Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

«Гойдалки» рівних можливостей

Спільний майданчик: у Києві з’явилось нове місце відпочинку для дітей з особливими потребами
4 липня, 2017 - 11:41
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Тут закріплюємо, щоб візок не випав, і можна кататися», — інструктор показує Олені Зюзіній, як користуватися гойдалкою для дітей на візках. Кирило, восьмирічний син Олени, у якого дитячий церебральний параліч, мружиться на сонці та усміхається — атракціон йому подобається. Днями у Києві, у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка, відкрили ігровий майданчик для дітей з особливими потребами — фактично другий у Києві (загалом у столиці таких три, але працюючих, включно з новим, два). Для міста це настільки незвично, що батьків треба вчити, як користуватися гойдалками. Особливий ігровий майданчик є спільним проектом міжнародного благодійного фонду «Let’s Help!» і групи компаній ЛІГА.

«МЕНІ ТУТ ВІЛЬНО І ЛЕГКО»

«Місць відпочинку для дитини на візку в Києві немає, — зітхає Олена Зюзіна. — Тож побачили оголошення про цей майданчик і вирішили приїхати на відкриття. Я у захваті! Такі місця потрібні, і побільше: у парках, інших зонах відпочинку. Бо щоб так погуляти, треба виїздити за місто, ще й іноді до батьків з особливими дітьми ставляться не дуже добре. А тут мені вільно та легко. До ботсаду нам треба їхати хвилин 40. На щастя, ми на машині. Взагалі ми з сином лікуємось, регулярно їздимо до Трускавця. Зараз ходимо до спеціалізованого фітнес-центру для дітей з особливими потребами. Знайшли там гарних інструкторів, воджу туди сина чотири рази на тиждень, і є успіхи. Кирило став добре повзати, перевертатися і, головне, минулого тижня сам сів».

Разом з дітьми-візочниками на майданчику бавляться здорові хлопчики й дівчата. Для ініціаторів проекту важливо, щоб різні діти знайомились, спілкувалися і гралися разом. «У Києві живе 12 тисяч дітей з особливими потребами. І можливостей кудись піти та відпочити у них сьогодні практично немає, — констатує Ольга Бондаренко, засновник і директор благодійного фонду «Let’s Help!». — Ми довго готувалися до цієї події. Гойдалки виготовляли близько місяця — замовляли їх за певним зразком, у підрядника в Одесі. Майданчик пристосований насамперед для дітей-візочників. Проте тут поки стоїть тільки три гойдалки, і залишається доволі багато місця. Плануємо розширювати майданчик, ставити нові каруселі».

Проект обійшовся у 83 тисячі гривень. Гроші збирали співробітники групи компаній ЛІГА. За словами Ольги Бондаренко, вони влаштовували корпоративні ярмарки, на яких продавали речі й солодощі, зроблені власними руками. Частина коштів — пожертви благодійників, які працюють з фондом «Let’s Help!».

«Потреба у таких майданчиках є по всій країні, — акцентує Ольга Бондаренко. — Коли ми запрошували на відкриття цього майданчика, у соцмережах багато людей просило зробити такий і в їхньому місті. Ми побачили, що проблема глобальніша, ніж уявляли спочатку. Сподіваюся, наша ініціатива стане прикладом для бізнесу. І як наша організація реалізувала цей майданчик, хоча б у кожному обласному центрі знайдеться компанія і зробить по такому самому».

ШАНС НА КНИЖКУ

В Україні діти з особливими потребами майже не забезпечені найпростішими речами для розвитку. Про проблему багато говорять, але її не вирішують. «У Києві зламався принтер, на якому друкували дитячу літературу та підручники для дітей з проблемами зору. До нас звернулись з громадської організації «Сучасний погляд», яку очолює Леся Перепеченко, з проханням допомогти надрукувати книжги. Ми почали розбиратися з ситуацією і зрозуміли, що все набагато гірше, ніж здавалося. Дитячі книжки майже не друкували в Україні, бібліотеки для слабозорих фактично не поповнювали з радянських часів. А книги, надруковані шрифтом Брайля, сприймаються на дотик, з часом сторінки затираються, і, відповідно, їх майже неможливо прочитати», — розповідає Ольга Бондаренко.

Тож фонд «Let’s Help!» взявся вирішувати і цю проблему. У результаті вдалося придбати принтери Брайля для Києва, Львова та Одеси. «Ми організовували вечері для бізнесу на підтримку людей з проблемами зору. Охочі їх відвідати купували квитки, і зібрані кошти пішли на покупку принтерів. Такий благодійний вечір у жовтні плануємо провести у Дніпрі, — пояснює Ольга Бондаренко. — Книжки, надруковані на цих принтерах, безкоштовно розповсюджують у школах і бібліотеках для дітей з проблемами зору. Ось недавно у Львові так видрукували чудову книжку «Босоніжки для стоніжки». Гадаю, крок за кроком ми зможемо вирішити цю проблему. Дітям з особливими потребами необхідно дати можливість реалізуватися».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День», фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: