Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«На підтримку людини, яка не скорилася...»

На Тернопільщині майстрині виготовили вишиванку для політв’язня Володимира Балуха
27 червня, 2019 - 11:20

Борщівську вишиванку майстрині ГО «Гільдія народних умільців «Перлина» вишили спеціально для кримського активіста, засудженого Росією до тюремного терміну, Володимира Балуха. Вишиванку в День кримськотатарського прапора передали представникам «Кримської правозахисної групи», які подбають, щоб подарунок майстринь Тернопільщини дійшов до українського патріота.

— Вирішили вишити саме борщівську сорочку, бо основний осередок нашої організації міститься на Борщівщині. Це спільний подарунок для Володимира від нашої гільдії. Усі колеги долучилися коштами. Закупили тканину, нитки. А вишивала здебільшого я та наша колега Уляна Яремій, яка працює в Борщівському краєзнавчому музеї і є членом нашої організації, — розповідає голова ГО «Гільдія народних умільців «Перлина» Тетяна ДЯКІВНИЧ.

Саме з унікальної колекції Борщівського краєзнавчого музею добирали візерунки для вишиванки Володимира Балуха. Створюючи оберіг для українського патріота, майстрині Тернопільського методичного центру творчості об’єднали квітковий орнамент і Державний герб України.

— На сорочці по центру є борщівський квітковий орнамент і Тризуб — наш герб на тлі червоно-чорної нитки, що перегукується з прапором УПА. Ми хотіли створити для Володимира сорочку, яка була би практично аналогом однієї з вишиванок із борщівської колекції. Обрали роботу 1920—1930 років, саме звідси взяли квітковий візерунок. Пізніше в музеї сказали, що ця вишиванка належала досить активній людині, щирому патріоту Степану Фещуку.

Тетяна Дяківнич зазначає, що майстрів «Гільдії народних умільців «Перлина» об’єднує любов до України, Бога і мистецтва. Саме це дає поштовх реалізувати патріотичні задуми.

— Коли створювали мапу України, до вишивання якої долучилися всі області нашої України, через соціальні мережі здружилися з Товариством підтримки України в Латвії. Голова цієї організації Тетяна Лазда веде на «Фейсбуці» патріотичні пости, підтримує кримськотатарський народ, політичних в’язнів. Пані Тетяна отримала лист, у якому Володимир зазначав, що в керченській колонії в нього вкрали вишиванку, — розповідає Тетяна Дяківнич.

Тетяна Лазда звернулася до народних умільців через соцмережу, з проханням долучитися до вишивання сорочки для українського патріота.

— Бажання Володимира Балуха було мати чорну сорочку з червоними нитками. Відгукнулася Чернівецька організація, яка взяла на себе відповідальність подарувати йому таку сорочку. Одну сорочку даруємо ми. З борщівського краю вирішили подарувати квітучу сорочку, щоб доля квітуча була.

Окрім вишиванки, у День кримськотатарського прапора з Борщівського району везуть вишиту мапу України, яку вишили в межах акції єднання «Україна моя вишивана».

— На виставці, яка приурочена Дню кримськотатарського прапора, маємо зустрітися з представником «Кримської правозахисної групи» Іриною Сєдовою та з головою Товариства підтримки України в Латвії Тетяною Лаздою. Я і координатор нашої громадської організації Юрій Дудник особисто передамо їм борщівську сорочку, — каже Тетяна Дяківнич. — Із собою веземо також вишиту мапу. Коли ми починали її вишивати, то спершу вишили кордони Криму, щоб показати, що Крим — це Україна. Мапа була присвячена 110-й річниці Дня народження Романа Шухевича. А вишивання сорочки для Володимира — це наш відгук на підтримку сучасного патріота, людини, яка не скорилася й відстоює цінності України. Вишиту мапу нашої країни розпочали створювати, щоб об’єднати всіх українців у єдиній боротьбі та в єдиній молитві, щоб відстояти інтереси нашої Незалежної України, її кордони, територіальну цілісність і щоб панував у нашій державі мир. Молитва за мир відкриває серця, єднає Україну.

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, Тернопіль, фото надала Тетяна ДЯКІВНИЧ
Газета: 
Рубрика: