Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Образ переселенців формують ЗМI

Ставлення українців до внутрішньо переміщених осіб позитивне або нейтральне, але житло їм орендують неохоче
22 червня, 2016 - 10:35
ФОТО РЕЙТЕР

Масштабне дослідження по темі провів Київський міжнародний інститут соціології за сприяння Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Опитування охопило всю територію України, крім окупованих і непідконтрольних територій. Також соціологи провели  телефонне опитування в громадах із найбільшою концентрацією переселенців.

З’ясувалося, що 43% українців ставляться до ВПО позитивно, 47% — нейтрально, і лише 7% — негативно. Тільки 18% опитаних вважають, що через ВПО зростає рівень криміногенності, 11% відчули зростання соціальної напруженості.

«Саме дослідження проводили в лютому цього року. До нього були  фрагментарні дані про ставлення громадян України до ВПО. І локально, і за масштабом вони були недостатніми, щоб робити загальні висновки. Їхні результати були неоднозначними — ми фіксували й доброзичливе ставлення до переселенців, і масовий волонтерський рух, але в той же час бачили стереотипне, упереджене ставлення, і навіть дискримінацію», — розповіла виконавчий директор КМІС Наталя ХАРЧЕНКО.

Перше, що хотіли з’ясувати фахівці, — наскільки тісно місцеві громади перетинаються із ВПО, чи контактують з ними. Виявилося, що більшість українців насправді не спілкувалися з переселенцями, навіть у містах їхньої найбільшої концентрації (регіони, які прилягають до Донецької та Луганської областей, і Київ), таких майже 50%. А 39% опитаних по всій Україні та 12% респондентів у містах концентрації взагалі нічого не знають про ВПО. Більшість місцевих мешканців або зовсім не відчувають присутності в громадах ВПО, або, швидше за все, не відчувають — таких 70%.

«Найбільше ВПО присутні на сході України та в Києві — близько 33% опитаних там відчули їхню появу. Усталений стереотип — що переселенці піднімуть конкуренцію за робочі місця, за місця в школах, садках, сприятимуть збільшенню черг у державних установах, у відповідях респондентів не підтвердився. Невеликий відсоток респондентів припускав підвищення конкуренції на ринку праці — таких було 17%, але на власному досвіді з цим стикалися одиниці. Кияни частіше вважають ВПО конкурентами: 34% вказують, що існує конкуренція за  робочі місця, 29% — за доступне житло, 29% — за місця в школах і дитсадках. При цьому про власний досвід конкуренції говорять не більше ніж в інших регіонах. На заході України ми спостерігаємо певні знаки упередженого ставлення. Тут сильніші стереотипи: наприклад, менше підтримують твердження, що переселенці не винні в тому, що з ними сталося, і що вони — заручники ситуації», — пояснила провідний науковий співробітник КМІС Марина ШПІКЕР.

Як показало дослідження, в містах концентрації ВПО ставлення до переселенців ще краще: 58% ставляться до них позитивно. За два роки в цьому плані нічого не змінилося: так стверджують 83% опитаних, у 5% ставлення покращилося. Загалом українці вважають, що ВПО мають рівні з усіма права, є вразливими та потребують підтримки, а військовий обов’язок мають нести на рівні з усіма.

Експерти зробили висновок, що більшість людей розуміють: агресія, зневажливе ставлення, небажання працювати притаманні одиницям, а не усій спільноті ВПО.

Утім, від стереотипів проти переселенців не вільні представники влади. «Я дуже вражений, що моя точка зору, сформована на особистому досвіді, виявилася маргінальною. І я робитиму певні висновки з політики, яку здійснюю як державний службовець», — пообіцяв голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій ТУКА. За його словами, велика частина людей, котрі покинули непідконтрольну територію, є представниками інтелігенції: працівниками культури, освіти, медицини. І хоча, за даними Міністерства соціальної політики, зареєстрованих ВПО в Україні 1,7 мільйона, реально таких є 800 тисяч.

«Прикро, але майже мільйон наших співгромадян, які мали щире бажання покинути окуповану територію, ми своїми руками «вичавили» назад. З точки зору державної політики, це — на межі недалекоглядності. Нам потрібно все радикально змінити, інакше можемо втратити цей людський потенціал», — резюмував Георгій Тука.

Змушує замислитися ситуація із небажанням українців надавати житло в оренду ВПО: без побоювань це зроблять 50% опитаних. Причина відмов — недовіра до незнайомців, і страх бути обдуреним. Така ситуація простежується майже в усіх регіонах, трохи краще — на сході. За даними дослідження, інформацію про переселенців громадяни переважно отримують зі ЗМІ — таких 65%, незалежно від вікових груп. Навіть люди, які мають особисті контакти з ВПО, стверджують, що їхнє ставлення до переселенців сформовано завдяки ЗМІ. На другому місці серед джерел інформації — особисті контакти.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: