Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Церква Iсуса Христа Cвятих останніх днів

12 вересня, 2008 - 00:00
ХРАМ В СОЛТ-ЛЕЙК-СІТІ

Сьогодні йтиметься про мормонів — про церкву, засновану Джозефом Смітом у США в першій половині ХІХ сторіччя. Згідно зі статистичним звітом за 2007 рік загальне число членів цієї церкви в світі становить 13,193,999 осіб, трохи більше аніж половина членів церкви проживає за межами США. Церква веде активну місіонерську політику в 162 країнах. Кількість місіонерів сьогодні становить 52,686 осіб. Побудовано 125 храмів у багатьох країнах світу (останній храм, розташований у місті Рексбург, штат Айдахо, було освячено 10 лютого 2008 року). На 50 мовах видається журнал «Ліагона» («Путівник», «Компас»).

Церква Ісуса Христа Святих останніх днів вважає себе єдиною істинною християнською церквою на землі (так само вважають себе всі інші як християнські, так і нехристиянські церкви), зокрема, не визнає Нікейського символу віри Першого Вселенського собору 325 року н.е. Мормони впевнені, що цей Нікейський символ не був богонатхненним, оскільки складався людьми, а не даний згори Святим Духом.

Священним Письмом мормонів є Біблія, а також Книга Мормона, яка містить прозріння, отримані пророками, які жили, як вірять мормони, на Американському континенті, а потім зібрані воєдино та відредаговані Мормоном. Книга Мормона є зведенням головних подій в історії віруючих.

Як повідомляється в офіційних церковних текстах, 1820 року 14-річний хлопчик Джозеф Сміт із міста в штаті Нью-Йорк, молився, щоб дізнатися, до якої християнської конфесії йому потрібно приєднатися. У відповідь на молитву з’явилися Бог-Отець та Ісус Христос і повідомили, що на той момент істинної церкви на землі не існувало і що саме він, Джозеф Сміт, повинен відновити церкву. Протягом 10 років його відвідували різні небесні посланники, які вчили його, а також відкрили йому місцезнаходження стародавньої Книги Мормона, яку було перекладено Джозефом Смітом 1839 р. Так була — за вченням мормонів — офіційно відновлена Християнська Церква в світі.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ВІРОВЧЕННЯ МОРМОНІВ

Віра в Бога-Отця, Ісуса Христа і Святого Духа.

Віра в те, що люди відповідатимуть лише за свої гріхи, а не за гріхи предків аж до Адама.

Віра в спокутування і спасіння завдяки жертві Ісуса Христа.

Віра в необхідність здійснення таїнств як для живих, так і для мертвих (хрещення, конфірмація та інше).

Віра в те, що люди можуть вічно бути разом зі своїми родинами.

Віра в те, що будь-яка людина може отримувати прозріння за допомогою Святого Духа.

Віра в «Слово мудрості» (рекомендація утримуватися від куріння та вживання спиртних напоїв, наркотиків, чаю, кави та інших продуктів і речей, які спричиняють звикання і заважають виконувати заповіді).

СЛУЖИТИ ВІЙНІ ЧИ МИРУ?

Так сталося, що в Україні, відразу ж після того, як країна стала незалежною, її православні церкви перетворилися на активні суб’єкти політичних протистоянь у країні. Православні священство, єпископат і налаштована ними частина віруючих вельми часто погіршують і так вельми напружену обстановку в країні. Замість того, щоб згладжувати «політичні бурі», щоб служити миру, а не війні.

Невеликі за чисельністю християнські церкви часто мають більш «м’який» стиль існування і займаються, головним чином, своїми церковними справами. На них начебто написано: «Ми нікого не чіпаємо, займаємося своєю паствою, будуємо церкви, допомагаємо один одному, виховуємо дітей». Якщо звернутися, наприклад, до Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів», то, як повідомляє часопис «Ліагона», київські віруючі вже сьогодні готують традиційну виставу до Різдва Христового. Виявляється, що віруючі мають свій театр, у якому двічі на рік дається урочиста вистава — на Різдво і на Великдень. Цікавим є те, що в репетиціях і підготовці вистави бере участь не лише молодь, але також люди старшого віку. Тут є свої режисери, свої сценаристи, свої костюмери. Костюми та декорації виготовляють самі актори. Очевидно, що це більш благодатне завдання, ніж участь у «спектаклях» українського політикуму.

Цікаво також, що в будинках зборів членів церкви мормонів є чудово обладнані, затишні кімнати для дітей, які приходять з батьками і з якими під час молитов і зборів займаються спеціально виділені чергові.

СТРУКТУРА ЦЕРКВИ МОРМОНІВ В УКРАЇНІ

На 1 січня 2008 року в Україні діють 58 парафій, 4 округи (в Донецьку, Дніпропетровську, Одесі та Харкові), а також одне об’єднання декількох релігійних громад у Києві, яке становлять 32 релігійні громади Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. Керівництво громадами здійснюється Релігійним управлінням Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів в Україні, яке зареєстроване Державним комітетом України у справах релігій 1996 року. Для виконання місіонерської роботи церкви в Україні організовано три місії — Київська, Донецька й Дніпропетровська, в яких служать приблизно 200 місіонерів із різних країн світу. У кожній парафії працює недільна школа для вивчення Святого Письма — Біблії, Книги Мормона, вчень і заповітів, а також послань керівників церкви.

Нижчою ланкою церкви є «відділення» (250 — 500 осіб), яке очолює єпископ і два його помічники. Декілька відділень у одному регіоні об’єднуються в так званий кол. Главою кола є президент, у якого є два помічники; їм допомагають 12 вищих служителів. Кол підпорядковується кворуму 70-ти, який обирає Раду апостолів. Очолює церкву пророк і два його помічники. Сьогодні київський кол очолює Володимир Якимович Кальченко.

На сьогодні в Україні храмів мормонів поки що немає, — їх лишень починають будувати, в тому числі в Києві, де на Окружній дорозі виділено для цього велику земельну ділянку. А наразі церковне життя віруючих проходить у орендованих молитовних будинках. Зазначимо, що, на відміну від парафіян більшості інших церков, мормон може ввійти до храму лише після ѓрунтовного вивчення своєї віри і складання серйозного іспиту в знанні Біблії, Книги Мормона і послань сучасної ієрархії.

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: