Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

«ГНОМ» і «День»: робота небайдужих

30 грудня, 2009 - 00:00

12 березня 2009 року, в четвер, «День» представив своїм читачам нову рубрику. Починання це було доволі незвичним. Адже «Хочу додому» вимагає не лише читання, але й співучасті, оскільки її авторка, захисниця та рятівниця бездомних тварин Лілія Ємельяненко (керівник руху «ГНОМ» — міського незалежного об’єднання міні-притулків (helpdog.kiev.ua)), пише про долі своїх вихованців, викинутих на вулицю собак і кішок. Долі цих тварин настільки ж драматичні та різні, як і долі людей. Але головне — тут усі історії мають шанс на щасливе завершення. Достатньо лише, аби знайшовся той, хто захоче взяти безпритульне створіння до себе додому. І зараз, наприкінці року, ми дуже раді тому, що наша ініціатива отримала той зворотний зв’язок, про який можна лише мріяти: завдяки зворушливим статтям Лілії знайшли свій дім чотири собаки: Жужа (публікація від 28 квітня), Бята (15 жовтня), Боніта (26 листопада) та за компанію з Бонітою — Лера (про це читайте нижче в матеріалі нашого житомирського кореспондента Валерія Костюкевича). Ми попросили Лілію Ємельяненко коротко підвести підсумки першого року нашої співпраці.

— Ми неймовірно вдячні редакції за розуміння проблеми, за відповідальне ставлення до життя міста, за бажання й можливість змінити наше життя на краще — саме через призму бездомних тварин можна зрозуміти ставлення до людей.

Зоозахисний рух в Україні існує вже багато років, але, на превеликий жаль, поки що не знаходить підтримки ні в держави, ні у засобів масової інформації. ЗМІ України відчайдушно чинять опір появі тем, пов’язаних із бездомними тваринами. При цьому їхнє становище у Києві продовжує погіршуватися. Столична міська програма зі стерилізації бездомних тварин закрилася у перший рік, не встигнувши й початися. Бюджетні гроші зникли у прірві. Пафосно відкрилася клініка, збудована під програму стерилізації та спрямована на допомогу бездомним тваринам, було яскраво освітлено ідеї міських програм, куплено сучасне устаткування та складено плани, та в результаті клініка тихо перейшла на звичайну програму роботи «на кишеню».

Просвітницька робота — дуже важливий напрям у будь-якій діяльності. Дуже шкода, що держава відкидає саму думку про те, що наші люди здатні на діяльне співчуття, не вважаючи за потрібне залучати добровольців до проблем, із якими міська влада просто не хоче справлятися. Небагато «замовних» матеріалів, що зрідка з’являються у пресі, свідчать про те, що про нас дбають, і саме тому отруюють бездомних собак, зовсім «забуваючи» вказати, що на кожну п’яту бездомну собаку/кота гине один домашній улюбленець, і що проблема бездомних тварин прямо відображає проблеми у країні: де немає людського ставлення до знедолених, немає і людяності до решти.

Увага газети «Дня» до цієї проблеми, настільки рідкісна з боку друкованих видань, вселяє надію й упевненість: не все так погано, й усе в нас вийде. Ми — грамотна й співчутлива нація, ми даємо раду багатьом труднощам, навіть не помічаючи цього. Можливо, у нас і не буде як на Заході — спокійне життя без бездомних собак, але ми бодай зможемо регулярно інформувати про цю проблему, звертатися до небайдужих людей, зможемо допомагати тим, хто без цієї допомоги загине. А найголовніше — зможемо допомогти не в цілому, а кожному!

Ми б хотіли звернутися до кожного читача. Ми з вами можемо змінити наше життя на краще, якщо задумаємося про прості речі й виявимося готовими допомогти тим, хто знаходиться поруч. Коли ви хочете придбати собаку або кота, ви, ймовірно, звернетеся до розплідників або просто поїдете на «пташиний» ринок. Але купити породисту й доволі дорогу тварину в розпліднику не кожному по кишені, а «пташиний» ринок багатий на інші неприємності: велике поширення інфекцій і хвороб, мала кількість інформації про те, яку тварину ви отримуєте. Ви можете отримати «кота в мішку» у прямому й переносному сенсі. Волонтери «ГНОМ» допоможуть вам підібрати тварину, яка відповідає вашим запитам, дадуть необхідні поради з догляду за твариною, нададуть посильну допомогу.

Наші собаки та киці, можливо, й не живуть у комфортних умовах, однак повноцінно харчуються, отримують необхідну ветеринарну допомогу. Вони здорові, оброблені від паразитів, вакциновані й соціальні. Мають кураторів, які розкажуть вам про їхні недоліки й чесноти. Не кваптеся купувати собаку на ринку, придивіться до тих, хто може стати вам кращим другом і давно на вас чекає.

«ГНОМ» висловлює величезну вдячність колективу газети «День» за допомогу та розуміння проблеми бездомних тварин. Ми сподіваємося, що завдяки нашим спільним зусиллям іще багато собак і кішок знайдуть свій дім, а багато читачів газети знайдуть чотириногих друзів. Спасибі вам за допомогу та бажання змінити наше життя на краще!

Велике інтерв’ю з Лілією Ємельяненко та фоторепортаж із її притулку будуть опубліковані в січні.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: