…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

«Нищівний договір»

Київські депутати ніяк не наважаться зупинити забудову трьох гектарів Протасового Яру
25 квітня, 2019 - 10:13
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Минулого тижня на засіданні земельної комісії Київради мало бути гаряче. Порядок денний містив кілька пунктів, пов’язаних зі скандальними об’єктами. Один із них — будівництво елітного житлового комплексу на вулиці Гончара, 17-23, що в буферній зоні Софії Київської. Тут новини хороші — столичні депутати відмовили забудовнику ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» в продовженні договору оренди земельної ділянки. Інша річ, як на це відреагує компанія.

А от зробити те саме з інвестором, що хоче знищити три гектари зелених насаджень у Протасовому Яру, члени постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування не наважилися. Натомість вирішили створити спеціальну робочу групу, яка повинна вивчити це питання детальніше. Коли збереться ця робоча група та хто увійшов до її складу, наразі невідомо.

 Кияни люблять і знають Протасів Яр як гірськолижний спортивний комплекс. Завдяки мальовничим ландшафтам тут є чим зайнятися і в інші пори року. Тому коли в серпні 2018-го частину території огородили зеленим парканом, а невідомі почали рубати дерева, місцева громада стала на захист Протасового. Тоді за підтримки громадських організацій і деяких столичних депутатів знищення дерев зупинили.

«Здавалось, громадськість дала чіткий посил забудовнику: будівництво на цьому місці недопустиме. На жаль, плани забудовника не змінились. Усю зиму вони розробляли проект забудови черговими монстрами і цієї весни почали продаж квартир», — розповідав у «Фейсбук» Володимир НАЗАРЕНКО, депутат Київради, який допомагав громаді з захистом Протасового Яру.

«Комплекс хочуть побудувати біля Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова та Національного інституту фтизіатрії і пульмонології імені Феофіла Яновського НАМН України. Забезпечити спокій та існування зеленої зони біля цих закладів — надважливо. Як хворі серцевими та легеневими хворобами можуть лікуватися поблизу масштабного будівельного об’єкту?», — риторично запитує Назаренко.

Комплекс Tourbillon, що планують звести, — це три будинки в 32 поверхи кожен. Там мають бути, крім житла, комерційні приміщення, торговельний центр, ресторани та розважальні заклади. Забудову планує ТОВ «БОРА», підрядник — будівельна компанія «Індбуд». На сайті YouControl ідеться, що статутний капітал «Індбуду» — всього тисяча гривень, а ТОВ «БОРА» наразі оскаржує в судах рішення Державної фіскальної служби про накопичення товариством боргів за невиплачені податки за оренду землі.

Та перед майбутніми інвесторами забудовник хоче мати чесне обличчя. Так, на сайті продажу квартир Tourbillon розміщено дозвільну документацію на майбутній комплекс, що роблять далеко не всі будівельні компанії. З цих даних відомо, що в березні цього року ТОВ «БОРА» отримало дозвіл на будівельні роботи від Державної архітектурно-будівельної інспекції.

Право на будівництво компанія отримала в 2007 році. Київрада, коли мером був Леонід Черновецький, затвердила рішення про передачу ТОВ «БОРА» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-торговельного комплексу з паркінгом на вулиці Миколи Амосова. За генеральним планом розвитку міста Києва до 2020 року, ця ділянка має статус зелених насаджень загального користування. Проте рішення Київради змінює це цільове призначення на територію житлової і громадської забудови.

Також депутати своїм розпорядженням внесли зміни до Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, виключивши з переліку озеленених територій загального користування згадану земельну ділянку в Протасовому Яру. Наскільки законними були ці рішення, тепер має з’ясувати робоча група.

Володимир Назаренко резюмує: «Сподіваюсь, у членів робочої групи вистачить волі, щоб стати на бік громади Солом’янського району та схилів Протасового Яру та розірвати нищівний договір із забудовниками».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: