Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Будуємо стіни помешкань — руйнуємо стіни між людьми»

Цього року волонтерські табори БУР будуть у 13 містах України
31 січня, 2020 - 10:26

Уже шостий рік поспіль програма БУР від БО «Львівська освітня фундація» організовує всеукраїнські волонтерські табори. Учасники з усієї України й закордону приїздять в українські міста й селища допомагати сім’ям, які цього потребують, ремонтувати будинки й створювати громадські простори (нагадаємо, «День» писав про ініціативу у №№ 145-146 і 202-203 за 2017 р.). Фінансування БУР-таборів здійснюється на грантовій основі та за підтримки Міністерства культури, молоді та спорту. Ідея проєкту виникла у 2014 році. Тоді молодь із Львівщини взялася відновлювати будинки сім’ям, що постраждали від війни на сході України. Згодом така ініціатива перетворилася на волонтерський рух, що об’єднує українців і стимулює їх творити зміни у своїй країні. Недарма гасло БУРу звучить так: «Будуємо стіни будинків — руйнуємо стіни між людьми». Як результат — упродовж шести років БУР залучив понад 2800 волонтерів, які відновили 214 будівель, 76 молодіжних платформ і громадських просторів.

Зазвичай БУР-табір проводять з весни по осінь. Один табір триває два тижні, на кожен із яких приїздять волонтери з різних регіонів України і світу. Організатори розповідають, що приїздили й італійці, й американці, й навіть росіяни. Попередньо взимку БУР проводить відбір міст, де відбудуться волонтерські табори. Важливу роль тут відіграє місцева команда, адже у разі перемоги саме її менторами будуть представники БУРу. Відбір проходить у три етапи: онлайн-заявка, візит БУР-команди до місцевої громади, а тоді вже остаточне рішення й тренінг-підготовка команд-переможців. Цього разу на участь у БУР претендували 97 сіл та міст. З них організатори відібрали 13: Званівка, Миронівський, Соледар (Донеччина); Хмельницький; Доманівка (Миколаївщина); Скадовськ (Херсонщина); Межова (Дніпровщина); Сокаль і Підкамінь (Львівщина); Шпола (Черкащина); Приморськ (Запоріжжя); Благодатне (Волинь) і Ясіня (Закарпаття). Серед областей, у яких проводитимуть БУР уперше, — Миколаївська і Хмельницька.

«Ми надавали перевагу тим командам, які дійсно вмотивовані на роботу з громадою, але до кінця не розуміють, як з нею співпрацювати через брак досвіду, тому відбір таких міст навчить та підсилить місцеву команду для більш якісної роботи», — розповідає Анна ІВАНОВА, менеджерка культурно-освітньої програми. Окрім цього, основними критеріями відбору була мотивація місцевих координаторів робити якісні зміни у своїй громаді, готовність налагоджувати зв’язки з місцевим бізнесом, адміністрацією і громадою. Важливу роль відіграла ініціатива створення молодіжного чи громадського простору на кшталт хабів, коворкінгів, що слугували б місцем для спілкування й взаємодії молоді. Також команда БУРу шукала сім’ї, що потребують, яким волонтери змогли б допомогти покращити умови проживання. Один із переможців — смт Доманівка Миколаївської області. Як розповідає Анна Іванова, вагому роль тут відіграла наполегливість місцевої координаторки — Світлани Матвєєвої. До цього Світлана з командою два рази поспіль подавалася на БУР. Перший рік її заявка не пройшла навіть перший тур, минулого року — потрапила на другий. Однак місцева громада не здалася й почала самостійно втілювати свої ініціативи. Після першої відмови БУРу в Доманівці таки відкрили молодіжний центр. У минулому році Світлана запустила соціальне підприємництво — і цей центр вийшов на самоокупність. «БУР побачив сильну мотивацію та плідну роботу, яка гідна підсилення та допомоги. Окрім цього, у Миколаївській області БУР ще не проводив таборів», — розповідає Анна Іванова.

Серед прагнень БУРу на цей рік — розвивати БУР-осередки — спільноти, де волонтери проєкту мають можливість зустрічатись і спільно організовувати маленькі акції взаємодопомоги у місцевій громаді. Команда БУРу вже активно працює над координацією роботи семи БУР-осередків у Києві, Харкові, Запоріжжі, Івано-Франківську, Чернівцях, Закарпатті й Львові. Уже весною розпочнуться волонтерські табори у відібраних містах й селищах. Команда БУРу в складі адміністратора, технічного менеджера та менеджерки культурно-освітньої програми допомагатиме локальній команді організаторів проводити БУР-табір. Набір волонтерів розпочнеться на початку квітня.

Участь у таборах можна взяти лише з 16 років. Проте волонтери, яким не виповнилося 18 років, мають надати дозвіл батьків на участь у проєкті. Доїзд до і з місця таборування, житло й харчування впродовж тижня волонтерства компенсуються. Однак учасникам варто сплатити благодійний внесок — 250 гривень, який використовують на будівельні матеріали для сімей, які цього потребують.

Більше інформації можна знайти в соціальних мережах програми (https://www.facebook.com/BuildingUkraineTogether/ ) й на офіційній сторінці (https://bur.lef.org.ua/)

Богдана КАПІЦА, фото надані командою «Будуємо Україну Разом»
Газета: 
Рубрика: