Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

Кулуарний генплан

Без участі громади та без конкретних даних — навіщо Київ провів елітний форум, присвячений розвитку міста?
19 грудня, 2019 - 19:40
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Нещодавно в Києві відбувся форум із багатообіцяючою назвою — «Київ майбутнього». Родзинкою заходу мала стати презентація мером Віталієм Кличком нового генерального плану столиці. Це документ, який детально прописує розвиток міста під мікроскопом: на якій вулиці що побудують, які дороги заасфальтують, де замінять міські комунікації, які підприємства закриють чи створять із нуля, забезпечуючи нові робочі місця, де саме оновлять чи висадять парки, скільки велодоріжок з’явиться у транспортній інфраструктурі міста і, власне, як розвиватиметься громадський та автомобільний транспорт з урахуванням принципу, що пішоходи у місті повинні бути у пріоритеті.

Вмістити ґрунтовний опис міського життя на найближчі кілька років на 30 сторінках рекламного буклета видається фантастикою. Адже генплан будь-якого міста — це кількатомник на сотні сторінок. Однак саме тоненькі брошури разом із двома альбомами фотозвіту діяльності Кличка на посаді мера отримали учасники згаданого форуму. Закралася думка: мер готується до перевиборів під виглядом презентації нового генплану столиці? А де ж тоді можна ознайомитися із повним текстом документа, якому присвятили окремий форум, запросивши, зі слів мера, урбаністів, екологів, експертів із містобудування та іноземних фахівців, котрі долучалися до розробки генплану?

ЗАКРИТИЙ ФОРМАТ ЗУСТРІЧІ

Спікери форуму обіцяли публікувати поетапно всі частини майбутнього документа на сайті департаменту містобудування та архітектури і КО «Інститут генплану міста Києва». Але навіщо тоді збирати масштабний форум, якщо презентувати ще немає чого?

«На сьогодні здійснено та майже завершено роботу щодо узгодження проєкту генплану з чинними містобудівельними нормами та змінами в законодавстві. У новому генплані відображені пропозиції, які ми отримували від киян та ще отримуватимемо. Ми вивчали досвід європейських країн із просторового планування, врахували європейські принципи щодо компактності, раціонального збереження міських ресурсів. Допомагали у цьому мерія Лейпцига, експерти Ради Європи та Світового банку», — звітував про зроблену роботу керівник департаменту містобудування та архітектури КМДА Олександр Свистунов.

Однак послухати виступи спікерів пощастило не всім охочим. Вхід — тільки за запрошеннями. Для преси — акредитація. Абсолютно для всіх учасників події — кілька етапів перевірки. На вході до НСК «Олімпійський» гостей форуму чекала муніципальна варта. Далі — обшук із металошукачами та реєстрація в холі «Олімпійського дворика».

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Громадськість зібралася під час проведення «форуму Кличка» під НСК «Олімпійський», щоб донести інформацію, що проєкт генплану, який оголошується кулуарно за участю підкилимної «громадськості», не є законним, як і все дійство з прийняттям генплану, що узаконить злобудови, знищення зелених і промислових зон, — коментувала підсумки форуму голова ГО «Барви життя» Лідія ГОНЧАРЕНКО. — На «відкритий форум», порушуючи норми Конституції і закони України, громадськість не пускала «Муніципальна охорона»! Нами викликана слідча група, написана колективна заява на відкриття кримінального провадження за перешкоджання громадській діяльності».

Чому на форум не впустили громадськість, у мерії не коментують. Але причини лежать на поверхні. По-перше, новий генеральний план столиці — це скринька Пандори для міста. Чиновники давно намагаються просунути новий документ, аби узаконити всі нелегальні забудови, а заодно знайти нові шматки землі, яких у столиці лишилося не так багато. З цим пов’язана і друга причина — як тільки громаді покажуть, де саме заплановані нові об’єкти, влада отримає опір, конфлікти, акції протестів та судові позови. У випадку з форумом — як мінімум, викрики із залу, що це за сумнівний документ презентують громаді, аж до зриву самого заходу.

АРГУМЕНТАЦІЯ МЕРІЇ

Але ж столичній владі картинка потрібна зовсім інша. Хотіли створити враження, що форум — тільки перший етап ухвалення генплану, така собі затравка для громади. Адже далі обов’язково будуть громадські слухання щодо кожної складової величезного за обсягом документа. Громада сподівається, що слухання будуть відкритими абсолютно для всіх, на відміну від форуму.

Після завершення події ЗМІ цитували заяви мера, що у Києві таки збудують метро на Троєщину та Виноградар, добудують Подільсько-Воскресенський міст та перехоплювальні паркінги, реанімують «хрущовки» та поступово замінюватимуть міські комунікації. Це швидше нагадує озвучення намірів, але аж ніяк не презентацію генерального плану. А кожна заява мера та чиновників із КМДА, які допомагали йому презентувати нібито новий документ, викликали додаткові питання.

Так, керівник КО «Інститут генерального плану міста Києва» Сергій БРОНЕВИЦЬКИЙ заявляв, що нині діючий генплан з наступного року втрачає свою чинність, адже діє до 2020 року і в ньому закладені неправильні демографічні та транспортні прогнози. «З наступного року може виникнути правова колізія при рішеннях сесії Київради про земельні ділянки, при видачі МІО на підставі застарілого генплану. У 2008 році стало зрозуміло, що чинний генплан не виконує своєї ролі, — пояснював чиновник. — По-перше, за чинним генпланом планувалося збільшити межі міста майже удвічі, приєднавши до нього 64 тисячі гектарів землі. По-друге, в нього було хаотично внесено приблизно дві тисячі локальних змін, що спричинило ущільнення забудови, масову забудову зелених зон, забудову історичного центру висотними об’єктами. Це викликало справедливе обурення киян».

ЧИННИЙ ГЕНПЛАН — ЗАКОННИЙ

Так мерія обґрунтовує, чому виникла потреба розробляти інший документ розвитку столиці. Та, як стверджують фахівці, нинішній генплан вважається безстроковим, у ньому треба просто зафіксувати зміни останніх років.

«Легітимним може бути внесення обґрунтованих позитивних змін тільки до чинного генерального плану міста Києва та його приміської зони за встановленим порядком, але не «розроблення нового генерального плану Києва», — пояснював раніше у соцмережах архітектор Сергій ДЮЖЕВ. — Рішення про розробку нового генплану Київська міська рада (18.09.2008р. №262/262) прийняла незаконно, перекрутивши текст Указу Президента «Про невідкладні заходи щодо розвитку міста Києва» від 25 лютого 2008 року №157/2008. У другому пункті цього указу стосовно генерального плану Києва говориться: «Ужити в установленому порядку невідкладних заходів щодо збереження, відтворення та охорони історико-культурного середовища в місті Києві, зокрема, щодо: перегляду Генерального плану міста Києва та проєкту планування його приміської зони на період до 2020 року з метою (!) визначення територій, що мають особливу історико-культурну цінність, історичних ареалів міста та встановлення режиму використання цих територій». Ось це «з метою» й було проігноровано владою Києва та розпочато розробку нібито «нового генплану» вже з метою легалізації масових земельно-будівельних зловживань».

Однак цей факт у КМДА ігнорують. У брошурі про новий генплан згадуються і президентський указ 2008 року, і рішення Київради «Про розробку нового Генерального плану розвитку міста Києва та його приміської зони до 2025 року». Однак тлумачиться це так, що саме указ глави держави зобов’язує місто готувати новий генеральний план. Чиновники тлумачать законодавство на свій розсуд.

Не секрет, що серед депутатів Київради чимало представників будівельного бізнесу. Приміром, заступник мера В’ячеслав Непоп до отримання цієї посади керував КП «Житлоінвестбуд-УКБ». Раніше радником Віталія Кличка був власник будівельної компанії «КАН девелопмент» Ігор Ніконов. Серед нинішніх депутатів Київради — Ігор Баленко, котрого пов’язують із проєктом забудови території Совських ставків. Тож чиї інтереси може враховувати новий генплан, не важко здогадатися.

«ЦЕ ПРЕЗЕНТАЦІЯ НАМІРІВ ЛЕГАЛІЗУВАТИ ВСЕ ТЕ, ЩО НЕЗАКОННО НАПРОЄКТУВАЛИ»

Із озвучених під час форуму даних вразило кілька цифр. Оскільки столиця буде розвиватися разом з областю гармонійно, створивши давно очікувану агломерацію, кількість постійних жителів зросте до 3,8 мільйона осіб. За словами Сергія Броневицького, відповідно, зросте попит на помешкання. Тож у Києві збудують ще 28,6 млн кв.м нового житла.

А щоб вирішити проблему нестачі шкіл та садочків, зобов’яжуть забудовників обов’язково будувати у своїх житлових комплексах ці соціальні об’єкти. Утім, експерти з нерухомості давно розповідають, що попит на житло в Києві знизився, особливо на первинному ринку. І де ці новобудови розмістити? У брошурі про генплан є кілька графічних зображень, які землі лишаються зеленими, а які потрапляють під забудову чи промислове використання. Чомусь експерти не знайшли на цих схемах зелених насаджень Голосієва, Китаєва, Жукового острова, Совських ставків, Осокорків та Пирогова.

«Це вже п’ятий чи шостий проєкт генплану. Те, що було на сайті «Інституту генерального плану міста Києва» зранку перед форумом, і те, що показували нам на екрані, це дві великі різниці, — коментував експерт із містобудування Віктор ГЛЕБА. — Я вже знайшов нашвидкуруч гектарів 200, які не відповідають за кольором тому, що було на сайті розробника генплану (приміром, зелений колір змінено на жовтий, тобто територія із зеленими насадженнями змінює цільове призначення на житлову забудову. — Авт.). Це була презентація намірів провести громадські слухання і легалізувати через юридичні процедури все те, що чиновники напроєктували. Тобто детальні плани територій, затверджені всупереч чинному генплану, тепер легалізуються в новому».

Якщо раніше кияни боролися точково за конкретний сквер, парк чи просто вільний простір між будинками, то одним махом Київрада може ухвалити документ, який перетворить місто на суцільні бетонні джунглі. «Ми повинні зберегти обличчя Києва та припинити хаотичну забудову столиці», — заявляв на форумі Віталій Кличко. Але як? 

Інна ЛИХОВИД
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ