Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Безоплатні послуги як гарантія

Які проблеми та досягнення виявили лікарі за перші пів року впровадження ІІ етапу медичної реформи
7 жовтня, 2020 - 10:31

1 квітня цього року в Україні запрацювала Програма медичних гарантій (ПМГ), яка передбачає нову систему фінансування закладів охорони здоров’я вторинного (спеціалізованого) та третинного (високоспеціалізованого) рівнів надання медичної допомоги. Вона включає первинну, амбулаторно-поліклінічну, стаціонарну, екстрену, паліативну допомоги, реабілітацію та програму «Доступні ліки». Отримати ці послуги можна незалежно від місця прописки, в будь-якому комунальному чи приватному закладі, який уклав договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) на відповідний пакет послуг.

Навігатором для пацієнта залишається сімейний лікар. Саме він визначає, куди направити хворого, щоб той отримав консультацію вузького спеціаліста або медичну послугу — безоплатно. Кошти за кожного пролікованого хворого медзакладу відшкодовує НСЗУ. Головна умова — мати електронне направлення від сімейного лікаря чи вузького спеціаліста для отримання спеціалізованої допомоги безоплатно. Щоправда, без направлення можна потрапити на прийом до гінеколога, психіатра, нарколога і стоматолога. Серед пріоритетних пакетів програми — лікування інфарктів та інсультів, допомога при пологах і неонатальна, ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань, а також боротьба з COVID-19. Про це і не тільки йшлося на підсумкових онлайн-брифінгах, які НСЗУ провела по різних регіонах України, використовуючи платформу Zoom.

ПРІОРИТЕТ № 1 — COVID-19

За даними НСЗУ, станом на 1  жовтня поточного року відомство уклало 5838 договорів із 3095 надавачами на 33 групи медичних послуг. Серед них 1682 заклади первинної медичної допомоги (з яких 206 — приватних та 374 лікарі ФОПи), 25 центрів екстреної медичної допомоги, 1667 закладів, які надають спеціалізовану допомогу (серед них є 58 приватних). Ковідну допомогу забезпечують 1192 заклади, з яких 3 приватні. Серед них 25 центрів екстреної медичної допомоги, 260 закладів, які надають стаціонарну допомогу, та 935 медустанов, у яких працюють мобільні бригади. Загальна сума видатків за пів року становила 79,5 млрд грн.

Щодо первинної ланки медицини в НСЗУ повідомили, що понад 30,5 млн українців уже уклали декларації зі своїм сімейним лікарем. Фінансування первинної ланки налагоджене і не викликає більше питань. Щодо надання спеціалізованої допомоги, то її за пів року отримали понад 250 тис. пацієнтів. Окремим пріоритетом на цьому рівні є боротьба з COVID-19. У зв’язку з пандемією програму медичних гарантій розширили на чотири додаткові пакети з надання допомоги пацієнтам із підозрою або захворюванням на коронавірус.

Станом на 1 жовтня НЗСУ виплатила за ці послуги 4,4 млрд грн. Відомство законтрактувало для надання допомоги пацієнтам із COVID-19 та з підозрою на нього: 25 центрів екстреної медичної допомоги, 316 медзакладів, які лікують пацієнтів із COVID-19 у стаціонарних умовах. Крім того, на базі 935 установ утворені мобільні бригади, що виїжджають до людей із підозрою на COVID-19. У цих закладах працює майже 1600 мобільних бригад. Виплати від НСЗУ також отримав 151 медзаклад, який надавав стаціонарну допомогу пацієнтам із COVID-19 у квітні, але не входив до переліку лікарень, визначених для госпіталізації.

Директор Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Володимир ПЛЯЦЕК відзначає, що медзаклад отримує кошти за договором із НСЗУ лише за надання медичних послуг хворим із COVID-19. Сума вираховується зважаючи на кількість медичних команд, кількість нововведених у експлуатацію апаратів ШВЛ та кількість пацієнтів, які перебували у відділенні інтенсивної терапії. Тому якщо збільшується навантаження на лікарню, тобто збільшується кількість пацієнтів, заклад має право розширити кількість медичних команд і отримати більше фінансування. Таке рішення заклад ухвалює самостійно і подає дані до НСЗУ.

«Згідно з умовами договору, кількість команд, які залучені до стаціонарного лікування пацієнтів із коронавірусною хворобою, має бути не менше ніж чотири. У складі однієї команди — 12 медичних працівників: троє лікарів, серед них обов’язково анестезіолог та троє осіб середнього або молодшого медичного персоналу на кожного лікаря, — каже Володимир. — НСЗУ постійно моніторить завантаженість лікарень. Певні медичні заклади перевантажені такими пацієнтами, водночас інші — з незначною кількістю пацієнтів. І це — відповідальність місцевої влади... До нас надходять звістки про те, що деякі лікарні прагнули отримати додаткові гроші за контрактами за COVID-19, але пацієнтів вони брати не хочуть. Зокрема, на місцевому рівні змінюються маршрути пацієнта: до одних — везуть, до інших — не везуть. Це порушує принцип екстериторіальності надання допомоги пацієнтам із коронавірусом. Місцева влада в регіонах має раціонально сформувати маршрут пацієнтів із COVID-19, щоб усі ресурси використовувалися рівномірно. Забезпечити рівномірне навантаження на медичні заклади».

ПРІОРИТЕТ № 2 — ІНФАРКТИ ТА ІНСУЛЬТИ

Майже пів сотні пацієнтів з інфарктом та інсультом отримали допомогу в межах Програми медичних гарантій за пів року, з них понад 30    тисяч постраждали від інсульту, більш ніж 9 тисяч — від інфаркту. НСЗУ законтрактувала 192 медзаклади на надання допомоги пацієнтам при гострому мозковому інсульті та 65 закладів — на надання допомоги при гострому інфаркті міокарда. З квітня відомство виплатило цим медзакладам майже 1 млрд грн.

До пакета послуг у лікуванні інфаркту та інсульту, який пацієнт отримує безоплатно в медзакладі, включені діагностика (КТ, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження), проведення тромболітичної терапії (при інсульті), стентування (при інфаркті), цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації, медична реабілітація в гострому періоді, лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів та витратні матеріали, а також ліки та медичні засоби, які закуповуються централізовано за кошти бюджету (зокрема, стенти).

«Переваги впровадження Програми медичних гарантій очевидні насамперед для пацієнтів. Вони дають пацієнтам можливість гарантовано отримувати безоплатно медичну допомогу та ліки. Крім того, це поштовх до розвитку самого закладу, який тепер мусить «підтягнутися», щоб якнайбільше пацієнтів обрали саме його, — відзначає медична директорка Вінницької обласної клінічної психоневрологічної      лікарні ім.Ющенка Оксана БАЙЛО.     — Наша лікарня уклала договори на дев’ять пакетів. Співпраця з НСЗУ дали нам поштовх до пріоритетизації медичних послуг, оптимізації та розвитку закладу.

Наші пацієнти тепер можуть звертатися до закладу самостійно, без направлення. Не обов’язково й лікуватися в закладі за місцем прописки. І це дуже спростило їм доступ до меддопомоги. Також це збільшило потік пацієнтів до нашої лікарні з інших міст та регіонів. Але маємо й побажання, щоб галузеві відомства тісніше співпрацювали з Мінсоцполітики. Зокрема, в нас орієнтовно 100 пацієнтів, які не мають де жити і потребують влаштування в соціальних закладах. Натомість, ми маємо їх утримувати, розпорошуючи кошти. Слід удосконалити роботу будинків-інтернатів, щоб такі хворі мали де жити та отримувати підтримувальну терапію».

ПРІОРИТЕТ № 3 — ПОЛОГИ

На 1 вересня цього року 110 440 пацієнток отримали допомогу при пологах безоплатно за Програмою медичних гарантій. Усього НСЗУ законтрактувала 397 медзакладів на надання медичної допомоги при пологах, 70 з них — спеціалізовані пологові будинки та перинатальні центри. На сьогодні НСЗУ виплатила цим закладам 962 млн грн за надання допомоги пацієнткам. У безоплатний пакет входить моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого (а це лабораторно-інструментальні обстеження, консультації лікарів інших спеціальностей у разі потреби), медична допомога при фізіологічних пологах та при кесаревому розтині, зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема й епідуральна анестезія, стабілізація стану дитини після народження, вакцинація, лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали.

«Наш колектив дуже підтримує процеси трансформації галузі. Реформа розпочалася професійно. Нарешті кошти пішли за пацієнтом, а заклади почали заробляти самостійно, — каже в.о. директора Київського міського пологового будинку № 6 Сергій ЦЕМАШКО. — Тепер ми розуміємо, скільки можемо витрачати та розширювати свої можливості. Але важливі не лише зміни в фінансуванні. Ми почали думати, планувати, захотіли конкурувати. Наприклад, наш колектив вирішив використовувати міжнародні протоколи і наближати надання медичної допомоги нашим пацієнткам до європейських стандартів. Радіємо пропозиції НСЗУ щодо впровадження нового пакета послуг — догляду за вагітною. Це дуже важливо для нас. Так, реформу критикують. Але це передусім ті, хто не хоче виходити з зони комфорту, в якій звикли працювати. Ми не стикалися з проблемами, які не можна було б розв’язати. Очікуємо на подальші кроки з реформування медицини».

ПРІОРИТЕТ № 4 — ОНКОЗАХВОРЮВАННЯ

Щороку приблизно 140 тисяч наших співгромадян дізнаються, що мають онкозахворювання, і часто-густо ці захворювання виявляють на пізніх стадіях, що зменшує шанси на успішне лікування. Щоб запобігти цьому, до Програми медичних гарантій включили шість інструментальних досліджень для діагностики найпоширеніших серед населення онкозахворювань. Це зокрема інструментальну та лабораторну діагностику, проведення хірургічного втручання в умовах стаціонару, проведення радіотерапії та хіміотерапії в стаціонарних та амбулаторних умовах, лікарські засоби з Національного переліку, медичний догляд та психологічну підтримку. Додатково пацієнт може безоплатно отримати ліки, що централізовано закуповуються за кошти державного бюджету за різними державними програмами.

На сьогодні НСЗУ законтрактувала 118 медичних закладів на надання послуг із діагностики та лікування онкологічних хвороб. 30 із цих закладів — спеціалізовані лікарні з лікування онкологічних захворювань. Серед них і комунальний заклад «Черкаський обласний онкологічний диспансер», який до запровадження другого етапу медреформи отримував відчутну фінансову підтримку передусім від місцевої влади. За словами головного лікаря закладу Віктора ПАРАМОНОВА, цього року місцеві бюджети перерахували закладу 115 млн грн поточного фінансування та 50 млн грн на обладнання. Підписання договорів із НСЗУ дало можливість залучити ще 110 млн грн, що відчутно позначилося на роботі закладу. Однак не на зарплатах лікарів.

«Ми подали документи на отримання 13 пакетів медичних послуг, фінансування отримали на 11. А це 110 млн грн на 9 місяців — хороший додаток до бюджету закладу, — визнає Віктор Парамонов. — Однак ми продовжуємо мріяти про те, коли наш провідний хірург отримає заробітну плату хоча б на рівні з медсестрою сімейного лікаря. На сьогодні, на жаль, ми цього ще не досягли і «дистанція» ще досить велика.

Що стосується пацієнтів, то реформа вже принесла свої позитивні результати. З отриманих від НСЗУ коштів 25% ми направляємо на придбання медикаментів. Це, крім тих, які отримуємо за кошти державного бюджету, державних закупівель. Як наслідок маємо факт — одна з аптек, яка орендує приміщення на території диспансеру, висловила бажання розірвати достроково договір оренди через нерентабельність. Черги до аптек стали меншими, а списки на ліки — коротшими. Левову частку медикаментів пацієнти отримують у нас безоплатно, і це безумовний плюс».

ПРІОРИТЕТ ФІНАЛЬНИЙ — ПРОДОВЖЕННЯ РЕФОРМИ В 2021-му

Уже зараз на сайті НСЗУ опубліковані проєкти вимог до медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021. У ньому зокрема передбачено збільшення пакетів медичних послуг за рахунок деталізації вже наявних. А це плюс 35 пакетів медичних послуг. Це, зокрема, розвиток амбулаторного рівня надання допомоги. Крім того, в наданні допомоги пацієнтам із туберкульозом пропонується запровадити новий пакет медичних послуг для лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги. В психіатричній допомозі — додаткові послуги для амбулаторного лікування пацієнтів з психічними захворюваннями. Така собі «Мобільна психіатрична допомога», яка надаватиметься пацієнтам удома. Також пропонується розширити програму реімбурсації «Доступні ліки» — з наступного року хочуть включити до програми ліки для пацієнтів, що перенесли інфаркт або інсульт. А також лікарські засоби для людей із розладами психіки та поведінки.

«Місія НСЗУ залишається незмінною. Ми рухаємося до універсального охоплення медичними послугами, коли кожна людина зможе отримати доступну та якісну медичну допомогу, не зазнаючи при цьому катастрофічних фінансових витрат, — резюмує директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна БОЙКО. — В Програмі медичних гарантій-2021 НСЗУ стимулюватиме заклади надавати якісні послуги пацієнтам та розвивати напрями, які потрібні пацієнтам. Один із ключових акцентів              — наближення медичної допомоги до пацієнта».

Пропозиції щодо програми містять і інші зміни. Наприклад, підвищення тарифів на паліативну допомогу та реабілітацію, надання онкологічної допомоги. НСЗУ пропонує збільшити тариф для діагностики онкологічних захворювань, проведення хіміотерапевтичного лікування та запровадити новий пакет медичних послуг для лікування онкогематологічних захворювань. Однак наразі Програма медичних гарантій залишається без гарантій, принаймні того, що її профінансують у повному обсязі і з усіма нововведеннями.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: