Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Більше уваги до пацієнтів

Швейцарський кардіолог П'єр Левіс тиждень оперував українських хворих
15 квітня, 2021 - 11:58

Всесвітньовідомий інтервенційний кардіолог зі Швейцарії П'єр Левіс тиждень оперував і приймав пацієнтів у Києві. Лікар на постійній основі співпрацює з Центром дитячої кардіології та кардіохірургії. Разом із командою Центру П'єр Левіс, один із родоначальників методу балонної ангіопластики коронарних артерій, провів десятки найскладніших операцій і діагностував серцево-судинні захворювання у сотень українців. Чому для наших кардіологів важливо співпрацювати з європейськими фахівцями, як це відбивається на іміджі української медицини і чому ще рано говорити про вплив коронавірусу на загострення серцевих захворювань - П'єр Левіс розповів в інтерв'ю.

- Як почалася ваша співпраця з Україною, зокрема з Центром дитячої кардіології та кардіохірургії? Чому ви вибрали нашу країну і цей Центр?

- У Швейцарії ми з колегами організували благодійний фонд Eurasia Heart Foundation («Серце Євразії»), який допомагає людям із різних країн. Багато країн і клінік просять нас про допомогу з поліпшенням кардіоваскулярних хірургічних методів, впровадженням малоінвазивних методик. Ми співпрацюємо з Китаєм, В'єтнамом, Камбоджею, Росією, Узбекистаном. 7 років тому нас запросив в Україну Ілля Ємець, директор Центру дитячої кардіології та кардіохірургії. І з того часу я працюю в Клініці для дорослих Центру, буваю тут часто, і разом з українською командою ми вдосконалюємо техніки кардіологічних втручань, щоб рятувати якомога більше людей.

- Ви бачите прогрес у роботі Центру за останні п’ять років?

- Успіхи Центру значні. І я дуже радий цьому величезному прогресу. Команда фахівців компетентна робити складні операції й домагатися кращих результатів. Лікарі вчаться бути ближче до пацієнта, слухати пацієнта, а не тільки вдосконалювати професійну частину. Бо технічно вони чудові. Головне завдання на сьогодні полягає в тому, щоб визначати з максимально високою часткою точності, якої саме тактики лікування потребує той чи інший пацієнт.

- Чи є українські лікарі фахівцями світового рівня? Які їхні досягнення ви б відзначили?

- Упевнений, що українські лікарі - фахівці світового рівня. У технічній частині вони на тому ж рівні, що і в США, і в Європі. Але, з іншого боку, українська система охорони здоров'я не дозволяє використовувати кращі медичні напрацювання через недофінансування. Це велика проблема, на жаль.

- На вашу думку, чого не вистачає Україні, щоб досягти кращих результатів у медицині, зміцнити свій авторитет в інших країнах?

- Важко відповісти. Часто не вистачає фінансових можливостей пацієнтів, адже тут у людей немає страховки, вони повинні платити за операції самостійно. І для лікарів це теж важко, тому що ми б хотіли працювати з новітнім обладнанням, здійснювати найефективніші хірургічні втручання, але не можемо, бо це занадто дорого. Це велика проблема. На мою думку, також слід розвивати пацієнт-орієнтований підхід - приділяти більше часу й уваги кожному пацієнту, щоб вислухати його, зрозуміти, в чому саме полягає його проблема. Це одне з найважливіших правил у роботі будь-якого лікаря в світі.

- Хороший інтервенційний кардіолог - який він? Які навички та компетенції повинні бути у нього в першу чергу?

- Хороший інтервенційний кардіолог - це грамотний лікар, який розуміє пацієнтів, розмовляє з ними, слухає їх. Адже технічна частина процесу, інтервенційна, - це найпростіша складова лікування. Найважливіше - знати, що ти хочеш зробити, чи точно тобі потрібно це робити, втручаючись в організм, і чи можеш ти допомогти. І тоді визначити технічну частину не складно. Мета інтервенційного кардіолога - зрозуміти, яку користь отримає пацієнт від дій лікарів.

- Чи збільшилася кількість серцево-судинних захворювань під час пандемії COVID-19?

- Ще рано судити. Можливо, через 5 років дослідження покажуть, що кількість певних захворювань зросла під впливом коронавірусу. Але поки, наприклад, у Швейцарії людей, у яких є серцеві проблеми і які хворіють covid-19, не так вже й багато. Проблема зовсім в іншому. Люди, у яких реальні проблеми з серцем, не звертаються в лікарню вчасно, тому що бояться заразитися там коронавірусом. А для серцевих проблем критично важлива своєчасність обстеження і виявлення проблеми, адже багатьох серйозних хвороб можна уникнути, якщо прийти до фахівця вчасно. Таким чином, локдаун ізолює людей, зокрема й від необхідної хірургічної допомоги.

- Що для вас найголовніше в професії? Що вас надихає?

- Найголовніше - це мої пацієнти. А надихають, звичайно, їхні позитивні результати.

- У чому різниця між пацієнтами в Цюріху і Києві?

- Пацієнти в Цюріху не знають української (посміхається). А якщо серйозно, то проблеми з серцево-судинною системою однакові у всіх розвинених країнах. На жаль, вони залишаються головною причиною смертності населення як в Україні, Швейцарії, так і багатьох інших країнах.

Тетяна СЕЛЕЗНЬОВА
Рубрика: