Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Ліків від Covid-19 немає, але є засоби захисту

Українські вірусологи поділилися результатами дослідження вірусоцидної властивості антисептиків
13 березня, 2020 - 12:12
ФОТО REUTERS

Сьогодні в світі на коронавірусну інфекцію захворіли понад 120 тисяч осіб. В Україні зафіксовано офіційно один випадок. Понад 40 громадян — під підозрою, на кордонах держави пройшли температурний скринінг понад 1,3 мільйона громадян. Разом з тим уряд вирішив запровадити в Україні національний карантин та виділили 100 мільйонів гривень на закупівлю засобів індивідуального захисту.

Експерти зазначають, що на коронавірус здебільшого хворіють люди, які мають проблеми з імунною системою. В Китаї в 82,5% випадків — легка форма, 15—20% — середня форма, тяжкі (залежно від регіонів) — 5—15%.

Це — не новий вірус. «Коронавірус з’явився в світі 1965 року, сьогодні є три його варіанти — Covid-19, SARS і MERS. Мутація SARS — це коронавірус Covid-19. Завдяки цій мутації він набув зовсім інших властивостей. Чому в Китаї? Бо там є особливості: смог, специфічне харчування, висока вологість тощо. Середня летальність у Китаї від Covid-19 — 3—4%. Ця країна вже виходить із цього стану завдяки дуже серйозним заходам та 11 мільярдам доларів для ліквідації, — розповів завідувач кафедри вірусології Національної академії післядипломної освіти ім.П.Л.Шупика Олександр ДУДА. — На другому місці за поширенням — Італія (майже 10 тисяч захворілих). Там померло майже вдвічі більше. Відповідь — тому що кількість населення віком 70+ у Китаї становить 30%, в Італії — більше».

За його словами, за час поширення вірусу в світі в Китаї виділено препарати, які діють зокрема й на вірус Covid-19 — яким лікували грип, зараз ведуться дослідження щодо нового китайського препарату — його запускають у лікування, також запускають у розробку препарат, яким підтримують людей із ВІЛ-інфекцією. Є випадок застосування радикального лікування — пересадки легень людині в украй тяжкому стані.

Щодо використання антисептиків для профілактики, то експерти наголошують, що спиртовмісні дезінфектанти хоч і ефективні, — інфекцію вбивають, — але їх концентрований розчин спиртів не застосуєш на слизових. Фахівці Національної академії післядипломної освіти ім.П.Л.Шупика та Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім.Ф.Г.Яновського НАМН України провели дослідження препаратів (певних діючих речовин), які ефективно використовувалися в лікуванні, зокрема й венеричних захворювань, вірусів грипу, герпесу тощо.

«Ми досліджували коронавірус інфекційного бронхіту птахів. Чому? Тому що це — прототипний штам, має ті самі властивості, як і 50 інших типів вірусів, що входять до цієї родини. Виникає питання, чому ми не взяли коронавіруси людини — сьогодні відомо сім таких, з них SARS і MERS і Covid-19 мають пандемічне поширення в світі. Ще є чотири коронавіруси, які зумовлюють респіраторні захворювання людей. Тому — що ці штами вимагають спеціальних умов, а в Україні їх немає. Але прототипний штам дає нам можливість дослідити всі вірусоцидні властивості, тому що він має головні ознаки, притаманні всім коронавірусам людини, ссавців та птахів, — розповіла професорка, завідувачка кафедри вірусології Національної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика Ірина ДЗЮБЛИК. — Ми поставили перед собою завдання дослідити вірусоцидну активність препарату «Декасан» у культурах клітин різного походження — людини тварини та птахів. Використовували сучасні методи дослідження, і вони дають нам можливість отримати основні характеристики щодо дії декасану на клітини, що вирощені в умовах in vitro (поза оранізмом людини. — Авт.). Дослідили і токсичність препарату: визначили, що він не має токсичного впливу на культури, вирощені в експерименті».

За її словами, препарат показав виражену вірусоцидну активність щодо еталонного штаму коронавірусів: «пригнічує розмноження цих вірусів у 100—1000 разів навіть при розведенні в чотири і більше разів». Вона нагадала, що в Україні сьогодні немає можливості працювати з такими коронавірусами, як SARS і MERS і Covid-19, які належать до особливо небезпечних, через відсутність умов. Тобто немає можливості вивчати його вплив на організм уже інфікованої людини. Але дослідження наших науковців згаданого препарату — це добре підґрунтя для майбутніх перспективних досліджень. Водночас фахівці рекомендують препарат для профілактики: наносячи його на руки, предмети побуту, для полоскання ротової порожнини тощо.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: