І добро, і зло примножуються в геометричній прогресії. Ось чому ті маленькі рішення, які ми приймаємо щодня, безмежно важливі.
Клайв Стейплз Льюїс, відомий британський письменник, філософ, християнський апологет

«Детокс» відновлює цілісність нашої історії

Бібліотека газети «День» формує колективний імунітет проти імперських «вірусів»
25 листопада, 2021 - 18:32

Із часу презентації книжкової новинки «Дня» минуло вже чимало часу, а читачі продовжують відкривати все нові аспекти «Детоксу». Це й не дивно, адже одна з важливих характеристик цього видання — багатогранність, «багатоярусність» смислів. Як зазначає головна редакторка газети «День», авторка ідеї «Детоксу» Лариса ІВШИНА: «Книга пов’язана з глибоким розумінням: щоб очиститись від нашарувань і «шлаків» минулого, історію обов’язково треба насамперед передумувати, а тоді переписувати. Із колосального арсеналу української історії нам сьогодні найбільше потрібно те, що зміцнює наші сили для протидії всім спробам ввергнути нас знову в комплекси, зобразити випадковістю чи жертвою історичних обставин». І, як засвідчують відгуки, цей імпульс до нового погляду на українську історію знайшов підтримку серед читачів.

«УКРАЇНА — ОДНА З КОНСТАНТ СТІЙКОСТІ ЄВРОПИ»

Вікторія ПОДГОРНА, депутатка від фракції «Слуга народу», членкиня Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації:

— Нова книга газети «День» — не просто ґрунтовна робота над подоланням «білих плям» історії України. Це унікальна в своїй послідовності спроба поєднати розрізнені та розрізані фрагменти історії нашої країни, як ми її знаємо після століть захоплень та фальсифікацій, у єдиний послідовний метатекст. Це спроба показати нерозривний зв’язок між історією Давньої Київської Русі, Галицько-Волинського князівства, Гетьманською державою, Українською Народною Республікою, УРСР та сучасною незалежною Україною, що складає єдину історію Русі-України — країни-Феніксу, яка, незважаючи на всі трагедії, злети та падіння, вистояла в століттях і зберегла свою унікальну ідентичність, культуру та характер.


ФОТО НАДАНО ВІКТОРІЄЮ ПОДГОРНОЮ

Книга показує дуже важливу особливість нашої історії, на противагу твердженням російських імперських істориків та політиків — того самого В.Путіна — що Україна та її історичний шлях — не просто фрагмент російської історії чи «спалахи на сонці» історії інших держав — а трагічна, велична Історія одного з найстійкіших та самобутніх народів, без яких неможливо уявити Європу.

Ба більше, і в цьому вкрай важлива і переконлива думка авторів «Детоксу», яка проходить через всі розділи і матеріали книги: Історія Русі-України — це більш ніж 1000-літня історія державності. Державності, яка поставала і послаблювалася, але ніколи остаточно не зникала. І що найбільш вражаюче, саме ця особлива державна традиція Русі-України трансформувала інші держави, надаючи їм силу і міць імперій. Наша історія є однією з найдавніших і найважливіших інтегральних основ для історій інших східноєвропейських народів та держав, які завжди менші за неї. І в цьому складність нашої державності й ідентичності. Це доводять і безперервні спроби, які не припиняються до сьогодні з боку російської влади — захопити й експлуатувати українську історію в імперських цілях. Що означає, що без історії Росії, історія України може бути цілісною і мати власну логіку і сенс, а от без історії України історія Росії втратить основну фабулу і зміст.

Колективний труд авторів книги має непересічне значення і в сенсі криголамної роботи з руйнування стереотипів та очищення історичного наративу про Україну від міфів та імперських ідеологічних нашарувань.

Автори показують нам Русь-Україну в контексті Історії Європи та європейської традиції, як країну, яка, незважаючи на всі особливості і складнощі її історичного шляху — пройшла всі ключові етапи європейської цивілізаційної ходи і залишається однією з важливих констант стійкості Європи та її майбутнього.

«У «ДЕТОКСІ» Є ВІДПОВІДІ НА ВСІ ЗАПИТАННЯ ПРО НАШУ ІДЕНТИЧНІСТЬ»

Дмитро ФУРМАН, Полтава:

— Я «співпрацюю» з «Днем» уже років п’ятнадцять, якщо не більше: маю всі книги з Бібліотеки «Дня», крім першої «Україна Incognita», її я пізніше придбав російською. Остання книга «Детокс» справді та, що лікує і може проводити «детоксикацію» серед нашого населення. Шкода, що широкий загал не належною мірою цікавиться цією тематикою і йому навряд чи вона доступна. А ось ті, хто «День» знає, прочитають її залюбки. Хоча з кожним роком, на щастя, нашому люду «розвидняється», ми пізнаємо свою історію з давніх-давен — і Київської Русі, і Великого Князівства Литовського, Речі Посполитої. Та ми настільки інфіковані оцією російською пропагандою, яка мала свій початок ще від монаха Філофея, який підказав ідею «Третього Риму», що все це вкрай актуально. І в книзі «Детокс» є відповіді на всі запитання про нашу ідентичність.

Я постійно купую п’ятничний «День», читаю й обдумую глибокі статті ваших авторів і намагаюся передати ці ідеї своєму оточенню, беру газету на роботу. «День» на чолі з пані Ларисою Івшиною — на мою думку, це єдина проукраїнська газета, дуже патріотична і в її публікаціях немає нічого, що б могло викликати хоча б тінь сумніву. Вона порушує питання й історії, і культури, і більше — державотворення. Мені не потрібна інша газета. Все, що треба, є в «Дні».

***

«Детокс» або ексклюзивний лімітований набір (книжка й вишуканий арт-супровід) можна замовити на сайті чи придбати в редакції за адресою: м.Київ, вулиця Івана Франка, 42Б (деталі, як це здійснити, за телефонами: 067 242 54 00; (044) 303-96-23).

ВІД РЕДАКЦІЇ

Усі, хто придбав, читає «Детокс» і хоче поділитися враженнями, — надсилайте свої думки на пошту m.chadiuk@ukma.edu.ua, долучайтеся до обговорення.

Підготували Ольга ХАРЧЕНКО, Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: