Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

«Особлива» для президента тема

Питання довкілля три дні обговорюватимуть у рамках форуму «Україна-30», а ключові екозакони досі чекають на голосування у парламенті
7 червня, 2021 - 13:58

Нагадаємо, за ініціативою Володимира Зеленського щотижня проводяться  тематичні події у рамках всеукраїнського форуму «Україна-30». Із 7 по 9 червня у центрі уваги будуть питання екології. Як зменшити промислове забруднення? Як правильно використовувати відходи? Як ефективно використовувати воду? Майбутнє зони відчуження, посилення ролі України у глобальній боротьбі зі зміною клімату та законотворчість у сфері захисту довкілля – це ключові питання, анонсовані до обговорення. Як додають на сайті ОП, також заплановані дискусії стосовно «зеленої» економіки, екоконтролю та запобігання промисловому забрудненню. Окрема сесія буде присвячена екоцифровізації.

МЕСЕДЖІ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО

Відкривав форум традиційно президент. Назвав тему екології особливою. За його словами, зараз треба мізкувати над тим, що зробити, аби наступні покоління побачили країну у прямому сенсі слова. Тобто щоб бачити зміни, ініційовані главою держави, не заважали дим чи смог.

Далі Володимир Зеленський окреслив ключові напрямки, над якими працюватиме держава. «Перше питання – це надра Україна, їхнє використання. Довгий час ця галузь асоціювалась з корупцією та незаконним видобутком. За рішенням РНБО почався аудит усіх надр та їхніх користувачів, зокрема пошук та скасування незаконно отриманих дозволів та «сплячих» ліцензій, - зазначав президент. – Друге – протидія промисловому забрудненню та екоконтроль. Це одна з найголовніших умов для належної охорони повітря, води». До цього меседжу президента ми ще повернемось. 

Також згадав Зеленський про останні засідання РНБО, присвячені водним ресурсам та якості питної води. Невдовзі буде проведено аудит всіх водних ресурсів України. Крім цього, президент планує перетворити зону відчуження у Чорнобилі на зону відродження. Для цього президентом затверджена програма розвитку зони на три роки, з’явиться нова концепція розвитку території, запрацює нова міжнародна та внутрішня промоція для туризму в Чорнобилі.

«Глобальна зміна клімату – виклики не лише для України, а й для всього людства, - продовжив Володимир Зеленський. – Модернізація комунальної інфраструктури та промисловості, розвиток відновлювальних джерел енерегії, електротранспорт, енергоефективність – це наш внесок у боротьбу зі змінами клімату».

Також у  полі зору глави держави – реформа лісової галузі, зокрема запровадження нових правил продажу деревини та перша в історії інвентаризація лісів. Аби закріпити озвучене на сцені якимось спецефектом, що любить команда президента, Володимир Зеленський завершив свій виступ підписанням указу про початок проєкту «Зелена країна». Його мета – за 10 років збільшити площу лісів  на  один мільйон гектарів, для цього буде висаджено один мільярд дерев.

ВИМОГИ ЕКСПЕРТІВ

Загалом перший день екологічного тижня був присвячений боротьбі з екологічними змінами, економіці екології, запобіганню промисловому забрудненню та екологічному контролю. Про важливість вирішення цих проблем неодноразово розповідав «День». Дехто із спікерів-учасників форуму теж добре знайомий читачам, приміром, Оксана Алієва, координаторка програми «Зміна клімату та енергетична політика» Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна, коментувала нам, наскільки екологічні тренди та амбіції уряду відповідають міжнародним зобов’язанням (різниця досі велика). Або ж Олена Кравченко, виконавча директорка МБО «Екологія-Право-Людина», нещодавно розповідала в авторському тексті про законопроєкт №3091 «Про державний екологічний контроль» і чому він зобов’язує бізнес ставати екологічним.

До речі, про реформу екологічної інспекції та зміни у системі екологічного контролю розмови ведуться роками, три-чотири як мінімум, коли зміни от-от мали настати. Але досі не прийнято парламентом ключовий закон для цих змін. Його якраз і згадував Зеленський під час свого виступу. Тому ще один форум про проблеми довкілля ризикує стати просто майданчиком для розмов і дискусій, які нікуди не ведуть і нічого не вирішують. Принаймні, таке враження складалося  в експертів з освіти та медицини, коли відбувалися відповідні тематичні форуми. Один із знайомих освітян скаржився, що був одним із ключових доповідачів, радив президенту чимало корисних речей, про що навіть не описали в новинах від ОП.

Тож поки що слова більше розходяться з діями. Недарма ж на передодні форуму, 5 червня, у Всесвітній день охорони довкілля, близько 20 громадських організацій опублікували звернення щодо «нав’язування суспільству маніпулятивних думок афілійованими до власників підприємств-забруднювачів бізнес-асоціаціями під час обговорення законопроєктів № 4167 «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» та № 3091 «Про державний екологічний контроль»».

Звернення опубліковане на сайті МБО «Екологія-Право-Людина», яке продовжують підписувати екоорганізації, згодні з озвученим. «Законопроєкт № 4167 є таким, що робить невідворотною модернізацію підприємств-забруднювачів до рівня найкращих доступних технологій, які використовуються в розвинених країнах, - зазначають автори заяви. –  Існуючий механізм державного екологічного контролю є настільки обмежений в інструментах і засобах, що недопуск екологічних інспекторів на перевірки став правилом ведення бізнесу. Понад чотири роки профільне міністерство та експертна громадськість напрацьовує законопроєкт № 3091, який на сьогодні очікує на повторне перше читання у Верховній Раді України».

«Окремі народні депутати, лобіюючи інтереси олігархів, намагаються не допустити реформу екологічного законодавства, - ідеться далі. – На жаль, останнім часом до цього процесу долучилося керівництво РНБО, розповсюджуючи листи, зміст яких як дві краплі води схожий на заяви власників підприємств-забруднювачів, зацікавлених виключно в отриманні надприбутків навіть ціною життя та здоров’я народу України. Ми вважаємо, що в умовах, коли влада демонструє свою неспроможність захистити конституційне право громадян на чисте та безпечне природне довкілля, лише консолідований супротив громадських організацій зможе припинити гальмування головних реформ у сфері охорони довкілля».

ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ

Слухаючи президента, складалося враження, що із проблемами довкілля він обізнаний, із тим, що заважає впроваджувати зміни, – теж. Оскільки саме глава держави часто стає рупором змін і саме від нього чекають пояснень, куди подме вітер у тій чи іншій реформі, то все, що мало бути сказане президентом, озвучено. Далі справа за малим – за виконавцями.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика: