Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Муніципальна поліція: нова спроба

У Херсоні пропонують створити комунальне підприємство «для контролю за благоустроєм». Які ще повноваження хочуть надати новій структурі?
19 лютого, 2021 - 11:57
ФОТО АВТОРА

Під час пленарного засідання 26 лютого Херсонська міська рада розгляне проєкт рішення про створення комунального підприємства «Муніципальна поліція». Статут КП опублікований на сайті міськради. Автором подання проєкту є депутат від партії «Нам тут жити» В’ячеслав Білковський.

У документі зазначено, що метою створення Муніципальної поліції є забезпечення контролю за благоустроєм міста, формування у мешканців громади активної позиції щодо збереження довкілля, об’єктів благоустрою, забезпечення виконання суб’єктами господарювання та громадянами обов’язків в сфері благоустрою, дотримання публічної безпеки і порядку, захист майна, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, фізичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, охорона майна та інше.

Муніципальній поліції планують надати право зупинення самовільного будівництва, яке порушує стан благоустрою. Нове КП здійснюватиме контроль за порядком встановлення тимчасових споруд, літніх майданчиків, зовнішньої реклами та засобів надання послуг у сфері розваг та відпочинку. У випадку незаконного встановлення таких споруд працівники КП зможуть їх демонтувати.

Для перевірки суб’єктів господарювання працівники КП зможуть проводити рейди, огляди, виносити приписи про порушення умов благоустрою, складати протоколи про адмінправопорушення, співпрацювати з Національною поліцією. У повноваженнях щодо благоустрою новостворене КП частково перетинатиметься з уже наявною Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Херсона.

У сфері охоронної діяльності підприємству планують надати повноваження застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, службових собак, перевіряти речі, документи, транспортні засоби громадян та інші. Також КП зможе заробляти на стоянках для авто.

У проєкті рішення на сайті міськради не зазначено суму статутного капіталу КП. Окремим пунктом вказана можливість фінансування з міського бюджету у вигляді дотацій на покриття збитків та кошти на виконання заходів Програм міської ради у сфері контролю за благоустроєм.

Варто додати, що найменування КП, якщо воно буде створене, ймовірно, буде змінене, адже воно суперечить законодавству. Зокрема, статті 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання найменування та ознак належності до Національної поліції України».

«Використання найменування поліції або похідних від нього, у тому числі викладених іноземною мовою, ознак належності до поліції здійснюється виключно поліцією, а в інших випадках – за рішенням керівника поліції», – йдеться у законі.

У ч. 3 ст. 5 зазначено, що «використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та громадськими об’єднаннями, а так само фізичними особами ознак належності, найменування поліції або похідних від нього, у тому числі викладених іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів, у найменуванні з порушенням вимог частини другої цієї статті забороняється і має наслідком відповідальність відповідно до закону».

У коментарі «Дню» автор проєкту рішення В’ячеслав БІЛКОВСЬКИЙ говорить, що під час розробки статуту КП брали досвід Львова і Вінниці. Він переконаний, що колеги з фракції «Нам тут жити» та інші депутати його підтримають. І додає, що статут ще можуть доопрацювати. Щодо слова «поліція» в назві Білковський каже, що консультувався з фахівцями, які запевнили: така назва можлива. Втім, додає депутат, для нього це не принципово. 

Ми поцікавились у автора проєкту щодо головної ідеї створення такої структури у Херсоні, порядку демонтажу тимчасових споруд, джерел фінансування, кількості співробітників.

«Щодо демонтажу незаконних споруд, то працівники КП зможуть робити це тільки за рішенням виконкому або рішенням суду. Самовільно вони це робити не будуть... Основний сенс не в демонтажі. Функцій із благоустрою дуже багато: сміттєзвалища, самозахоплення, незавершені земляні роботи. Інспекція з благоустрою і нове КП мають допомагати один одному», – каже Білковський.

За словами депутата, для старту роботи Муніципальній поліції потрібно приблизно 500 тис. гривень. Але, говорить автор, він намагався прописати більше можливостей для комерційної діяльності, що підприємство могло заробляти на себе, а не лише отримувати кошти з міського бюджету.

Щодо кількості працівників автор говорить, що потрібно приблизно 15 осіб. Про ймовірну кандидатуру керівника Білковський нічого не конкретизує. «Це має бути нормальна, фахова, чесна людина», – каже депутат.

«Ця ідея давно назріла в місті, тому що дуже багато незаконних речей, які ми не можемо зупинити і вони створюють хаос... У нас немає кому займатися демонтажем незаконних споруд, рекламних конструкцій, які не мають власників, не платяться податки. Все буде проводитись у законний спосіб. Це як скальпель в руках хірурга, який лікує», – наприкінці розмови каже Білковський і додає, що це не перетвориться на війну з МАФами.

Нагадаємо, подібну ініціативу в Херсоні розглядали ще у 2016 та 2017 роках. Тоді депутати пропонували створити муніципальну варту зі схожими повноваженнями. Однак рішення не набирало необхідної кількості голосів депутатів.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Рубрика: