Хто пожертвував свободою заради безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку.
Бенджамін Франклін, американський учений-фізик, державний діяч, дипломат і публіцист.

Маленькі пацієнти в глухому куті

Опікунська рада «Охматдиту» просить МОЗ розблокувати закупівлю тестів для донорської крові
17 березня, 2020 - 09:55
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

У Міністерстві охорони здоров’я досі не підписали необхідні договори для постачання реагентів, за якими перевіряється кров від донорів. З неї виготовляють препарати для лікування дітей з онкогематологічними захворюваннями. Кошти на придбання необхідних препаратів у Мінздоров’я є. Як заявили в Опікунській раді Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», проблема виникла через часті кадрові ротації у відомстві.

ЩО ПІШЛО НЕ ТАК ІЗ ЗАКУПІВЛЯМИ?

Із 2015 року Україна закуповує ліки за державними програмами через міжнародні організації. Таке рішення було прийнято задля того, щоб поставки ліків були вчасними, без цінових завищень, з економією для державного бюджету та з гарантіями, що пацієнти отримуватимуть ліки якісні та з належним терміном використання.

Якщо в перші роки переходу на міжнародні закупівлі форс-мажори ще можна було якось обґрунтувати чи то неготовністю МОЗ, чи браком документів, або навіть тим, що необхідних ліків на ринку немає в достатній кількості для України, оскільки замовлення треба робити заздалегідь, то тепер у відсутності препаратів для перевірки крові «Охматдит» звинувачує Міністерство охорони здоров’я.

«Уперше за багато років у МОЗ завалили закупівлю тестових систем, які дають можливість перевіряти кров донорів на наявність гепатитів та інших хвороб, — пояснила народна депутатка, членкиня Опікунської ради «Охматдиту» Вікторія СЮМАР. — Заступник міністра охорони здоров’я Андрій Семиволос неодноразово обіцяв, що всі необхідні препарати будуть доставлені, але цього не відбулося. Тому треба або змінити систему закупівель, або активізувати МОЗ, який відповідає за постачання ліків. Зараз міністерство несвоєчасно готує документи для співпраці з міжнародними організаціями. Хоча кошти в бюджеті були, а договори на постачання реагентів не підписані».

В Опікунській раді вважають, що підготовка документів зависла в повітрі через постійні зміни у міністерстві. Після призначення на посаду міністра Зоряни Скалецької члени команди колишньої керівниці Уляни Супрун написала заяви на звільнення. Частина з них готувала відкритий лист до уряду, в якому зазначалося, що робота міністерства паралізована, зокрема й підписання важливих документів.

Колишні керівники директоратів МОЗ писали у листі до Кабміну, що станом на вересень (минулого року) були відсутні підписи міністра на документах щодо закупівель та постачання ліків для тяжкохворих пацієнтів, також заблоковані закупівлі машин екстреної медичної допомоги, призупинено процес автономізації Національного інституту раку, Інституту серця та «Охматдиту». Серед цих документів опинилися й договори з міжнародними організаціями на постачання тестових систем для дитячої лікарні.

Андрій Семиволос обіцяв вирішити це питання, однак в Опікунській раді кажуть, що такі обіцянки чули останні пів року. Наразі немає офіційних заяв від МОЗ, як новий міністр Ілля Ємець збирається вирішувати проблему. Разом із тим відповідальний за цей напрям Андрій Семиволос залишається працювати у відомстві. Принаймні на своїй сторінці у «Фейсбук» він оголосив про своє звільнення і поновлення на роботі у Мінздоров’я з різницею в один день.

НАСЛІДКИ ДЛЯ ХВОРИХ ДІТЕЙ

Медики «Охматдиту» стривожені, адже без тестових систем не можуть гарантувати якісне та безпечне лікування своїм пацієнтам. За допомогою реагентів лабораторія проводить перевірку крові пацієнтів і донорської крові на небезпечні бактерії та віруси, зокрема на гепатити В, С, G та ВІЛ. Це дає змогу на ранніх стадіях виявити збудника хвороби дитини, підібрати антибіотик для лікування, а також перевірити донорську кров, перш ніж вона піде до маленьких пацієнтів, пояснюють лікарі. Безпечна, перевірена кров щодня потрібна маленьким пацієнтам з онкогематологічними та імунними хворобами.

«Щороку в лікарні лікується приблизно 1000 дітей із тяжкими онкогематологічними захворюваннями. Вони щодня потребують переливання компонентів крові. За минулий рік ми обстежили понад 6 тисяч донорів, це 153 тисячі досліджень, а кожне дослідження вимагає реагентів для тестування крові на ВІЛ, гепатити В і С, на сифіліс та інші трансмісивні інфекції, які можуть бути перенесені з препаратами крові. Зараз склалася катастрофічна ситуація, ми не можемо тестувати донорську кров і дуже скоро не зможемо проводити дослідження НLА-типування, — пояснює заступниця головного лікаря НДСЛ «Охматдит» Марина ГОРОБЕЙКО. — До цього часу завдяки якісній та вчасній діагностиці жодна дитина не була заражена інфекціями. Крім того, ці діти потребують іншого дорогого обстеження, завдяки чому можна ставити діагноз, стежити за кількістю препаратів у крові й стежити за одужанням дитини. На жаль, ми не можемо тестувати донорську кров».

Нині «Охматдит» отримав тестові системи як гуманітарну допомогу від благодійного фонду «Таблеточки». Та, як зазначає його керівниця Ольга КУДІНЕНКО, запасів вистачить до середини березня. «У нас немає стільки ресурсів, щоб сплачувати ще й реагенти. На початку лютого ми закупили їх на 300 тисяч гривень, — додає вона. — Поки що батьки не платять за перевірки донорської крові, але якщо МОЗ не закупить тестові системи, їм доведеться це робити. Перевірка одного донора коштує в середньому 500 гривень. Але за тиждень це може бути до 10 тисяч гривень, бо ж не кожен донор підійде. Якщо не перевіряти донорську кров, то кожна п’ята дитина захворіє на гепатити та ВІЛ. А лікування від додаткового захворювання може складати понад 20 тисяч доларів».

Тому Опікунська рада «Охматдиту» звертається до нового прем’єра Дениса Шмигаля та керівника МОЗ Іллі Ємця, що провели термінову нараду та вирішили питання постачання реагентів для лікарні. Найближчі дні вважають показовими: або ситуація вирішиться, зокрема й через вольові рішення і кадрові перестановки в МОЗ, або все зайде в глухий кут.

Інна ЛИХОВИД
Газета: 
Рубрика: