Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Номер «565»: що з грошима?

На рахунки Міністерства оборони України від громадян надійшло 121,4 мільйона гривень. А військові досі просять допомогти з бронежилетами, касками та медикаментами...
16 травня, 2014 - 13:22
Номер «565»
ФОТО РЕЙТЕР

«Підтримай армію, врятуй країну: подзвони на номер 565» — з такими закликами наприкінці лютого з’явилися тисячі оголошень в Інтернеті, на радіо та телебаченні. Це — акція організації громадянами України допомоги щодо матеріально-технічного та медичного забезпечення Збройних сил України. Для цього було створено єдиний мобільний номер «565», зателефонувавши на який, кожний охочий може автоматично перерахувати на підтримку Української армії 5 гривень. Станом на 12 травня від юридичних і фізичних осіб на рахунки Міністерства оборони України надійшло 121,4 мільйона гривень, повідомляє офіційний сайт Міністерства оборони України. З цієї суми 114,3 мільйона гривень — грошові перекази на матеріально-технічне, решта — на медичне забезпечення Збройних сил України.

Але час іде, українські військові беруть участь в бойових діях на сході країни і... просять допомогти їм із бронежилетами, касками, взуттям та ліками... Люди, які активно жертвували кошти, подзвонивши на номер «565», почали активно цікавитися, чому наші військові досі без бронежилетів, на що і як витрачають благодійні кошти.

НА ЗАБЕЗПЕЧЕННІ У НАРОДУ УКРАЇНИ

Громадськість вимагає прозорої звітності. Чоловік журналістки Анастасії Мельниченко — мобілізований. Він пішов до військкомату, записався добровольцем, згодом його, 37-річного чоловіка, який не служив, призвали до лав Української армії. Анастасії ж він говорить, щоб вона не перераховувала грошей на благодійні рахунки Міноборони. «Досі немає прозорості з освоєнням коштів, — зазначає журналістка. — А це має бути прозоре регулярне звітування. А то скільки б ми грошей не надіслали, солдати все одно голодні сидять».

Військовий експерт Дмитро Тимчук говорить, що після подій у лютому виявилося, що жодних запасів у Міністерства оборони немає — армійські склади порожні, а усі проблеми нині вирішують ситуаційно.

Так, інтернет-користувачі, чиїх родичів, друзів та колег призвали до лав Збройних сил, оголошують збір коштів, аби допомогти своїм. «Фонд «565» виявився дуже нерозторопним. Говорю так, аби нікого не образити, а нашій країні, мабуть, важливіше купити нові машини для Кабміну, — говорить Павло, працівник одного зі столичних банків. — Фактично армія на утриманні у населення, і люди допомагають дуже суттєво».

У Міністерстві оборони (а саме на рахунки цього відомства приходили гроші) все ніяк не могли відзвітуватися. Журналістам пояснювали: мають відбутися відкриті торги, а потім кілька тижнів потрібно на укладання договорів та виробництво бронежилетів, закупки необхідних речей.

Волонтери, які самотужки збирають гроші на таку потрібну армії амуніцію, дивуються: чому у міністерстві від самого початку не продумали механізм, який дозволяв би спростити тендерні процедури. «Чому ні у кого не виникло бажання ще у березні подумати над тим, як приймати гроші від населення, аби їх можна було одразу витрачати? Мені люди з болем писали і пишуть про те, що протягом місяця щоранку відправляли смс-повідомлення на номер «565», — говорить волонтер Юрій Бірюков. Чоловік, більше відомий у соціальних мережах як «Крила Фенікса», майже самотужки назбирав вже понад два мільйони гривень. На ці кошти, зокрема, придбав тисячу бронежилетів для військових та бійців Національної гвардії.

ЗАЛАТАТИ ДІРКИ

У той же час вітчизняне Міноборони звітує: отримало понад 120 мільйонів гривень, з яких 27 мільйонів 757 тисяч було перераховано саме за допомогою дзвінків та смс.

«Ми вирішили спрямувати гроші на ті напрямки, де є нестача коштів, — говорить перший заступник міністра оборони України Богдан Буца. — Зокрема, на закупівлю речового майна, бронежилетів, куленепробивних шоломів і на медичне забезпечення». А саме: 37,2 мільйона гривень — польове обмундирування нового зразка, 22 мільйони гривень — шоломи кевларові, 15,2 млн грн — спальні мішки та ізолюючі підстилки, 8,5 млн грн — флотська форма, 3,5 млн грн — маскувальні сітки, 3,2 млн грн — ковдри і матраци, 2,9 млн грн — бавовняні простирадла, подушки і наволочки, 2,2 млн грн — засоби зв’язку і комплектуючі до них, 1,2 млн грн — топографічні карти.

Окрім цього, біля 500 тисяч гривень вже направлено до Військової академії в Одесі для індивідуального пошиття форменого одягу офіцерів, а також форми для курсантів і ліцеїстів ВМС ЗС України, які прибули на материкову частину з АР Крим.

«Міністерство оборони України оголосило тендер на закупівлю 24 тисяч штук бронежилетів, з них 12 тисяч — для військовослужбовців Високомобільних десантних військ та для інших підрозділів Збройних сил України — повний комплект «Корсар М3» та «Корсар М4», що мають четвертий ступінь захисту і пройшли випробування, — пояснює Богдан Буца. — Є великий спектр виробників: в Україні чотири компанії випускають бронежилети четвертого ступеня захисту. 560 таких бронежилетів ми вже отримали. Протягом травня очікуємо отримати 2,5 тисячі. Тож до кінця липня ми вирішимо існуючу потребу».

Щодо тендерів, то нині в Україні діє Закон України «Про здійснення державних закупівель», тож гроші, які прості українці переказували на рахунки державної установи, мають бути розподілені, керуючись тільки цим документом. «А закон передбачав 90 днів на закупівлю від моменту отримання заявки від Генерального штабу, — говорить заступник начальника управління організації постачання речового майна Міністерства оборони України Аркадій Стужук. — Проте під час мобілізації, а це є особливий період, ми спрощуємо цю процедуру шляхом проведення переговорів до 20 днів і на 15 травня вже виходить на укладання договорів. І є вже деякі організації, з якими ми провели відкриті торги, вони стали переможцями і почали постачати речове майно у військові частини».

А поки численні волонтери власними силами збирають кошти, купують та, ризикуючи здоров’ям і життям, розвозять необхідні речі нашим військовим у гарячих точках.

Тетяна КАТРИЧЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ