Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Бій з тінню

Без спільних зусиль міської влади та громадськості в боротьбі з незаконними тимчасовими спорудами у столиці нічого не вийде
3 травня, 2018 - 10:52
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Тут немає рукавичок, бандажа, канатів і все відбувається за іншими правилами. Замість рингу — вулиці великого міста. І немає рефері, який може зупинити бій. Домогтися чистої перемоги на цьому майданчику — архіскладно, а перевага за очками мало кого переконає.

Малі архітектурні форми не лише безжалісно зносяться, а й неймовірно живучі, проростають, як гриби після дощу.

ВАННА, БРУДНА ВОДА ТА ДИТИНА

«Не варто випліскувати з ванни з брудною водою і саму дитину». Саме цей вислів, який приписують німецькому релігійному реформаторові Мартіну Лютеру, добре вписується в те неабияке протистояння міської влади та підприємців, коли справа стосується незаконної вуличної торгівлі.

Галас газетних заголовків і публікації інтернет-видань часто-густо відволікають нас від найголовнішого — суті суперечки. Одні рахують збитки та втрати від законного (незаконного) демонтажу. Інші —  травми, синяки й удари. Як казав один маловідомий поет: «І жертви є в мені, і руйнування є».

Не обходиться тут без шантажу та політичного тиску. Після тривалого блокування Київради депутатами зі «Свободи», мер Києва Віталій Кличко змушений був призначити перевірку законності дій директора Департаменту благоустрою Київської міськдержадміністрації (КМДА) Андрія Фіщука. Ведеться розслідування інциденту на вулиці Половецькій, де 9 березня 2018 року був побитий народний депутат Юрій Левченко, який перешкоджав зносу незаконних гаражів.

ЙОГО БОРОТЬБА

Балотуючись на посаду мера столиці, Віталій Кличко не приховував, що одним із основних своїх завдань він бачить боротьбу із захаращенням столиці, яка місцями нагадує не сучасний мегаполіс, а базар.

Слід зауважити, що про свої передвиборчі обіцянки мер не забув, як це зазвичай буває у нас, і послідовно почав витісняти МАФи по всьому місту,  поступово забираючи їхній оперативний простір.

Із незаконними МАФами намагалися боротися і до нього. Той же екс-голова КМДА Володимир Бондаренко хотів стандартизувати всі кіоски, але широкомасштабний наступ на незаконні торговельні точки розпочався саме при каденції Кличка.

Перші раунди протистояння пройшли в позиційній боротьбі: випущена комплексна схема розміщення тимчасових споруд — документ, який регламентує розташування, чисельність законних тимчасових споруд, розроблена методика оплати, запущений портал, де власники можуть швидко оформити дозволи та сплатити оренду за місце для пересувної торгівлі.

МІФИ ПРО МАФИ

А ніяких МАФів немає! Термін «мала архітектурна форма» — застарілий. Із 2011 року використовується ширша форма — «тимчасова споруда». До тимчасових споруд зараховують не лише звичні кіоски, а й пересувні об’єкти (автокав’ярні та причепи).

Наступу на малий бізнес не існує. Йде атака на незаконні кіоски, які не платять до бюджету міста ні копійки. Незаконні торговельні точки, звичайно, дають тисячі робочих місць, але нелегальність цього бізнесу відкриває шлях до безлічі корупційних зловживань — відсутність трудового договору (за усною домовленістю) наводить до порушень трудового та податкового законодавства. Слабке покриття тимчасових споруд касовими апаратами створює потік неврахованої готівки, що створює чималі корупційні ризики.

РАХУНОК СУДДІВСЬКИХ ЗАПИСОК

Департамент благоустрою бореться з нелегалами не лише на вулицях міста, а й у залах судових засідань. Кілька днів тому, я намагався потрапити до Київського апеляційного господарського суду, де слухалася справа про знос скандальних МАФів поблизу станції метро «Політехнічний інститут». Справа була відкладена через хворобу судді. Звичайно, бажаю судді швидкого одужання, але сама суддівська система потребує глибокого лікування.

КЛІНЧ

Здолати засилля незаконних МАФів (ТС) необхідно, тим паче підтримка жителів столиці, які втомилися від антисанітарії, торгівлі «із землі», є, але без комплексного рішення цього питання, віз їхатиме повільно. Головна проблема, що заважає швидко вичистити місто від незаконних ТС, вочевидь, полягає в тому, що в благоустрою дуже мало інспекторів і демонтажників, а незаконних МАФів усе ще дуже багато.

Без спільних зусиль міської влади, законодавців, правоохоронних органів і громадськості нічого не вийде. І тоді в бою з тінню, можливо, взагалі не буде переможців. Нічия рука не підніметься вгору, а якщо всі залишаться «при своїх», то у програшу залишаться жителі Києва.

«МИ БОРЕМОСЯ ЛИШЕ З НЕЛЕГАЛЬНО ВСТАНОВЛЕНИМИ ТИМЧАСОВИМИ СПОРУДАМИ»

Андрій ФІЩУК, директор Департаменту благоустрою Київської міської держадміністрації (КМДА):

— Часто говорять про те, що мовляв, у Києві тиснуть на малий бізнес. Це не так. Ми боремося лише з нелегально встановленими ТС. Нещодавно відбулися електронні торги на право розміщення точок пересувної торгівлі. Біля станції метро «Печерська» підприємці заплатили за 3 лоти  в цілому майже 2 мільйони 700 тисяч гривень. Конкретно по лотах: точка, що торгує кавою та квітами, — 760         355 грн на рік, дві точки швидкого харчування — 920          030 гривень і 1 012         033 гривень на рік. Раніше на цьому місці стояла нелегальна пересувна торгівля, що не платила до бюджету ні копійки. Ми демонтували нелегалів і сьогодні там лише законні об’єкти пересувної торгівлі.

«БОРОТЬБА ВЛАДИ З НЕЗАКОННОЮ ТОРГІВЛЕЮ ВЕДЕТЬСЯ НЕЕФЕКТИВНО»

Світлана ШЕВЧЕНКО, підприємець:

— Я працюю офіційно, плачу всі податки, а якщо сюди додати й електроенергію, то виходить кругленька сума.

А що платить той, хто працює «із землі»? 100 гривень на день дільничному інспекторові поліції або чиновникові, які їх покривають?

Ми сміємося з того, коли виносна торгівля не виходить саме того дня, коли приходить перевірка, тому вважаю, що боротьба з незаконною торгівлею ведеться неефективно, а від цього страждають насамперед добросовісні підприємці.

Про якість продуктів «із землі» зрозуміло всім — пил, бруд, товарне сусідство, температурний режим. Що відбувається з швидкопсувними продуктами за день під сонцем? Урешті-решт, це здоров’я наших громадян, на яке, схоже, багатьом наплювати, заради невеликої мзди.

Що повинно статися, щоб влада почала вирішувати це питання серйозно? Масове отруєння? Людські жертви?

 

Валерій ФУЙОР, правозахисник
Газета: 
Рубрика: