Українцям потрібно повернутися до духовного життя, тоді вони знайдуть шляхи найправильніші, і найправильніші вчинки за ними будуть іти слідом.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

Опозиція звинувачує Президента у злочинах проти Української держави

У рамках акції «Україна проти Януковича» можна буде заповнити відповідну форму та договір про безоплатну юридичну допомогу
20 липня, 2012 - 00:00
АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК ТА ОЛЕКСАНДР ТУРЧИНОВ ОГОЛОШУЮТЬ ПРО ПОЧАТОК ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АКЦІЇ «УКРАЇНА ПРОТИ ЯНУКОВИЧА» / ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЮ «БАТЬКІВЩИНИ»

Голова Ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк оголосив про те, що опозиція розпочинає акцію «Україна проти Януковича» та звернеться до Вищого спеціалізованого адміністративного суду України з позовом до Президента. На скликаній із цього приводу прес-конференції він повідомив, що обвинувачує Януковича в узурпації влади, але позов матиме не політичний, а юридичний характер.

За його словами, будь-який громадянин може приєднатися до цього позову в якості третьої сторони. В рамках акції «Україна проти Януковича», яку опозиція розгортає по всій державі, можна буде заповнити відповідну форму та договір про безоплатну юридичну допомогу.

Кінцевою метою дій Об’єднаної опозиції «Батьківщина», наголосив Яценюк, є усунення Віктора Януковича з посади Президента. Для цього є кілька шляхів, але найбільш прийнятним опоненти діючого режиму вважають механізм імпічменту.

«Саме тому опозиція внесла до парламенту законопроект про порядок імпічменту Президента України. Однак для того, щоб відбулася ця процедура, необхідні вагомі юридичні підстави. Даний позов є першим етапом у фактичному звинуваченні Президента Януковича у злочинах проти української держави», — сказав Арсеній Яценюк.

Після рішення Конституційного Суду, яким було відновлено дію попередньої Конституції, Віктор Янукович мав або оголосити дострокові президентські вибори, оскільки він не обирався народом України на такий обсяг повноважень, або внести до парламенту нову редакцію Основного Закону, вважає позивач.

Крім того, Вікторові Януковичу інкримінується неналежна реакція на відсутність особистого голосування в парламенті. Зокрема, за час його президентства Верховна рада ухвалила, а він підписав 762 законодавчих акти, голосування за які здійснювалось не особисто депутатами, а їхніми картками.

В позові також перераховуються незаконні дії, що мають місце «за прямою вказівкою відповідача». Це переслідування опозиційних політиків, фальсифікація місцевих виборів, незаконне формування парламентської більшості, а також спроба «неконституційним способом ухвалити мовний закон, що суперечить духу і букві Конституції».

«Таким чином вважаю, що в діях відповідача присутні факти узурпації влади в країні шляхом присвоєння додаткових повноважень, виконання яких не було йому делеговане українським народом як носієм суверенітету і єдиним джерелом влади», — йдеться у зверненні Арсенія Яценюка до суду.

«Це фактично перший в історії України юридичний позов із чітким переліком юридичних, а не політичних звинувачень, чітким переліком конституційних порушень. Янукович як гарант Конституції не просто її не дотримувався, а діяв всупереч українській Конституції й інтересам українського народу», — відзначив Арсеній Яценюк під час прес-конференції.

Голова виборчого штабу Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Олександр Турчинов заявив у свою чергу, що одним із завдань противників влади є «єднання українців для того, щоб зупинити наступ чиновників і криміналітету, пограбування країни, знущання над пенсіонерами, чорнобильцями, іншими соціальними незахищеними групами, зупинити, врешті-решт, знущання над самою Україною».

Тим часом збір підписів проти Президента Віктора Януковича почався в регіонах. Зокрема, у Київській області, як повідомили в регіональному штабі Об’єднаної опозиції, інформаційні намети акції будуть розгорнуті в усіх районних центрах та в усіх містах. «Ми розпочинаємо збір підписів і повномасштабну кампанію з усунення нинішнього Президента з посади, дострокове припинення його повноважень», — заявив голова обласного опозиційного штабу Костянтин Бондарєв. При цьому він зазначив, що намети вже встановлюються біля будівель державних адміністрацій або міських рад.

У Черкасах теж розпочався збір підписів у рамках акції «Україна проти Януковича». Народний депутат України з фракції «Батьківщина» Микола Томенко, виступаючи на мітингу в цьому обласному центрі, заявив, що більшість українців не довіряє владі, але провести референдум щодо недовіри до Януковича було би надзвичайно складно. Проте, за словами політика, ідея акції й полягає в тому, щоб не лише зібрати підписи під позовом, а й організувати своєрідний народний плебісцит.

«Це надзвичайно важливо, щоби влада, світ і суспільство зрозуміли, що влада не викликає довіри. І я переконаний, що за результатами парламентської виборчої кампанії такі акції, які засвідчать про недовіру до влади, створять передумови можливих президентських дострокових виборів», — наголосив Микола Томенко.

Утім, в опозиції свідомі того, що Вищий спеціалізований адміністративний суд може відмовити у прийнятті позову, оскільки, наголошують опозиціонери, судова система в Україні повністю підконтрольна чинному Президентові. В такому разі вони планують звертатися до Європейського суду. «А після 28 жовтня поточного року Янукович втратить більшість у новій Верховній Раді, й демократичні сили, які отримають 226 голосів у парламенті, створять спеціальну комісію з його імпічменту. Суть цього позову ляже в основу діяльності цієї комісії», — зазначив Арсеній Яценюк.

Павло СИДОРЕНКО
Газета: 
Рубрика: