Минуле й теперішнє — наші засоби, лиш майбутнє — наша мета.
Гюстав Флобер, французький прозаїк-реаліст, один з найбільших європейських письменників XIX ст.

Не впоралася реформа – впорався... карантин

«Завдяки» пандемії коронавірусу кількість дітей в українських інтернатах зменшилася на 10%
4 березня, 2021 - 10:28

Інтернатна система, над реформою якої десятиліттями б’ються уряди, різноманітні громадські та міжнародні організації, почала поступово змінюватися під час карантину. Про це свідчать дані дослідження, яке було проведено Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Мінсоцполітики та громадською спілкою «Українська мережа з прав дітей» у п’яти областях: Харківській, Дніпропетровській, Волинській, Полтавській та Миколаївській.

КОЖНА ДЕСЯТА ДИТИНА ЗАЛИШИЛАСЯ В СІМ’Ї

У березні 2020 року, коли розпочався карантин, понад 42 тисячі дітей із інтернатних закладів повернулися у свої сім’ї зі складними обставинами, при цьому служби не були поінформовані про це. Так, діти поверталися в сім’ї, де батьки були позбавлені батьківських прав, де траплялися випадки жорстокого поводження. У деякі сім’ї повернулися троє-п’ятеро дітей. Це виявилося викликом для системи захисту дітей, адже, як кажуть фахівці, батьки «втратили навички виховання». 2020 року, згідно з даними Національних гарячих ліній, в Україні рекордно зросла кількість випадків насилля в сім’ях.

За даними опитування, станом на 1 вересня 2020 року кожна десята дитина залишилася вдома: із 4,3 тисяч (3,3 тисяч сімей) — 437 дитини.

— Нашим головним завданням було посилити систему соціального захисту дітей та їхніх батьків за умов пандемії й виявити причини інституціалізації дітей. 437 дітей нам вдалося зберегти в сім’ях — у вересні 2020 року вони не повернулися до інтернату. Це 10% від тієї кількості дітей, які були повернуті. Найбільше в інтернатах перебувало дітей протягом двох-п’яти років — дві з половиною тисячі, від п’яти років — понад тисячу дітей, до року — 570 дітей. На жаль, із розмов з опитаними дітьми дізналися, що значна частина опинилася вдома вперше за кілька років, хоча вони мають право приїздити додому хоча б на канікули, — сказала голова правління мережі громадської спілки «Мережа з прав дитини» Дар’я КАСЬЯНОВА. — Серед причин, через які батьки віддали дітей до інтернату, 36% назвали фізичне або психічне захворювання; 26% — бажання підвищити якість освіти; 20% — неможливість створити умови для виховання дитини в сім’ї, бідність — 19%.

За її словами, серед інших причин були: відсутність якісних соціальних послуг, інклюзивної освіти, можливості отримати медичні послуги. Дослідження показало, що 77% дітей, опинившись у рідних сім’ях, мали свої комп’ютери і гаджети для навчання, 85% — індивідуальне місце. Також з’ясувалося, що найбільш готовими залишити дітей удома виявилися сім’ї із Харківщини (20% від усіх), де зафіксовано найвищий показник працевлаштованості батьків; на противагу найменше — на Волині (11%).

В ІНТЕРНАТАХ ЦІЛОДОБОВО ПЕРЕБУВАЄ 34 ТИСЯЧІ ДІТЕЙ

Однією із проблем, на якій наголошують фахівці, є зниження торік рівня вакцинації дітей та охоплення їх навчанням. При цьому Україна не є винятком: за даними ООН, торік 1,6 мільярда дітей у світі зіткнулися в умовах пандемії з проблемами доступу до освіти.

— Державна служба якості освіти засвідчила, що 55% шкіл мали проблему із запровадженням дистанційної освіти; 47% (понад 20 тисяч учителів) сказали, що раніше не використовували методів дистанційного навчання в роботі, — повідомила представниця Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Аксана ФІЛІПІШИНА. — Починаючи з березня минулого року, соціальні працівники відвідали майже 170 тисяч сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Виявилося, що майже 27 тисяч дітей захворіли на ковід. З березня до грудня 2020 року майже 850 дітей була забрано із сімей внаслідок загроз їхньому життю, виявлено півтори тисячі дітей, які залишилися без батьківського піклування.

За словами заступника міністра соціальної політики Бориса ЛЕБЕДЦОВА, у червні 2020 року уряд запровадив новий підхід при влаштуванні дітей до інтернатів. Завдяки цьому процеси влаштування дітей сповільнилися на 19%. За даними Мінсоцполітики, на сьогодні в інтернатних закладах перебуває 77 тисяч дітей, 34% — цілодобово. У трьох тисяч дітей є інвалідність, причину перебування 8,5 тисяч — «не встановлено».

— Ризики, пов’язані із захистом дітей, посилюються. На це впливає не лише епідемія, а й соціальна ситуація в Україні, пов’язана із заходами профілактики, ситуацією зі щепленням та діяльністю системи захисту дітей. Діти, позбавлені батьківського догляду, ті, хто може виявитись відокремленим від сім’ї, а також ті, хто нещодавно залишив альтернативну опіку, перебувають під ще більшим ризиком, — зазначила заступниця голови представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Лора БІЛЛ. — Важливо надати їм підтримку і обмежити перебування в інтернатних закладах. Обмеження під час пандемії показали, що персонал, який здійснює нагляд за дітьми, соціальні працівники також зазнають негативних наслідків. Вважаємо, що існує нагальна потреба в реалізації подальших етапів деінституціалізації в Україні.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: