Мисляча і працююча людина є мірою всього. Це величезне планетне явище.
Володимир Вернадський, науковець і філософ, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про біосферу, ноосферу, космізм

Озера «топлять» у смітті

Київські водойми перетворюють на звалище. На думку еколога, за цим може ховатися рейдерське захоплення
3 листопада, 2017 - 14:32
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ СВЕТЛАНИ БІЛАНЕНКО

Мешканці Голосіївського та Солом’янського районів столиці кілька днів стежать, як до нижнього каскаду Совських озер звозять будівельне сміття. Уже близько 200 вантажівок залишили купи брухту, каміння та побитої цегли на березі озер по вулиці Петра Радченка, 33. Звісно, просто стежити за таким свавіллям кияни не можуть. Тож телефонують на гарячу лінію Київської міської держадміністрації, б’ють на сполох у соціальних мережах, надсилають запити до мерії — щоб дізнатись, на яких підставах це відбувається. Також люди повторно зареєстрували петицію на сайті Київради про створення парку на території Совських озер, або Ставків, як ще їх називають кияни, оскільки перша петиція не набрала необхідних десяти тисяч голосів...

Активісти запускають у дію всі варіанти порятунку водойм. Перші результати є — розголос по всьому місту й увага до теми журналістів. До речі, часто саме це змушує чиновників реагувати на ситуацію. Місцева мешканка Світлана БІЛАНЕНКО розповіла «Дню», що до неї та інших активістів уже вишикувалася черга охочих записати інтерв’ю.

Це не дивно. Київ нібито звик до постійних будівельних конфліктів, сутичок громади з тітушками в боротьбі за сквери, парки чи озера. Та щоразу містяни реагують на подібні інциденти гостро. Схожа ситуація близько року тому виникла з озером Качиним, де комунальне підприємство «Житлоінвестбуд-УКБ» засипало водойму піском, щоб на цьому місці звести низку висоток. Жителі району заблокували роботу будівельної техніки, проти найактивніших громадян компанія подала позови до суду. Крапка в цій історії досі не стоїть. Але цей досвід боротьби стане в пригоді тим, хто мешкає біля Совських ставків.

«МОЖЕ, ІДЕ ЗНИЩЕННЯ ПАМ’ЯТОК АРХІТЕКТУРИ»

Просто змиритися з нахабністю забудовників — неприпустимо. Серед білого дня озера перетворюють на звалище. Активісти намагалися з’ясувати у водіїв вантажівок, на яких підставах вони зсипають сміття, та у відповідь почули лише нецензурну лексику й хамські пояснення, наприклад: «Хіба не можна робити тут сміттєзвалище?»

«Ми з’ясували, що сміття завозиться з вулиці Жилянської, — продовжує Світлана Біланенко. — Думаю, там не так багато місць, де щось будується чи готується до будівництва. Поки звідти просто вивозять будівельний мотлох. Вочевидь, це стара забудова, тому що є цеглини ХІХ століття з клеймом. Може, іде знищення пам’яток архітектури».

Поблизу Совських ставків уже стоять кілька нових висоток. 2005 року КМДА затвердила рішення про залучення інвесторів для будівництва торговельно-розважального комплексу на Червонозоряному проспекті, 113, це якраз територія водойм. Відповідно до цього рішення інвестором для забудови озер визначили ТОВ «Господарник». Тоді кілька громадських організацій вимагали від мерії скасування цього рішення і надання території озер природоохоронного статусу. Історія повторилася у 2007 — 2008 роках: та сама компанія знову намагалася розпочати будівництво ТРЦ (до речі, «День» тоді писав про ситуацію у матеріалі «У Києві зникають унікальні озера», №190 за 22 жовтня 2008 року). Знову громада не дозволила цього зробити. Нині кияни стають свідками нового епізоду цієї історії.

Активіст Михайло ПОГРЕБИСЬКИЙ, коментуючи інцидент у «Фейсбуці», зазначив, що територією нижніх ставків володіє згадане ТОВ «Господарник». Як повідомили у КМДА виданню «Українська правда», сміття до Совських ставків звозить інше товариство — «Статус Інвест», звичайно, без жодних на те прав. У столичній мерії додали, що працівники відділу благоустрою надали приписи і склали протокол про виявлене порушення. «День» звернувся за роз’ясненнями до КМДА. Про відповідь повідомимо.

«ДУМАЮ, ТАК ГОТУЮТЬ МІСЦЕ ДЛЯ БУДІВНИЦТВА»

Експерт Національного екологічного центру України Олександр СОКОЛЕНКО радить місцевій громаді не пускати ситуацію на самоплив і звертатися до поліції та прокуратури з відповідними заявами, писати скарги і звернення до Київради та КМДА. Адже це нагадує самовільне захоплення території озер, по суті, рейдерство.

«Будівельні відходи мають завозити на спеціальні звалища, пристосовані для їхнього складання та утилізації, — продовжує еколог. — Очевидно, що на вулиці Радченка такого звалища немає. Фактично, це — незаконне скидання будівельних відходів. Мені здається, що ті, хто роблять підсипку, готують місце для нового будівництва. Але у місці, куди зараз везуть відходи, проходить каналізаційний колектор, тобто ніхто не міг видати дозвіл на будівельні роботи. Очевидно, що берег треба засипати, перш ніж щось будувати. І в мене великі сумніви, що Київрада хоч комусь надавала тут ділянки під забудову чи інші роботи. Я думаю, це класичне самозахоплення території під певне будівництво».

Місцеві жителі знову нагадують мерії про обіцянку кількарічної давнини надати Совським ставкам статус парку. Можливо, нинішній резонанс таки змусить чиновників дослухатися до громади.

P. S. Ввечері 2 листопада радник мера Києва Віталія Кличка, народний депутат Дмитро Білоцерковець повідомив, що столична влада зобов’язала компанію-порушника вивезти сміття з берегів озер і подала звернення щодо ситуації до прокуратури та поліції.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: