Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Доступні книжки

В Україні функціонує он-лайн бібліотека книг для дітей шрифтом Брайля
22 січня, 2020 - 10:48

Незважаючи на те, що за неофіційними даними, в Україні від 100 до 300 тисяч людей мають порушення зору, ситуація з книжками для них залишає бажати кращого. Книги шрифтом Брайля друкувати досить дорого, спеціалізовані бібліотеки є лише у великих містах. Тому більшість людей, яким необхідна така література, позбавлені можливості нею користуватися. Особливо складно підібрати літературу для незрячих дітей та підлітків, яких у нас приблизно 10 тисяч. Навчальними матеріалами їх забезпечує держава, але цим доступ до літератури обмежується.

Щоб розв’язати цю проблему, волонтери-благодійники «Фонду родини Нечитайло» і «Здоров’я майбутнього» запустили онлайн-бібліотеку дитячих книг шрифтом Брайля, які можна безоплатно отримати в тимчасове користування.

Почалося все з ініціативи «Книга Брайлем». У рамках цього проєкту волонтери друкували і розповсюджували книжки для незрячих. Акцент робили на літературі для дітей та підлітків. Поступово до організацій почали звертатися люди з проблемами зору, які просили дати їм почитати кілька книжок. Коли волонтери побачили, що це має попит — вирішили запустити сайт, на якому всі охочі зможуть самостійно обирати собі книжки і згодом отримати їх поштою. Бібліотека запрацювала минулої весни.

«Ми вже кілька років відправляємо книги шрифтом Брайля у спеціалізовані заклади, де навчаються незрячі діти, — пояснює Ірина КРИВУЩЕНКО, менеджер проєктів та програм благодійної організації «Фонд родини Нечитайло». — Також є діти, які навчаються на інклюзивній формі або живуть у невеликих містах. Фактично вони одні у своєму середовищі, хто має такі потреби, тому вони не мали доступу до книжок. Онлайн-бібліотека дає їм можливість отримувати ці книжки за місцем проживання. Тобто вони можуть перейти на наш сайт, обрати одну з книжок, які є в наявності. Ми їх пересилаємо, вони читають, повертають книжку назад і замовляють наступну. За пересилку платити не потрібно, це міжнародні поштові правила: поштові послуги для незрячих є безоплатними».

У бібліотеці є також книжки для дорослих, але їх небагато. Ірина Кривущенко пояснює: це тому, що книжки для дорослих «брайлем» занадто великі, тому їх рідко друкують. Водночас, за браком книг, дорослі часто читають і підліткові твори.

«Ми надаємо в користування переважно художню літературу. В перші роки ми друкували здебільшого для молодшого шкільного віку. Цим дітям потрібно навчитися читати і читати якомога більше, щоб закріпити цю навичку. Але оскільки книжок для них стало більше, ми перейшли на підліткову літературу. Друкуємо як зарубіжних, так і українських авторів, навіть сучасних. Також тепер ми видаємо й енциклопедії, бо дітям це теж потрібно й цікаво», — додає Ірина.

Послугами бібліотеки постійно користуються орієнтовно 30 людей з порушеннями зору. Серед них і Анна Петрів із Луцька, котра замовляє літературу для доньки Діани. Анна розповідає, що варіантів, де взяти книжки, у них мало. Крім цієї бібліотеки, в їхньому місті є філія молодіжної організації незрячих «Генерації успішної дії», яка теж надає зразки. Крім них, друкує книжки Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка»:

«Друкування шрифтом Брайля — задоволення дуже вартісне, — пояснює Анна Петрів. — Лише кілька останніх років кілька громадських організацій для незрячих почали цим займатися відповідно до своїх можливостей. Оскільки це недешево, то кожен може надрукувати п’ять-шість книжок на рік. Відповідно, намагаються надрукувати щось для різних вікових категорій: і для найменших діток, і старших. Тому для нашого віку в сумі виходить мало літератури».

Діані дев’ять років, вона єдина у своєму місті дитина з проблемами зору, котра навчається на інклюзивній формі у звичайній неспеціалізованій школі.

«З навчальною літературою також дуже важко, — додає пані Анна. — Ми змушені звертатися до спеціалізованих шкіл-інтернатів. Лише для них держава друкує підручники своїм коштом. Тому в них ми позичаємо книжки і повертаємо, покористувавшись. З онлайн-бібліотеки вже отримали більш ніж десяток книжок. Донька читає дуже багато і швидко, якщо їй це цікаво, може «проковтнути» і за день».

Скористатися послугами бібліотеки можна за посиланням: http://brailem.com/

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: