Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Iнновації для... тварин

Як українська шкільна команда винахідників на всесвітньому конкурсі робототехніки увійшла до числа найкращих
11 травня, 2017 - 10:10
ОКСАНА СТОЄЦЬКА (У ВЕРХНЬОМУ РЯДУ КРАЙНЯ ЛІВОРУЧ) РАЗОМ З КОМАНДОЮ SCHOOL OF GALTON. ПРОЕКТ ЦИХ КИЇВСЬКИХ ШКОЛЯРІВ — ПРО ТЕ, ЯК ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ ВИПАДКІВ ЗАГИБЕЛІ ТВАРИН НА ДОРОГАХ, НА КОНКУРСІ WORLD ROBOT OLYMPIAD ВИЗНАЛИ ОДНИМ ІЗ НАЙКРАЩИХ / ФОТО НАДАНО ОКСАНОЮ СТОЄЦЬКОЮ

Нещодавно команда School of Galton у складі восьми школярів із Києва представляла Україну на Всесвітній олімпіаді з робототехніки World Robot Olympiad (WRO) разом з командами із 85 країн. Результат був чудовий — українську команду визнали однією з найкращих.

Тема, над якою працювали всі учасники змагань, — як покращити життя тварин. У конкурсі беруть участь діти віком від шести до шістнадцяти років. Перед цим в Україні відбулися змагання наших команд, і ось їхні переможці вже повернулися з міжнародної олімпіади, яка проходила у США. Оксана СТОЄЦЬКА, організатор Всеукраїнського фестивалю робототехніки Robotica, за програмою якого відбувається відбірковий турнір на WRO, розповіла «Дню» про команду School of Galton, підготовку до конкурсу та інновацію, яку ми представили світу.

ЩОБ ЗВІР БЕЗПЕЧНО ПЕРЕХОДИВ ДОРОГУ

— Оксано, з яким винаходом наша команда поїхала до Америки?

— У межах цьогорічної теми Animal Allies нашу команду зацікавила проблема, пов’язана із загибеллю тварин на дорогах. Розглянувши наявні методи розв’язання проблеми, яку у світі назвали road kill, діти встановили, що вони не працюють на 100%, а багато з них занадто дорогі. В Україні, як нам відповіли в управлінні безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції, цією проблемою ніхто не займається.

Найбільш доступним та ефективним методом для глобального розв’язання проблеми діти визнали ультразвуковий свисток, який встановлюється на автомобілі для відлякування тварин. Вони навіть знайшли патент на цей винахід, виданий у США. Але, за даними різних досліджень, ефективність цього пристрою коливається від 40 до 90% — залежно від регіонів використання, пір року та інших чинників.

Поспілкувавшись з експертами, школярі дізналися, що існує безліч факторів, які впливають на сприйняття ультразвуку, починаючи від температури та вологості повітря і закінчуючи віком тварин. Рішення, запропоноване нашими дітьми, удосконалить цей свисток, замінивши його із власне механічного на електричний, який відтворюватиме ультразвук у плаваючому діапазоні частот від 17 кГц до 20 кГц з урахуванням всіх змінних. Наприклад, температура та вологість враховуватимуться електронним барометром, ефект Доплера (явище зміни частоти хвилі, яку реєструє приймач, спричинене переміщенням джерела або приймача. — Ред.) можна врахувати, з’єднавши наш прилад зі спідометром автомобіля. Розроблений командою алгоритм надає також можливість враховувати дані GPS, щоб автоматично включати його за межею міста при швидкості понад 60 км/год задля уникнення зайвої звукової забрудненості. Наразі наші молоді дослідники ведуть листування з провідними науковими каналами — Discovery, Nat Geo Wild тощо — для уточнення параметрів пристрою, завдяки чому буде можливо оптимізувати його роботу.

«НЕ БУЛО ЖОДНОЇ КОМАНДИ, ЯКА НЕ ЗНАЛА Б НАШОЇ»

— Як ви оцінюєте рівень підготовки команд з інших країн?

— Я була серед суддів всесвітнього чемпіонату, оцінювала 15 команд, зокрема із США, Японії, Словаччини, Греції, Німеччини. Тільки не України — такі умови. Загальні враження: дуже високий рівень підготовки, мотивації та зацікавленості команд, адже й тема була важливою — ми пліч-о-пліч з тваринами. Діти пропонували свої ідеї, як покращити взаємодію між тваринами і людьми у світі, як ми можемо їм допомагати, як зберігати довкілля.

Ми оцінювали командну роботу: як діти спілкуються одне з одним, наскільки ефективно розв’язують проблеми, як взагалі підходять до їх розв’язання — все дуже детально. Друге — це взаємодія з іншими. Тобто те, як діти доносять ідею людям, з якими спілкуються, як ставляться до втілення ідеї в життя — адже все, що вони пропонують, є дуже реальним.

Якщо говорити про командну роботу, то на неї впливає те, скільки часу команда працювала, як вона сформувалася: чи це шкільна команда, чи команда друзів, яким просто цікаво працювати над темою. Моє враження таке, що команди, котрі працюють у школах, показали кращий результат. Вони більш дружні, бо більше часу проводять разом, краще знають одне одного. Тренер, як правило, це вчитель, і вони працюють злагоджено.

Щодо виступу наших дітей, то крім підготовки за всіма категоріями — командна робота, проект, дизайн робота і гра робота, які оцінювалися суддями окремо, — українська команда показала дуже хороший результат. У всіх команд був свій стенд, ми мали продемонструвати власну ідентичність: у нас був гарний одяг, діти роздавали всім українські сувеніри, заохочували до танцю... Не було жодної команди, яка не знала б нашої.

Ідея цього фестивалю — дати дітям можливість спілкуватися одне з одним, проявити активну позицію, відкритість світові. На цьому чемпіонаті дуже важливий культурний обмін.

«ШВИДКА» ДЛЯ БРАТІВ МЕНШИХ

— Які проекти з інших країн вам сподобалися? Чим цікавляться молоді винахідники?

— Цікавими були проекти стосовно того, як тварини можуть допомагати людям, наприклад, щодо собаки-поводиря. Також — проекти, які спрямовані на запобігання використанню шкур тварин у промислових цілях. Ще — про те, як покращити життя тварин у лісі, в містах. Був проект зі збереження океанів та морів: діти запропонували ідею очистки води в річках та океанах. Взагалі було багато екологічних проектів.

До речі, один український проект ми подали на здобуття престижної нагороди — Innovation Award. Ідея проекту полягає в тому, щоб допомагати сільськогосподарським тваринам, які хворіють. Наші діти розробляють машину, схожу на «швидку допомогу», але тільки для тварин — від великої рогатої худоби до собак та кішок. Ця машина має виїжджати за викликом, і фахівці на місці робитимуть тварині діагностику й надаватимуть медичну допомогу. Зокрема, робитимуть щеплення. Діти ретельно порахували, скільки все це коштує, і ми сподіваємося, що нас оцінять належним чином. Якщо проект прорахований правильно, він може знайти інвестора. Щороку на цьому конкурсі інновацій визначають найкращий проект, якому надається 20 тисяч доларів США на впровадження в життя. Переможця оголосять у серпні цього року.

— Що плануєте робити далі?

— У вересні цього року ми отримаємо нову тему сезону, проголосимо її, зберемо тренерів — а їх в Україні понад 200, проведемо для них навчання і будемо чекати на результати роботи їхніх команд. Новий сезон розпочнеться в грудні — будуть відбіркові турніри, а в лютому 2018 року — всеукраїнський чемпіонат. Його переможець наступного року поїде на всесвітній чемпіонат.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: