Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Дніпропетровській Феміді важлива істина

30 квітня, 2009 - 00:00

Мета повторного розгляду кримінальної справи щодо вибуху газу на Мандриківській, 127 — це шанс отримати відповідь на велику кількість важливих питань. Про це на прес-конференції в Дніпропетровську заявив адвокат потерпілих Дмитро Поповський. Як уже повідомлялося, 22 квітня 2009 року Апеляційний суд Дніпропетровської області скасував рішення Жовтневого райсуду про звільнення від кримінальної відповідальності генерального директора ВАТ «Дніпрогаз» Ігоря Іванкова, його першого заступника Максима Сорокіна та головного інженера Сергія Бачуріна, яких раніше звинувачували в службовій недбалості, що призвела до вибуху будинку й загибелі людей. «Це означає, — сказав Д. Поповський, — що справу стосовно вибуху газу тепер повернуть до того ж таки райсуду й розглянуть іншим складом суддів повторно. Однак у цьому разі метою вироку є не покарання, а можливість встановити істину». Враховуючи, що закон про амністію, ухвалений Верховною Радою на честь 60-річчя Всесвітньої декларації прав людини — доконаний факт і його не можна ігнорувати, перерваний розгляд справи доведуть до кінця, а потім... знову амністують керівників «Дніпрогазу». Таке «крутійство» адвокат потерпілих пояснив наявністю складної юридичної колізії. «20 січня 2009 року, виносячи своє рішення щодо керівників «Дніпрогазу», сказав він, Жовтневий райсуд Дніпропетровська керувався положеннями Закону України «Про амністію», що набули чинності 26 грудня 2008 року. Однак Обласний апеляційний суд, який розглядав скаргу потерпілих, ухвалив своє рішення на підставі частини 6 Кримінально-процесуального кодексу України, який передбачає, що у випадках, коли підстави для амністії виникли в процесі розгляду судової справи, то її слід довести до логічного завершення, тобто до вироку. У цьому випадку має місце юридична колізія, коли одна справа потрапляє під дію двох нормативних актів».

На думку Д. Поповського, повторний розгляд кримінальної справи про службову недбалість керівників «Дніпрогазу», яка призвела до вибуху житлового будинку, буде аж ніяк не простим. Відповідно до українського законодавства, судовий процес, що тривав близько року й був перерваний у січні 2009 року, треба починати... з самого початку. За прогнозом адвоката потерпілих, новий розгляд може затягнутися на дуже тривалий термін, адже й при першому розгляді багато чого гальмувалося через відсутність необхідних експертиз. «Підготовчі заходи щодо справи, — вважає він, — розпочнуться в найближчі декілька тижнів. Коли стартує сам процес, поки не відомо. Те, що він триватиме дуже довго — рік, а може й три роки — це факт. На жаль, досудове слідство 2007 року проводилося в дуже стислі терміни, через що його не можна назвати якісним. Воно поставило більше запитань, ніж дало відповідей». Водночас, Д. Поповський вважає, що прогнози стосовно результатів нового судового процесу давати ще рано. Оскільки багато чого залежатиме від позиції обвинувачених. «Вони, — говорить адвокат, — можуть визнати свою провину, й тоді слухання справи буде завершене в стислі терміни. Другий варіант — відправка справи на дослідування. Третій варіант — перекваліфікація й розгляд кримінальної справи в суді за тяжчою статтею, ніж службова недбалість». Що стосується останнього варіанта, Д. Поповський не виключає, що подасть клопотання про перекваліфікацію діянь підсудних і обвинувачення їх не в службовій недбалості, а в убивстві через необережність — адже загинуло 23 людини. Однак у будь-якому разі вирок за фактом вибуху на Мандриківській, 127 має бути винесено, що передбачає й рішення за цивільними позовами потерпілих до ВАТ «Дніпрогаз». Щоправда, отримати щось з компанії, яка перебуває не в найкращому фінансовому становищі, вважає адвокат, потерпілим навряд чи вдасться. Набагато важливішим є моральний бік справи й уроки на майбутнє для газових і комунальних служб, з вини яких уже неодноразово траплялися масштабні аварії. Варто зазначити, повідомив Д. Поповський, що колишні керівники «Дніпрогазу» досі працюють на посадах «приблизно того ж рівня, але в інших областях України».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ