Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

«Кожна з цих книжок – обличчя епохи»

У Києві розкажуть про десять видатних українських видань і постаті, з ними пов’язані
6 вересня, 2018 - 10:20
СТОРІНКА З АЛЬБОМУ ТЕАТРАЛЬНИХ ЕСКІЗІВ АНАТОЛЯ ПЕТРИЦЬКОГО, ЯКИЙ ВИДАЛИ ЩЕ ЗА ЖИТТЯ МИТЦЯ, 1929 РОКУ

Це буде незвична книжкова виставка, обіцяють організатори проекту «Історія десяти. 10 книг — 10 імен», що у вересні представлять у Музеї книги і друкарства. Відвідувачі зможуть не лише побачити рідкісні видання, а й дізнатися детальну біографію кожного з них. Усього десять видань, за кожним з яких — дивовижні люди та історії.

Як пояснюють куратори виставки Богдан Поліщук та Інна Мочарник, частина видань є в постійній експозиції, деякі зберігаються у фондових сховищах і будуть представлені чи не вперше. Всі ці книжки, наголошують Богдан та Інна, є надзвичайно цінними свідками своєї доби, які розкажуть відвідувачам виставки історію під новим кутом зору. Історію від «некоронованого короля Європи» та короля яблук і садів.

«Така невелика кількість експонатів виставки — це можливість привернути належну увагу до кожного з них, можливість заглибити відвідувача в унікальний світ кожної окремої книги, познайомити з неймовірними особистостями, які стоять за цими палітурками і сторінками, — розповідає «Дню» Богдан ПОЛІЩУК, один із організаторів виставки. — Тож книга подається як предмет, що представляє нам якусь важливу, успішну ще за життя, славетну постать української історії. Для нас було важливо, щоб ці особистості не просто досягли успіху у своїй галузі, а й чітко самоідентифікували себе з Україною, українською культурою. Щоб їхнє життя, їхня діяльність були присвячені розвитку України».

Богдан Поліщук розповідає, що обрати десять книжок, а відтак десять українських діячів, було непросто. «Нам хотілося представити людей із різних сфер діяльності і прошарків суспільства. Але при тому тих, які здобули нечуваних висот у своїй справі й були справжніми зірками свого часу, — продовжує Богдан. — Тож у нас вийшла чудова добірка, яка об’єднала меценатів культури й письменників, композиторів та художників, науковців і політичних діячів. Це — князь Василь-Костянтин Острозький, митрополит Петро Могила, Іван Котляревський, Тарас Шевченко, меценат Євген Чикаленко, композитори Микола Леонтович і Микола Аркас, науковець, селекціонер, садовод Левко Симиренко, художники Василь Кричевський та Анатоль Петрицький».

На виставці відвідувачі зможуть побачити й дізнатися більше про Острозьку Біблію 1581 року, «Требник Петра Могили» 1646 року, прижиттєве видання «Енеїди» Івана Котляревського та останнє прижиттєве видання «Кобзаря» Тараса Шевченка 1860 року, нотну збірку Миколи Леонтовича «Музичні твори» 1930 року, виданий ще за життя альбом театральних ескізів Анатоля Петрицького 1929 року; книжку Юрія Яновського «Майстер корабля», до якої намалював обкладинку Василь Кричевський; книжку Левка Симиренка «Крымское промышленное плодоводство» 1912 року, друге краківське видання книжки «Історія України-Русі» Миколи Аркаса 1912 року, книжку з легендарної серії Євгена Чикаленка «Розмова про сільське хазяйство» 1918-го.

«Кожна з цих книг — обличчя епохи або інструмент її зміни», — акцентує Богдан Поліщук. Експонати матимуть візуально-інформаційний супровід, який у легкій формі пояснюватиме, чим цікава й цінна ця книжка та яка непересічна постать пов’язана з нею.

«Ми орієнтуємо цю виставку на широку аудиторію українців, яким цікаво дізнаватися про позитивні й надихаючі факти з нашої історії. І сподіваємося, що для іноземних відвідувачів виставка також стане корисною приємністю, яка познайомить їх із нешаблонною історією нашої країни», — підсумовує Богдан Поліщук.

Виставка відкривається 16 вересня о 16-й годині в Музеї книги і друкарства України (Київ, вулиця Лаврська, 9, корпус 11) і триватиме до 12 жовтня.

Марія СЕМЕНЧЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ