Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чого навчають «Строкаті Єноти»

Як на Івано-Франківщині організовують якісне й доступне дозвілля для дітей, яких зачепили події на сході України
6 травня, 2020 - 10:23

У Дністровському каньйоні на Івано-Франківщині, біля села Уніж, розташовані дитячі табори «Строкатих Єнотів». Їх проводять на території центру молодіжного руху «Кузня». Ініціатива створення «Строкатих Єнотів» належить учаснику бойових дій Олександрові Чубу. До команди входять чимало добровольців та волонтерів. Діти учасників бойових дій мають пільги на путівки.

Табори проводять влітку й узимку в декілька змін. Головним напрямком роботи команди є виховання активного громадянина. Програма таборів поєднує спорт, туризм, художні та інтелектуальні заняття. Цьогоріч організатори хочуть урізноманітнити заняття — створюють окрему майстерню. Вона поєднає гончарню, кузню і столярство. Про особливості цієї майстерні ми поспілкувалися з одним із учасників команди «Строкатих Єнотів», офіцером Збройних сил у запасі, Віталієм МАМЧАРОМ. Чоловік познайомився з Сашком Чубом навесні 2018 року під час походу в гори для учасників бойових дій. Згодом виявилося, що команда «Строкатих Єнотів» шукає ще одного інструктора. Віталій одразу погодився, бо побачив свою соціальну роль у цьому проєкті — робити внесок у виховання дітей, яких торкнулися події на сході України.

— Віталію, як саме виникла ініціатива відкрити майстерню?

— Ми постійно вдосконалюємо свій табір. Розуміємо, що для проведення різноманітних майстер-класів добре було б мати окреме приміщення. Минулого року проводили в Унежі волонтерський табір проєкту «Будуємо Україну разом» (БУР). Разом з волонтерами із усієї країни помітно поліпшили умови перебування дітей під час таборів.

Тоді ж поділилися з командою БУР ідеєю створити спеціалізоване приміщення для творчої самореалізації дітей. Нам запропонували взяти участь у BUR LAB — школі проєктного менеджменту для волонтерів, де навчають втілювати власні соціальні та бізнес-проєкти. Ми разом з командою «Строкатих Єнотів» пройшли навчання і представили свій проєкт. Так, нам надали кошти на обладнання та інструменти для майстерні.

— Як виглядатиме майбутня майстерня, яких майстрів запрошуватимете?

— Наша мета — якісне й доступне дозвілля для дітей. Майстерня передбачає три напрямки роботи: з деревом, глиною і металом. До нас часто приїжджають друзі-митці, щоби проводити художні майстер-класи. Та й власними силами проводитимемо цікаві та розвивальні заняття в нашій майстерні.

На столярних майстер-класах виготовлятимемо пазли, екологічні іграшки й інші речі, які потребують обробки виключно із застосуванням безпечного обладнання і декоративного покриття натуральними матеріалами. Цей напрямок закріплений за мною, позаяк сам люблю працювати з деревом. Також плануємо залучати майстрів, які приїдуть, щоби провести свої авторські майстер-класи. Багато слушних порад отримали від хлопців із соціальної майстерні WoodLuck. Сподіваюся, з ними спробуємо попрацювати в нашій майстерні перед початком таборів. Ліплення із глини буде під керівництвом менторів, а для гончарства плануємо залучати місцевих майстрів, які працюватимуть два-три дні під час табору, та друзів, які захоплюються цим промислом. Роботи з металом навчатиме Владислав Чекіс — професійний коваль із Івано-Франківська, який минулого року приєднався до нашого колективу. Під його керівництвом минулого року діти вже накували чимало цвяхів. У цьому сезоні майструватимемо ще цікавіші вироби. Ми відкриті до спілкування і долучаємо на табори людей, які люблять свою справу і роботу з дітьми. Усе це сприятиме цікавому дозвіллю дітей. Таким чином, майстерня сприятиме реалізації нашої місії — виховання активного, всебічно розвинутого юнацтва.

— Звідки ще залучатимете кошти на реалізацію майстерні?

— Грант від BUR LAB лише частково покриває обладнання столярної та гончарної студій. Додаткове обладнання, матеріали, а також кузню обладнуємо власними зусиллями команди «Строкатих Єнотів». Приміщення розташоване на території «Кузні». Це центр молодіжного руху, місце проведення фестивалів, дитячих та молодіжних спортивно-патріотичних таборів. Її власник Владислав Кириченко забезпечує нас будматеріалами. Перепланування і ремонт робимо самотужки.

— Як просуваються справи з її облаштуванням і коли плануєте запустити майстерню?

— Ми вже закупили обладнання для роботи з деревом. У його виборі дуже допомогли поради друзів із соціальної майстерні WoodLuck. Зараз шукаємо постачальників для гончарної студії. Почали перебудовувати приміщення, поставили необхідні перегородки. Завдяки івано-франківському осередку БУРу провели акцію «БУР-чик» 14 — 15 березня. Тоді частково підготували стіни і стелю, демонтували і розширили старі вікна, зробили отвори для нових дверей. Карантин трохи порушив наші плани: люди, які хотіли долучитися до роботи, не мали змоги прийти. Незважаючи на це, все одно продовжуємо працювати.

Табори розпочнемо на початку літа, тому плануємо завершити майстерню до травня. Традиційно, наприкінці весни ми проводимо волонтерські акції. Готуємо територію табору, прибираємо околиці. Хочемо, щоб волонтери, які приїдуть нам допомагати, уже скористалися майстернею. До того ж, це допоможе нам зібрати перші відгуки і, за необхідності, внести необхідні зміни.

— Наскільки я знаю, ви плануєте використовувати майстерню не лише під час таборів, а й для інших волонтерських, громадських заходів. Розкажи детальніше про перспективи.

— Справді, ми проводимо табори переважно на території центру молодіжного руху «Кузня». Так ми зможемо урізноманітнити дозвілля відвідувачів під час будь-яких заходів. Для волонтерів це стане ще однією причиною відвідати «Кузню», місцем творчого розвитку. Під час фестивалів та інших заходів у майстерні проводитимемо майстер-класи, прибутки від яких спрямуємо на підтримку діяльності «Строкатих Єнотів». Крім того, кожен гість локації матиме можливість спробувати себе в ролі митця. Це нас дуже тішить! У подальшому плануємо розвивати майстерню, але поки ще рано про це говорити. Якщо серед читачів знайдуться ті, хто бажає долучитися до створення майстерні чи матеріально підтримати проєкт, будемо раді спілкуванню.

P.S. Звичайно, карантин вносить свої корективи у терміни реалізації проєкту.

Богдана КАПІЦА, фото надано Віталієм МАМЧАРОМ
Газета: 
Рубрика: