Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Iз собаками та ведмедями – по-людськи

Міжнародний фонд допоможе українцям рятувати безпритульних тварин і звірів
3 лютого, 2017 - 12:11
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

2012 року, перед проведенням в Україні матчів Чемпіонату Європи з футболу, міжнародний неприбутковий приватний фонд «Чотири лапи Інтернешнл» допоміг простерилізувати в Україні майже 15 тисяч бездомних собак. 2017 року співпраця поновилася — нещодавно організація підписала з Міністерством екології та природних ресурсів угоду про реалізацію Програми захисту безпритульних тварин.

«Ми підписуємо низку договорів з муніципалітетами, кожен — свого роду меморандум про взаєморозуміння, де йдеться про те, що керівництво міста чи селища не вбиватиме безпритульних тварин. Другий договір про співпрацю ми підписуємо з начальником жеку або відділу благоустрою. У ньому ми прописуємо, що наша організація безкоштовно надає допомогу з паспортизації, вакцинації та ідентифікації всіх безпритульних тварин. Ми створимо базу даних всіх цих тварин, собаки з блакитними бирками на вухах — всі наші, — пояснює директор фонду «Чотири лапи» в Україні Олександра ЛІСЧИШИНА. — Також ми підписуємо договір про обмін ветеринарним досвідом з ветеринарними клініками. Запрошуємо всіх місцевих ветеринарів отримати досвід і подивитися, як можна провести стерилізацію гуманніше. Бо у нас це досі роблять дуже жорстокими методами, від яких страждає тварина. Ми робимо набагато краще, легше — єдиним гуманним і довгостроковим методом регуляції чисельності безпритульних тварин, рекомендованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Протягом 2012-го і в подальші роки ми простерилізували майже 15 тисяч тварин, будемо намагатися йти тими самими темпами».

За словами Олександри Лісчишиної, мета роботи з безпритульними тваринами — не лише приїхати і простерилізувати. Важливо достукатися до місцевої влади і власників тварин.

«Наша організація працює не для того, щоб прийти і розв’язати проблему. Наша мета — залучити якомога більше ветеринарів до роботи і співпрацювати з місцевою владою, щоб надалі вони розв’язували проблему самостійно, — наголошує член правління фонду «Чотири лапи Інтернешнл» Мартін ХОЙСІК. — Важливим є підняття рівня свідомості щодо відповідального ставлення до тварин у людей — щоб вони їх не викидали на вулицю, бо популяція безпритульних тварин постійно поповнюється особинами, які в минулому були домашніми. Тому наша головна мета — достукатися до свідомості власників тварин. Наш фонд фінансує допомогу безпритульним тваринам та бурим ведмедям. Основна частина коштів — пожертви  людей, і ми сподіваємося, що з часом їх буде більше і вистачатиме на всі програми. Намагатимемося, щоб співпраця з Україною тривала якомога довше».

Організація вже має понад 30 заявок із муніципалітетів — і маленьких, і великих. Активно проводиться робота в Житомирі — там днями навіть відкрили ветеринарну клініку. Лише в цьому місті «Чотири лапи» проведе стерилізацію та вакцинацію майже двох тисяч безпритульних тварин.

Загалом програма захисту безпритульних тварин передбачає і стерилізацію, й ідентифікацію безпритульних тварин, з використанням мобільної клініки. Для громадян проводитимуть освітні програми щодо гуманного поводження з безпритульними собаками та кішками. За словами фахівців, також триватиме робота з удосконалення законодавчої бази для захисту домашніх та безпритульних тварин в Україні.

Українські бурі ведмеді, які перебувають у неволі, також отримають допомогу. За даними спеціалістів, попри заборону в Україні використання ведмедів для цькування, майже 20 тварин утримуються на спеціальних станціях для підготовки мисливських собак. Ще понад 100 тварин живуть у крихітних клітках поряд з ресторанами, готелями та АЗС. «Чотири лапи» допомагають українським ведмедям із 2011 року. Результатом цього є реабілітаційний центр для ведмедів у Національному природному парку «Синевір», де перебувають шість визволених бурих ведмедів. 2017 року планується відкрити ще два притулки — в Житомирській та Львівській областях.

«Ми повинні вдосконалювати систему моніторингу та профілактики жорстокого поводження з тваринами. Щодо ведмедів ми маємо понад три десятки судових рішень про вилучення тварин з неволі. Але, на жаль, у нас немає технічних та організаційних можливостей виконати ці рішення — немає куди забрати ведмедів. Відтак навіть після рішення суду бурі ведмеді перебувають у неволі, — зазначає міністр екології та природних ресурсів Остап СЕМЕРАК. — Тому спільний з німецьким фондом крок надає нам можливість підвищити ефективність роботи. По-перше, це потрібне нам фінансування, по-друге — досвід реабілітації тварин».

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: