...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Багатодітним родинам — паспорт

В Україні створюється електронна база сімей, де виховується троє і більше дітей
12 лютого, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Із 1 січня цього року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей». У ньому йдеться, що багатодітні родини мають цілу низку пільг, які якщо і не вирішать усі їхні матеріальні проблеми, то принаймні значно їх полегшать. Закон передбачає запровадження додаткових соціальних гарантій багатодітним сім’ям, зокрема, позачергове надання з житлового фонду соціального призначення житлових приміщень сім’ям та одиноким матерям і батькам, які мають п’ятьох і більше дітей, а також у разі народження в однієї жінки одночасно трьох і більше дітей. Останнє положення діяло і раніше в Київській області. Наприклад, молода сім’я з міста Ірпінь, де цього року народилося троє малюків, отримала в подарунок оселю.

Також багатодітні сім’ї мають ряд інших, не менш важливих пільг. Тільки половину вартості такі родини сплачуватимуть за користування житлом, комунальні послуги, а також паливо (для родин, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення). Законом також передбачено збільшення відпусток мам з багатьма дітьми. Крім того, законодавчими поправками багатодітним сім’ям надається право на безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів, безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту. Діти з багатодітних родин звільняються від оплати за перше навчання у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації.

Проте на виконання будь-якого закону потрібне належне фінансування. Сьогодні в регіонах стурбовані, що через брак коштів поправки будуть «реалізовуватися» тільки на папері.

— Оскільки бюджет на 2010 рік так і не затверджено, деякі положення закону чекають своєї черги, — пояснює директор Департаменту сімейної та гендерної політики Міністерства сім’ї, молоді та спорту України Емма Ламак. — Наразі видаються кошти на оплату половини вартості комунальних послуг, користування житлом і ще ряду послуг, які не потребують посвідчень особи як члена багатодітної родити. А такі пільги, як безкоштовний проїзд у транспорті, видача ліків за рецептом лікаря, де потрібно засвідчити особу, поки що не діють.

Як пояснив заступник начальника Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Київської міської облдержадміністрації Володимир Лосєв, положення про надання соціальних гарантій багатодітним сім’ям Кабінет Міністрів поки не затвердив. А без розпорядження виготовити відповідні посвідчення неможливо.

— Наразі вже сформована база багатодітних родин. Наприклад, у Київській області їхня кількість сягає понад сім тисяч, — говорить Лосєв. — Проте наразі є гостра потреба формування електронної бази, де б враховувалися всі деталі: кількість родин, дітей та їхній вік тощо. Без цієї системи буде досить складно відслідкувати постійні коливання в кількості багатодітних родин, у зв’язку з дорослішанням дітей. На мою думку, подібні нововведення для допомоги родинам із трьома та більше дітьми потрібно було затвердити ще з 1995 року. Переконаний, якщо цей закон набуде чинності, то стане вагомим фактором у стимулюванні народжуваності й поліпшенні демографічної ситуації, яка дуже складна, особливо у сільській місцевості.

Разом з тим, нині далеко не кожна сім’я з багатьма дітьми знає про нововведення, тому й не поспішає подати свої документи до місцевих управлінь у справах сім’ї та молоді. Тому ще не до кінця сформовано список Єдиного реєстру багатодітних родин по Україні. Зібрані ж дані передано в Міністерство праці та соціальної політики. Саме за цим реєстром видаватимуться відповідні посвідчення, що даватимуть право на пільги.

Юлія ЛИТВИН
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ