Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Хортиця: SOS!

Острів вимагає генерального прибирання
8 серпня, 2009 - 00:00
ФОТО ПРЕС-КIТ

Україна — дуже багата країна, але, на жаль, ми нерідко не вміємо цього цінувати. Наприклад, унікальний острів Хортиця у Запоріжжі. Нині він дуже засмічений, тут часто з вини людей трапляються пожежі. Екологи б’ють на сполох: велика кількість відходів та загоряння завдають серйозної шкоди екології острова. Наприклад, тварини та птахи залишають Хортицю, а деякі види взагалі зникають — повідомила екологічна інспекція Запорізької області. Під загрозою також знаходяться рідкісні види рослин і дерев, такі як сон-трава, рябчик, декілька видів ковили та тюльпанів, латаття-біле, папороть плаваюча, симбохазма дніпровська...

ЩО ДЛЯ НАС, УКРАЇНЦІВ, ХОРТИЦЯ?

Хортиця — найбільший річковий острів у Європі — є водночас природною та історико-культурною пам’яткою. Це мініатюра всіх типів ландшафту, присутніх в України — степи, гори і скелі, лісостепи, листяні та хвойні ліси, плавні, озера, нагорні діброви та висячі болота... Навіть школяр знає, що на Хортиці найбагатша флора й фауна в країні: понад 100 видів хребетних тварин, понад 250 видів птахів та біля тисячі видів рослин, в тому числі й реліктових. Це місце виходу найдавніших у світі гранітів, вік яких складає, як стверджують геологи, три мільярди років. Тут знаходяться 63 історичні пам’ятки — від кам’яного віку до скифської, слов’янської та козацької епох. На Хортиці у свій час бували князь Олег, Ігор, княгиня Ольга, Володимир Мономах, а у 972 році на Чорній скелі, за легендою, загинув князь київський Святослав. З 1993 року історико-культурний заповідник, розташований на о. Хортиця, став називатися національним.

КУЛЬТУРА ВІДПОЧИВАЛЬНИКІВ

«Уже кілька років поспіль на Хортиці трапляються сезонні пожежі. Улітку погода спекотна, рівень пожежонебезпеки — четвертий, найвищий. Достатньо однієї іскри, щоб зайнялася пожежа. А на вигорілому ѓрунті флора відновлюється дуже повільно. Так руйнується екосистема Хортиці, — зазначає голова Запорізького обласного відділення Всеукраїнської екологічної ліги та викладачка кафедри екології та зоології ЗНУ Лариса Миколаївна Золотаренко-Горбунова. — Ще одна біда, як згадувалося, — сміття. Очевидно, що винуватців двоє — громадяни, які засмічують острів, та влада Запоріжжя, що не забезпечує острів належною комунальною інфраструктурою».

Почнемо з людей, які приїздять на Хортицю відпочити.

«99% сміття залишають саме так звані відпочивальники-«дикуни». Вони сприймають острів як місце відпочинку, паркову зону, пляж. Але ж Хортиця перш за все — Національний заповідник», — зазначає виконуючий обов’язки завідуючого охороною природи у Національному заповіднику «Хортиця» Михайло Нестеров.

Екологи стверджують, що люди залишають сміття й у місцях, де відпочинок заборонений: у зоні берегової смуги чи у плавневій частині, де гніздяться птахи, нереститься риба, розташовані прекрасні внутрішні озера із білим лататтям.

«Приїхавши на Хортицю зі студентами-екологами для вивчення біологічного розмаїття острова, нам довелося взяти в руки сміттєві пакети й під час учбових екскурсій збирати сміття, що залишили після себе відпочивальники. Назбиралося чимало, — розповіла Лариса Золотаренко-Горбунова. — Також результати численних суботників, що проводяться на острові громадськими організаціями, державними та приватними підприємствами, жахають: мішки із зібраним сміттям вивозять двома вантажівкам».

Голова молодіжної громадської організації Центру підтримки екологічних ініціатив «Ортус» Сергій Козодавов повідомив «Дню», що за результатами опитувань населення, які проводяться громадськими екологічними організаціями, більшість людей готові виносити своє сміття до зупинок громадського транспорту і там викидати його у контейнери, але ж контейнери взагалі відсутні! «Якби вони були на зупинках громадського транспорту та біля заасфальтованих доріг, звичайно, люди смітили б менше. На жаль, влада цю проблему взагалі не вирішує.... Зараз ми всі сили кинули на піар-акцію зі збору коштів на відновлення Січі, відродження історичного середовища. А проблема сміття вирішується так: проводять суботники, тобто прибирають наслідки, але ніхто не бореться з причиною цієї проблеми», — каже він.

ЯК ВИРІШУЄ ПРОБЛЕМУ МІСЦЕВА ВЛАДА

Острів Хортиця — це зона відповідальності двох державних установ: Національного заповідника «Хортиця» та Орджонікідзевської районної адміністрації. В управлінні заповідника розповіли, що їхні співробітники регулярно прибирають територію острова, але об’єм сміття, що накопичується за тиждень, фізично неможливо прибрати. Тому заповідник активно співпрацює із громадськими організаціями. Проблему з відсутністю контейнерів для сміття тут пояснюють тим, що, мовляв, баки не вічні, з часом приходять у непридатний стан... Ще й не вистачає фінансування — криза.

Заступник голови Орджонікідзевської районної адміністрації Віктор Іванович Хоцький підтвердив, що вони ініціювали встановити 10 додаткових контейнерів для сміття на території острова. Крім того, кожного підприємця, якому видається дозвіл на торгівлю на Хортиці, зобов’язують встановлювати біля своєї торгової точки контейнер для сміття, біотуалет (якщо поряд є пляж) та заключати договір на вивіз сміття. Чиновник також додав, що установка цих нових контейнерів вже здійснюється...

Та, вочевидь, все ж таки дій з боку влади недостатньо, бо до порятунку Хортиці від сміття активно долучаються громадські організації. Нині, наприклад, Центр підтримки екологічних ініціатив «Ортус» реалізує в рамках партнерства Канада — Україна доволі масштабний проект із створення системи управління твердими побутовими відходами у заповіднику. Мета проекту — розробити інфраструктуру зі збору та сортування сміття на острові та впроваджувати постійну інформаційну кампанію серед населення. Сергій Козодавов, голова Центру «Ортус», розповів «Дню», які цілі вже досягнуті: «Ми розпочали збір коштів на закупівлю контейнерів, котрі ми встановимо в таких місцях, де спостерігається великий потік відпочивальників. Також у нас запрацювали волонтери, які розповсюджують інформаційні листівки із правилами поводження у заповіднику та мапи із розташуванням контейнерів на території Хортиці, роздаються пакети для сміття, підготовлені невеличкі призи для тих, хто приноситиме своє сміття до контейнерів».

Подібних громадських організацій багато, але мало громадян знає про їхнє існування. Тому люди просто мають проявити трохи зацікавленості, розбудити свою соціальну свідомість та брати активну участь у житті суспільства.

Марія БАЛЮТА, Літня школа журналістики
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments