…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Елітний дискомфорт

Попри спротив громади, суд дозволив забудову єдиного скверу на Воздвиженці
25 квітня, 2019 - 10:09
ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.ORG

Екскурсоводи іноді називають Воздвиженку — цей елітний мікрорайон на Подолі, «малою Польщею». Місцевість має солідний історичний бекграунд: поряд Замкова гора, власне, сама Воздвиженка міститься в давньому урочищі Гончарі-Кожум’яки, де тривалий час, до початку ХІХ століття, були цехи та будинки ремісників. Сьогодні тут — суцільні житлові будинки та бутики. Утім, місцева громада ревно захищає атмосферу Воздвиженки від нової забудови, тим паче, на місці зелених зон, яких тут обмаль.

Нещодавно Касаційний господарський суд дозволив ТОВ «Фундація «Якісне житло» будувати дев’ятиповерховий готель на вулиці Дегтярній, 2—4, де поки що розташований сквер. Забудовник дійшов аж до суду третьої інстанції, оскаржуючи рішення Київради про розірвання договору оренди з компанією. Нове судове рішення є остаточним і таким, що не підлягає оскарженню. Але мешканців Воздвиженки це не зупиняє.

Як пояснила місцева активістка Тетяна МАКСИМЕНКО, можна підготувати новий судовий позов з іншими вимогами. Як саме це зробити, активісти ще обмірковують. Бо добре знають, хто їхній противник.

Крім ТОВ «Фундація «Якісне житло», до проекту будівництва було залучено компанії «Укрбуд» та Riverside Development (нині — Saga Development). Так, корпорацію «Укрбуд» кияни добре знають через скандальний проект «Сонячна Рив’єра» в Микільській Слобідці. Saga Development — сильний гравець, цю девелоперську компанію очолює екс-заступник головного архітектора Києва Андрій Вавриш, нині вона планує забудову Китаївського городища.

Рік тому, коли тривала активна фаза протистоянь з місцевими мешканцями, Андрій Вавриш доволі детально прокоментував ситуацію на своїй сторінці у «Фейсбуці»: «Навесні 2017 року до нас звернувся землекористувач ділянки за адресою Дегтярна 2—4, ТОВ «Фундація «Якісне житло», і запропонував нам стати девелопером будівництва готелю на 229 номерів. Документи, необхідні для будівництва, схвалили та затвердили всі інстанції: містобудівна рада, КМДА, Мінкульт і навіть ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція. — Ред.). Однак, на нашу думку, будівництво такого великого готелю лише поглибило б наявні проблеми Воздвиженки».

Тому, пояснював далі Вавриш, почали шукати більш збалансований варіант, який розв’язав би накопичені проблеми району. Тобто, крім зведення готелю, пропонували ще й інші заходи, серед яких — будівництво альтернативного виїзду із району у верхню частину міста, дороги з перехоплювальним паркінгом на 350 паркомісць. Інший напрямок — організація дорожнього руху на території, її благоустрій, облаштування паркувальних майданчиків, встановлення системи регулювання заїзду, делініація, розширення пішохідного простору та реконструкція скверу.

Проте громада такі плани не підтримала. За словами Тетяни Максименко, в ТОВ «Фундація «Якісне житло» відсутні дозволи на будівельні та земляні роботи, відсутня контрольна мапа на тимчасове порушення благоустрою. Тим паче, рік тому, в проміжку між судовими суперечками з забудовником, під час засідання земельної комісії Київради депутати ухвалили рішення, що на вулиці Дегтярній, 2—4 буде сквер, а не готель.

Столичний урбаніст Григорій МЕЛЬНИЧУК раніше коментував, що будувати на Возвдиженці взагалі нічого не можна, принаймні, доки не буде якісного детального плану території, розробленого не задля інтересів забудовника. А для Києва це неабияка рідкість. Натомість місцеві мешканці ще раз нагадують київській владі, що зберегти єдиний на Воздвиженці сквер маємо будь-якою ціною.

«Із зелених зон на Воздвиженці — лише центральна площа, — коментує Тетяна Максименко. — Можна довго розповідати, що поряд ще є схили, але це не так. Насправді все решта забудовано. Посадити дерева на тротуарі неможливо, бо проїжджа частина дуже вузька. Навіть машинам немає місця, а хотілося б, щоб це було передусім для людей і вже потім — для авто. Андріївський узвіз розрахований для прогулянок, хотілося б такого самого для Воздвиженки. Звісно, якщо з’явиться ще якесь незрозуміле будівництво, це погіршить ситуацію, що сьогодні й так непроста. Бо Воздвиженка нині — дуже некомфортна для проживання».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: