Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Гірка «Зимова вишня»

Трагедія в Кемерово висвітила ще раз усі корінні російські проблеми
27 березня, 2018 - 10:00
ФОТО РЕЙТЕР

Хоча вже зараз кількість загиблих унаслідок пожежі в торговельно-розважальному центрі «Зимова вишня» в Кемерово досягла 64, і за запевненнями чиновників МНС, вона вже не повинна збільшитися. Найстрашніше — це те, що більшість загиблих — діти, яких привезли на екскурсію до ТРЦ і фактично замкнули в кінозалах. Хоча минула вже майже доба з моменту початку пожежі, вогонь ще до кінця не загашений, є окремі тліючі вогнища пожежі, що перешкоджає рятувальникам дістатися до одного з кінозалів на четвертому поверсі, де, за свідченням очевидців, перебувало багато дітей. На жаль, шансів знайти тих, що вижили, вже немає.

Серед можливих причин пожежі називають замикання електропроводки, дитячі пустощі з вогнем і навіть умисний підпал. Перша причина здається найбільш вірогідною, але властей більше влаштовує друга та третя. Оскільки полум’я спалахнуло на четвертому поверсі, де розташований дитячий центр і кінозали, де  недільного полудня перебували переважно діти, один із чиновників, віце-губернатор Кемеровської області Володимир Чернов висловив припущення, що хтось із хлопців  запальничкою підпалив поролоновий м’ячик, яких удосталь було в дитячому центрі, що і спровокувало пожежу. Правда, хлопчик мав бути зовсім уже ідіотом, та й батьки повинні були б геть забути стару мудрість ще радянських часів, відображену на чисельних плакатах: «Сірники (запальничка) — дітям не іграшка!».

Версія ж із підпалом сприймається абсурдною. Так, опівдні вихідного дня в «Зимовій вишні»  було дуже багато люду — понад тисячу осіб. Але якщо підпал хотіли б здійснити терористи, вони б влаштували його на першому поверсі, щоб відрізати шлях до порятунку всім співробітникам і відвідувачам ТРЦ. А якби підпал задумали конкуренти, то вони, навпаки, щоб мінімізувати кількість жертв, вибрали б глибоку ніч, коли в «Зимовій вишні» немає нікого, окрім нечисленної охорони. Отже версія з коротким замиканням убачається найбільш вірогідною, тим паче, що деякі свідки стверджують, що бачили, як спалахнула проводка в дитячому батутному центрі. А ця версія зводить усю трагедію ні до злого замислу терористів, ні до недобросовісної конкуренції, ні до дитячих пустощів, а, так би мовити, до природних причин у вигляді системних помилок щодо забезпечення пожежної безпеки в місцях масового скупчення людей, характерних для всієї Росії.

Власті вже затримали у справі про пожежу чотирьох осіб, у тому числі власників «Зимової вишні». Втім, вони цілком можуть виявитися підставними особами. Можна не сумніватися, що такий ласий шматок комерційної нерухомості в центрі обласного центру  можна було отримати, не будучи тісно пов’язаним із міськими й обласними властями. Вочевидь  у справі є і корупційна складова. Немає сумнівів, що й украй складне планування ТРЦ, що перешкоджає швидкій евакуації відвідувачів у надзвичайних обставинах, і наявність в елементах оздоблення «Зимової вишні» великої кількості легко займистих компонентів, що виділяють при горінні отруйні гази, і недосконала система сповіщення про пожежу та пожежогасіння, і закриті наглухо евакуаційні виходи, що перетворили кінозали на смертельні пастки, є грубими порушеннями правил пожежної безпеки. Як підтвердила одна зі свідків, «кажуть, що так роблять, коли працівники відходять, двері закривають, щоб люди без квитка не заходили. Але особисто у мене таке було один раз, тому стверджувати, що вчора були двері закриті, не маю права». На жаль, вони справді були замкнуті, що значно збільшило кількість жертв. А зроблено це було всього лише для того, щоб на сеанс не проникло декілька безквиткових «зайців»! Ціна людського життя — 200—300 рублів! Але тільки б усю вину не скинули на стрілочників — працівників кіноцентру, що закрили двері кінозалу. Проблема набагато системніша та серйозніша.

Не хочу кидати камінь у кемеровського губернатора Амана Тулєєва. За деякими даними, він сам унаслідок пожежі втратив свою 11-річну родичку. І в будь-якому разі губернатора не можна звинувачувати. Боюся, що не в кращому стані пожежна безпека в переважній більшості російських ТРЦ — від Калінінграда до Сахаліну, і Москва не виняток. Напевно МНС неодноразово фіксувала недоліки в системі пожежної безпеки «Зимової вишні», напевно складалися протоколи про необхідність їх усунення, але потім за хабарі контролюючі органи закривали очі на так і не усунені недоліки. Адже для того, щоб їх усунути, треба було, по суті, перебудовувати або будувати заново ТРЦ, на що могли піти сотні мільйонів, якщо не мільярди рублів. Дешевше було платити хабарі та грошові штрафи. Зараз же, за оцінкою страховиків, збиток від пожежі склав не менше 3 млрд рублів.

Власті на місцях, не чекаючи завершення гасіння пожежі в Кемерово, починають тотальні перевірки ТРЦ та інших місць масового скупчення людей на предмет дотримання норм пожежної безпеки. Все це вже було в грудні 2009 року після пожежі в пермському нічному клубі «Кульгавий кінь», коли загинуло 156 осіб. Теж по всій Росії перевіряли ТРЦ, нічні клуби та кінозали й концертні зали, теж посилювали вимоги до дотримання правил пожежної безпеки, але все марно. Виявилося, що більшість приміщень, у яких розташовуються відповідні об’єкти, цим правилам у принципі не відповідають, оскільки або розташовані в старих будівлях, побудованих за старими нормами, або в нових будівлях, проекти яких вимогам пожежної безпеки не відповідали.

Щоб усунути ці недоліки по всій країні, потрібні були багатомільярдні витрати — на реконструкцію вже наявних площ або купівлю нових. Таких коштів не було ні в регіональних бюджетах, ні у приватних інвесторів. Тому, після того, як посадили власників «Кульгавого коня» і злодійкуватих пожежних інспекторів, усе повернулося на круги своя. По-іншому й бути не могло в наскрізь корумпованій і мілітаризованій державі, де мільярди охоче виділяють на найфантастичніші системи озброєнь, а не на збереження життів громадян, які цінуються дуже дешево.

Вельми показово, що президент Володимир Путін, як це звичайно і буває в кризових ситуаціях, не квапився висловлювати свої співчуття рідним і близьким загиблих і потерпілих. Він зробив це лише вранці в понеділок, після канцлера Австрії та декількох інших європейських лідерів. А із зверненням до народу до цих пір не виступив і траур не оголосив. Що ж, Володимир Володимирович, як відомо, любить говорити з народом лише про приємне. Наприклад, про нові бомби та ракети, що здатні знищити все живе. І федеральні канали сітку мовлення не перебудовували і прямих репортажів із місця трагедії не вели. Команди не було!


КОМЕНТАР

«В Україні немає системи перевірок у торговельних центрах»

Трагедія у Кемерово змушує згадати і про наші проблеми з пожежною безпекою

Цього тижня, зранку 26 березня, у харківському «Будинку торгівлі центральному» сталося загоряння. Рятувальники евакуювали 31 людину та швидко загасили пожежу. На щастя, ніхто не постраждав, але так буває не завжди.

Пожежа у торговельному центрі в Кемерово підштовхує замислитися про те, як така ситуація могла б розгортатися в Україні. Тим більше, у нас є свої трагедії. Наприклад, пожежа в одеському таборі «Вікторія» минулого вересня, коли загинули троє дітей. Після таких випадків оголошують масштабні перевірки. Щоправда, їхні результати якось непомітні.

Незабаром в Україні можуть спростити державні будівельні норми, тож тема безпеки у громадських установах набуває актуальності. Про ситуацію зараз та її можливий розвиток говорить Віктор ГЛЕБА, незалежний експерт з державного управління та містобудування:

— Наші так звані пожежники борються за те, щоб спростити державні будівельні норми. Наприклад, щоб зменшити відстань від пожежонебезпечних об’єктів до житлових будинків і громадських об’єктів.

В Україні після трагедії в Одесі, коли згоріли діти, ніхто не зробив висновків. Думаєте, хтось зробить висновки після Кемерова? У Бориса Гребєнщикова є пісня «Человек из Кемерово» — раджу всім переслухати, там йдеться про наших керманичів.

Хто зараз зважає на торговельні центри? Там порушення на порушенні, і Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ відхрещується, що не давало дозволів на будівництво з відхиленнями від ДБН. Давало. Торговельні центри мають індульгенцію від Мінрегіону на такі відхилення.

Гинуть люди, а висновків не роблять. Бо у нас держава комерційна, а не соціальна. Комерсанти можуть потрапити на зустріч із прем’єр-міністром Гройсманом, а активісти, експерти та некомерційні проектувальники — ні, хоча ми намагалися зробити це з вересня минулого року. Комерційні архітектори, які нещодавно ходили на зустріч із прем’єром, вимагають тільки спрощення будівельних норм у частині безпеки, відстані або кількісних показників. 

Десятки кримінальних проваджень відкрито проти чиновників, які порушують ДБН. І щастя, що немає трагедій. Але трагедії стаються, коли їх не чекають.

У торговельно-розважальних центрах немає жодної системи перевірок. Що казати за торговельні центри — у нас гуртожитки хтось перевіряє? На грибки, відповідність санітарним і пожежним нормам. У гуртожитках Києва завалені виходи на пожежні сходи.

Держава у нас втратила контрольні функції. Представник Державної архітектурно-будівельної інспекції приїжджає інспектувати об’єкт. Його не пустили, директора не знайшли. Інспектор пише: «Ми не змогли потрапити на будівництво, перевірка не відбулася». У цей час там працює кран, падає з 24 поверху будівельник, розбивається на смерть — стоять поліція, «швидка». І що? Це ж комерційний об’єкт, за все відповідає забудовник. А за що відповідає забудовник у нашій країні? Товариство з обмеженою відповідальністю в Україні має безмежні можливості завдяки експертним звітам. В експертному звіті пишеться — все добре. Піднімаємо документи — повна невідповідність ДБН. Але є листи Мінрегіону, експертів, що все добре.

Щось трапиться — всі показуватимуть папірці, як із «БРСМ-Нафта» (нафтобаза у Василькові, що входить до мережі цієї компанії, загорілась 8 червня 2015 року, пожежа тривала вісім днів, шість людей загинули. — Ред.). Чому по васильківській трагедії досі не зроблені висновки? Нам про Кемерово треба читати? Нам свого «БРСМ-Нафта» мало? Згорілі пожежники, багатомільйонні збитки, екологічна катастрофа на Васильківщині — а у звіті для Мінприроди написали, що збитків немає. Люди, які призвели своєю бездіяльністю до трагедії, зараз займаються зменшенням пожежних норм.

Щодо пропозицій зі спрощення норм пожежної безпеки. Відстань від багатопаливної заправки зараз становить 50 метрів, бо вибух контейнера з паливом має купол вибуху, радіус розлітання осколків, 50 метрів. Пожежники пропонують зменшити відстань до 15 метрів, бо на відстані далі 15 метрів немає самозаймання. Полум’я є, але шибки не горять. Тільки плавляться. А в термінології так званих пожежників це не несе жодної небезпеки.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»

Борис СОКОЛОВ, професор Москва
Газета: 
Рубрика: