний знавець «Волинського спадку», або ж розділити на відрізки й мандрувати у своєму ритмі, коли заманеться.

Для зручності мандрівників ми підготували не лише маркування на місцях, карти на стендах на всій нитці маршруту, але й друковані буклети з картами та електронну мапу для туристичних додатків. 

Завдяки відкритому доступу до цифрових архівів, вдалося знайти багато цікавих, невідомих раніше історичних фото, в тому числі й з особистих, князівських архівів. Тож туристи зможуть порівняти сучасний стан і минуле палаців, містечок, церков, а більше прочитати й на сайті нашого «Волинського спадку». Думаю, ті короткі історії й описи, що ми розмістили на стендах, пробудять інтерес до локальної історії, важливих особистостей краю. В умовах проєкту не передбачалося перекладу, але коли ми побачили, скільки цікавого назбирали, поспілкувалися із місцевими громадами, то вирішили додати й переклад англійською мовою. У Волині великий туристичний потенціал, і нам час переходити від планування до активного залучення іноземних мандрівників. Думаємо, що англомовний переклад інформації маршруту — гарний крок у правильному напрямку. 

«Волинський спадок» проходить через один з найбільших національних парків «Цуманська пуща», там є чимало червонокнижних рослин і тварин. Коли маркували маршрут, хлопці навіть зустріли в гущавині зубра! Вважаємо це за гарну прикмету. 

Завдяки підтримці Українського культурного фонду нам вдалося об’єднати чимало цікавих природних та історичних локацій в один, піший та веломаршрут. Ми віримо, що правильне, продумане професіоналами знайомство з «Волинським спадком» здатне змінити на краще суспільне ставлення до природи, історико-культурної спадщини. Наш маршрут точно додасть гордості тим, хто пройде його і поверне собі забуті історії, імена, побачить столітні дуби, городища, палаци. А в нашої команди уже з’явилося чимало нових ідей, адже при всьому оптимізмі й багатстві минулого, наша природа й культура потребує спрямованих охоронних зусиль. 

УРОЧИЩЕ ПАПИКИ БІЛЯ ДЕРНА

Петро ТЄСТОВ, мандрівник, природоохоронець, радник міністра довкілля та захисту природних ресурсів України: 

— Маршрут «Волинський спадок» — це цікаве поєднання активного туризму з об’єктами історико-культурної та природної спадщини. Я відвідав майже сотню природоохоронних територій у різних країнах світу, і можу запевнити, що «Цуманська Пуща» — унікальна. Таких гарних дубових лісів у Європі треба ще пошукати. Тому створення нових маркованих туристичних маршрутів — це стимул до розвитку потенціалу громад, привернення уваги до важливості збереження історичної спадщини та охорони природи. Дуже важливо, щоб люди на місцях стали заробляти на туристах, а не на експлуатації природних ресурсів. Також наявність туристів у лісі дозволяє краще контролювати дотримання природоохоронного законодавства — бо і незаконні рубки, і браконьєрське полювання люблять «тишу».

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк. Фото надані ГО «Волинська фундація»
Газета: