Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

На лікування – в Україну

Що приваблює «медичних туристів»
16 січня, 2020 - 10:36
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Однією з найперспективніших галузей туризму в світі є медичний туризм, який активно розвивається, зокрема, й серед сусідів України — в Польщі, Чехії, Угорщині. Це та сфера, що може поповнювати державний бюджет великими коштами, залучати іноземні інвестиції, а також підвищувати рівень надання медичних послуг — як для туристів, так і для українців. Крім того, медичний турист є найбільш дохідним та платоспроможним клієнтом. Щороку кількість глобальних подорожей, пов’язаних зі збереженням здоров’я, зростає на 25—30%, а обсяг цього ринку 2019-го сягнув $850 млрд. Шматок цього «пирога» може дістатися Україні, тому є хороший стимул для розвитку медичного туризму в Україні. Добрий приклад у цьому сенсі становить Туреччина, яка завдяки національній програмі розвитку медицини й медичного туризму за 10 років досягла видатного результату та стала одним з провідних лідерів медичного туризму в світі. Щороку Туреччину відвідує майже один мільйон іноземців, які витрачають на лікування приблизно $10 млрд.

В Україні лише замислюються про повторення цього успіху. Днями в КМДА відбулася пресконференція щодо нового етапу розвитку в’їзного медичного туризму в Україні. Важливою темою обговорення став майбутній всесвітній форум медичного туризму Global Healthcare Travel Forum 2020, який триватиме 22—25 квітня в Києві, Львові та Трускавці. Цей конгрес світового масштабу є вельми важливим для України, позаяк об’єднає профільні організації з понад 40 країн світу. Таким чином, наша держава зможе посилити визнання бренду української медицини.

ПЕРСПЕКТИВНІ РЕГІОНИ МЕДИЧНОГО ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ

На сьогодні в Україні є два найважливіші регіони для розвитку медичного туризму — Київщина та Львівщина.

За словами начальниці Управління туризму КМР Марини РОДОВОЇ, завдяки невисокій вартості лікування та високому рівню розвитку медицини в окремих галузях, Київська область має шанс стати одним із помітних гравців на світовому ринку медичного туризму. Наразі іноземні пацієнти приїжджають до столиці України передовсім для лікування офтальмологічних захворювань, пластичної хірургії, репродукції, клітинної терапії та стоматології. Найчастіше до нас прибувають іноземці з Іспанії, Італії, Ізраїлю, Саудівської Аравії, ОАЕ, Грузії та Казахстану.

Дещо іншу специфіку має другий перспективний регіон — Львівщина, яка здавна є краєм, що притягує всіх, хто потребує оздоровлення. Найвідомішими є санаторії на курортах Трускавця, Моршина й Східниці. Завдяки багатим природним ресурсам — насамперед джерелам лікувальних мінеральних вод та грязей — Львівщина надається для подальшого розвитку туристично-рекреаційної індустрії. За словами начальниці управління туризму та курортів ЛОДА Наталії ТАБАКИ, Львівська область насамперед приваблює іноземних медичних туристів за напрямами санаторно-курортного лікування, стоматології, репродуктивної медицини, хірургії вен, косметології та судинної терапії.

Як зазначив віцепрезидент Української асоціації медичного туризму Ігор ТОРСЬКИЙ, один медичний турист 2018 року витрачав в Україні в середньому $2500 за подорож, але 2019 року ця сума збільшилася до $2800 за медичну поїздку. Тож, як бачимо, українська туристична галузь медицини демонструє хорошу динаміку вже сьогодні.

ЧОМУ ІНОЗЕМЦІ ОБИРАЮТЬ ЛІКУВАННЯ В УКРАЇНІ

За словами Ігоря Торського, однією з причин, чому іноземці дедалі частіше обирають Україну для лікування та оздоровлення, є передусім менша вартість медичних послуг. До прикладу, низку операцій українські медики роблять на 30—70% дешевше, ніж світові фахівці. Іншими важливими причинами надання пріоритету українській медицині є, звичайно, й відсутність черг до лікарів. Бо ж відомо, що в європейських країнах запис на прийом до лікаря нерідко здійснюється за кілька місяців уперед.

Проте низька вартість медичних послуг та відсутність довгих черг на лікарський прийом — не єдині причини зацікавлення іноземцями лікуванням в Україні. Як зазначає президентка УАМТ Віолетта Янишевська, останніми роками також почала поліпшуватися візова політика для низки арабських держав, як-от, Бахрейну та ОАЕ.

Крім того, українська медицина успішно розвивається й в напрямі надання інноваційних послуг та технологізації обладнання, що посилює конкурентоспроможність нашої держави.

Та, незважаючи на успіхи медичного туризму в Україні, показники співвідношення нерівні. За даними Української Асоціації Медичного Туризму, 2018 року Україна прийняла 65 тисяч іноземних пацієнтів, й за приблизними підрахунками це збагатило держбюджет на $182 млн. Водночас кількість українців, які обрали діагностику та лікування за кордоном, наразі перевищує відповідні показники в’їзного медичного туризму. Щороку з метою оздоровлення за кордон виїжджає приблизно 160 тисяч українців. А оскільки вартість медичних послуг за кордоном вища, то сальдо за економічними показниками медичного туризму України наразі негативне.

Марія СТУКАНОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: